למרות צו ההרחבה: תנאי העובדים הסוציאלים טרם הושוו לעובדי המדינה

דו"ח חדש מלמד כי בעוד צו ההרחבה שנחתם לפני כשנה הוחל באופן מהיר על עובדי העמותות המספקים שירותים עבור משרד הרווחה, כ-2,500 עובדים בעמותות הפועלות עבור משרד הבריאות עדיין לא זכו לאותם תנאים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הפגנה של עובדים סוציאלים
הפגנה של עובדים סוציאליםצילום: אמיל סלמן

לפני קרוב לשנה, בפברואר 2016, נחתם צו הרחבה בעניין העובדים הסוציאלים, הקובע כי תנאיהם של עובדים סוציאלים בעמותות המפעילות שירותים למען המדינה, יושוו לתנאיהם של עובדים סוציאלים בשירות המדינה. ואולם, דו"ח שהוציא לאחרונה המרכז להעצמת האזרח מלמד כי בעוד שצו ההרחבה הוחל באופן מהיר על עובדי העמותות המספקים שירותים עבור משרד הרווחה, ותנאיהם השוו לאלה של עובדי המדינה - כ-2,500 עובדים בעמותות המספקות שירותים למשרד הבריאות עדיין לא נהנים מאותם תנאים.

הסיבה לסירוב משרד הבריאות לשלם לעמותות אלה נדונה זה יותר מ-10 חודשים בין משרד הבריאות ומשרד האוצר. לדברי משרד הבריאות, המשרד לא שותף בהחלטה על צו ההרחבה, והוא אף דורש שיפוי מן האוצר עבור ההוצאות הנוספות שהושתו עליו, שהרי הוא יצטרך לשלם סכומים גבוהים יותר עבור משכורתם של העובדים הסוציאלים בעמותות.

עוד טוענים במשרד הבריאות כי "הפרשנות הנוהגת כיום לצו ההרחבה על פי הממונה על השכר ובתיאום עם ההסתדרות, היא כי הצו חל על עובדים סוציאלים שהגדרת תפקידם היא עובד סוציאלי בלבד. מרבית העובדים הסוציאלים המועסקים במערכת הבריאות מועסקים בתפקידים אחרים, שאינם בהגדרת התפקיד של עובדים סוציאלים. משכך, יישום ההסכם על פי הפרשנות האמורה משמעו כי רק עשרות מתוך אלפי עובדים סוציאלים ייכללו בצו ההרחבה. משרד הבריאות אינו יכול להחליט לבדו על החלת צו ההרחבה על כלל העובדים הסוציאלים העובדים במסגרות המתוקצבות על ידי משרד הבריאות, מה גם שהמשרד לא תוקצב כלל על כך.

"מתוך דאגה כנה לעובדים הסוציאלים המועסקים במערכת הבריאות, ורצוננו לשמר עובדים אלו ולשפר את איכות השירותים, אנו בוחנים מזה זמן את ההשלכות הקליניות והכלכליות של הצו על כלל השירותים שהמשרד רוכש, תוך שיח עם משרד האוצר. עם התבהרות תמונת ההשלכות והחלטה כיצד נוהגת המדינה ביחס לעובדים הסוציאלים המועסקים בתפקידים אחרים, ישפה המשרד בהתאמה, רטרואקטיבית, את הספקים, ואלו יעבירו את התשלום הנדרש לעובדים הסוציאלים הפועלים בתחומם".

מההסתדרות נמסר כי הם אכן מודעים לבעיה ופועלים כדי לפתור אותה, אולם הכדור לא בידיהם.

לדברי נועה רוזנפלד, מנהלת תחום ממשל במרכז להעצמת האזרח, "צו ההרחבה, שנחתם לפני קרוב לשנה, הינו המשך ישיר להתחייבות הממשלה להשוואת תנאי שכר שניתנה לפני יותר משלוש שנים. ראוי היה כי בפרק זמן כזה תקיים הממשלה את עבודת המטה הנדרשת לצורך החלתו המלאה של הצו בכל המשרדים הרלוונטיים. מקרה זה מדגים כיצד מחלוקות בין משרדיות והיעדר תיאום משפיעים על יכולתה של הממשלה לבצע מדיניות ולקיים הבטחות, ובענייננו -  גורמים גם לפגיעה ישירה בזכויותיהם של העובדים הסוציאלים". 

ממשרד האוצר נמסר: "אופן החלת צו ההרחבה על העובדים הסוציאלים במשרד הבריאות מצוי בדיון בין המשרדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker