להבות גבוהות: הפגנה של לוחמי האש נגד הנהלת נציבות כבאות והצלה ברשל"צ

לוחמי האש יקיימו היום הפגנה, בטענה כי הם חשופים לליקויי בטיחות מסכני חיים ■ בהנהלת הנציבות טוענים כי הוועד חושב שהוא יכול לנהל את הנציבות בעצמו ודורש התייעצות מוקדמת עמו על כל צעד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת לוחמי האש, היום בראשון לציון
הפגנת לוחמי האש, היום בראשון לציון

(עדכון) המאבק בין ועד עובדי נציבות כבאות והצלה לבין ההנהלה עולה מדרגה. בשעה זו מתקיימת הפגנה של לוחמי האש מול בניין הנציבות ברשל"צ - מבלי לפגוע במערך השירות לציבור - בטענה כי ההנהלה בראשות רב טפסר דדי שמחי מתעלמת מטענות לגבי ליקויי בטיחות מסכני חיים.

במהלך ההפגנה נשא נציג לוחמי האש דברים, ואמר כי "הפגנה בגוף של לובשי מדים ובעלי דרגות בגוף הירארכי, נגד סגל הפיקוד והעומד בראשם מדברת בעד עצמה. למען הסר ספק, לא בציוד, מדים ורכבים עסקינן, אלא ברצון לשמר דפוסי התנהלות פסולים מן העבר. לא יתכן, שחדשות לבקרים, תיפגע עבודת הרשות הן באימונים, תרגילים, הכשרות, מתן שירות לאזרח וכל פעם באמתלות שונות. יעוד הרשות הינו הצלת חיים. באופן התנהלות הדברים כיום, קיימים קושי וסכנה ממשית למלא את ייעודנו. על אף המחלוקות, נציב כבאות והצלה רואה בארגון העובדים שותף, וקורא לו להיות חלק מדרך שתכליתה מתן שרותי כבאות והצלה ראויים למדינת ישראל".

בין היתר מוחים לוחמי האש על מצב הציוד שלהם. לדבריהם הם נאלצים להשתמש בכבאיות לא תקינות ובציוד מציל חיים שחלק משמעותי ממנו מקולקל. לטענתם גם חליפות המיגון שלהם קרועות והם נאלצים ללבוש ביגוד דליק - המציב אותם בסכנה בעת פעילות בשטח. "כל אלו, לצד קיצוץ בשעות האימונים המבצעיים, הביא לירידה קשה במוכנות מערך הכיבוי להתמודדות עם אירוע רב נפגעים, ועל כן מבקשים אנשי המערך להתריע על המצב הקשה בטרם יקרה אסון" אומר הוועד. "צר לנו שלצד מלחמה יום יומית להצלת חיי אדם אנו נאלצים למצוא עצמנו במלחמה מול נציב שירות הכבאות, שכולנו רצינו לקוות שיפעל למען ביטחון הציבור ולוחמי האש ולא כנגדם. אנחנו מחויבים לציבור הישראלי, ועל כן יש עלינו את האחריות לכתוב את הכתובת על הקיר בצורה ברורה - שירותי הכבאות אינם ערוכים לאסון הבא, ואנו מקווים שזעקתנו תשמע גם בלשכת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן". 

אלא שהשר גלעד ארדן, בייחד עם עשרות קצינים בנציבות, לא תומך בוועד העובדים, אלא בהנהלת הנציבות, ובפרט במי שעומד בראשה - דדי שמחי. שמחי נכנס לתפקיד בפברואר האחרון לאחר שירות ממושך בצה"ל - שבו מילא תפקידים רבים שהאחרון שבהם היה ראש מטה פיקוד העורף. נראה כי העובדה שלראש הנציבות הגיע איש צבא שלא צמח בתוךהארגון היא לצנינים בעיני הוועד.

"מאז שהגיע הם לא נותנים לו לעבוד", אומר גורם הבקיא בהתרחשויות. "שמחי הוא איש צבא שחושב שהוא זה שצריך לנהל את הנציבות, ולא הוועד - שרגיל להיות גורם מאוד דומיננטי בערך. לכן, הם עושים הכל כדי למרר את חייו ולגרום לו לעזוב. כל טענות הוועד הן בסך הכל כיפופי ידיים לא טעינוים ענייניים", אומר המקור המקורב.

שמחי, מצידו, לא עושה לוועד חיים קלים ולא נאות להתפשר על דרישותיו, אך זוכה לתמיכה בדרגים גבוהים. באחרונה חתמו כ-70 קצינים על מכתב תמיכה בשמחי, וגם בלשכת השר ארדן, שמינה אותו, לא מוצא הוועד בשלב זה אוזן קשבת.

במהלך 11 החודשים האחרונים נקט הוועד בלא מעט פעולות מחאה, כולן שוליות למדי שלא עוררו הדים משמעותיים. כך למשל, נטען כי הבגדים שניתנו לעובדים דליקים, אלא שלא מדובר בחליפות ההצלה, אלא במדים חדשים שחולקו ללוחמי האש ללבישה בעת בהייתם בתחנות - ולכן אין צורך שיהיהו חסיני אש.

באוגוסט האחרון, קבע שמחי כי דרישות הסף לקבלה לשירותי הכיבוי וההצלה כוללות דרישה לתעודת בגרות מלאה – דרישה מינימלית, בוודאי בשירות המדינה. הוועד התנגד לדרישה בתוקף, בטענה כי "איש לא שאל כמה נקודת עשית באנגלית בזמן שהצלת חיים". בהמשך החלו הכבאים לפרסם את תמונותיהם ברשתות החברתיות, כשהם אוחזים בשלט המציין כמה חיי אדם הצילו במסגרת השירות - אף כי אין להם תעודת בגרות. לפני הוספת הדרישה על ידי שמחי היתה הנציבות הגוף הציבורי היחיד במדינה שאינו דורש תעודת בגרות מהמתקבלים לשורותיו. בקשתו של שמחי לא הייתה רטרואקטיבית אלא עבור המתגייסים בעתיד, שלרובם, מן הסתם, יש תעודת בגרות, אך בכל זאת הטיל הוועד וטו על המהלך.

בספטמבר האחרון  יצא המרצע מן השק כאשר נשלח מכתב אלים מטעם יו"ר הסתדרות המעוף, ארנון בר דוד, לשמחי. במכתב נאמר כי "הנציבות אינה גוף צבאי, הנך נדרש לקיים מערכת יחסי עבודה – או שנאלץ אותך" . לטענת בר דוד, שמחי אינו מתייעץ עם הוועד בכל פעולה שהוא עושה, ולכן הוכרז סכסוך עבודה שכלל גם אי יציאה לתרגילים ואימונים. הנציבות הגיבה אז, והודיעה כי "הניסיון להלך אימים על הציבור ועל נציבות הכבאות וההצלה לא יצלח". כאמור, היום בצהריים תערך הפגנת עובדים, שבה לא ישתתף הדרג המנהל.

מנציבות הכבאות לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker