נצלו את הליך הגילוי מרצון

כיום יש חשיבות מיוחדת להליך, מכיוון שישראל שותפה להסכמי חילופי מידע בין מדינות, כחלק מהמאבק הבינלאומי בהון שחור, מה שמאפשר לרשות המסים לקבל מידע על חשבונות של ישראלים בחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

רשות המסים הכריזה בדצמבר על חזרתו של הליך הגילוי מרצון לשנתיים. הליך זה מאפשר לכל אזרח לפנות לרשות המסים מיוזמתו, לגלות הכנסות לא מדווחות בישראל או בחו"ל, לשלם את המס, ולזכות בחסינות מהליך פלילי.

הליך הגילוי מרצון מתאים לכל מי שעבר עבירות מסים מהותיות, כולל עבירות על חוק איסור הלבנת הון, אם עבירות המקור להן הן עבירות מס. ההליך בין השאר עשוי להתאים לאזרחים שלא דיווחו על הכנסות משכר דירה בישראל או ירושות בחו"ל, למי שביצעו עסקות "בשחור" או לא דיווחו על עסקות בחו"ל, למשקיעים בשוק ההון שמסתירים רווחים.

ההליך אינו מתאים למבצעי עבירות מס קלות — מינהליות או טכניות (כגון אי־הגשת דו"ח במועד), אך רשות המסים עשויה לאשר חריגים לאלה בגין גיל מבוגר, מחלה קשה או משתנה רלוונטי אחר.

הנה כמה דברים שצריך לדעת על ההליך:

1. כבר פניתי לרשות המסים בעבר. האם אוכל לפנות כעת מחדש?

ניתן להגיש גילוי מרצון פעם אחת בלבד, ולא ניתן לבצע את ההליך אם כבר החלה חקירה של הנישום, בן זוגו, או חברות הקשורות אליו, בנוגע לעבירות הנדונות.

תנאי בסיסי להגשה הוא כי "הגילוי יהיה כן ומלא וייעשה בתום לב", ולכן בקשה חלקית תיפסל לאלתר, וחמור מכך — תשמש ראיה פלילית או אזרחית לכל דבר.

2. מה צריך לדעת לפני פנייה לגילוי מרצון?

חשש כבד מלווה לרוב את מי ששוקלים להגיש גילוי מרצון, בגין גובה החוב שיתגלה, החשש מהפללה עצמית ועוד. בקשה אנונימית לגילוי מרצון מאפשרת להבין מהו היקף החוב המשוער לפני ההחלטה אם לשלמו, ובמקרים רבים ניתן גם לנהל משא ומתן מול הרשות ולהפחיתו משמעותית. ראוי לציין כי ההליך האנונימי צפוי להסתיים ב–31 בדצמבר 2018.

החשש מהפללה עצמית הוא אכן מבוסס, וכל בקשה לגילוי מרצון שאינה כנה, נעשית בתום לב, ובשיתוף פעולה עם הרשות, או שאינה "מלאה", תאפשר לרשויות להשתמש במידע שקיבלו בהליכים פליליים או אזרחיים כנגד הנישום.

עם זאת, רשות המסים מתחייבת שלא לעשות כל שימוש במידע שעבר אם הבקשה היתה כנה, מלאה, בשיתוף פעולה ובתום לב, גם אם הבקשה לא התקבלה, וגם אם המגיש בהליך אנונימי בחר שלא להתקדם בהליך.

3. אז איך מתחילים?

לרוב יידרש איסוף רב של מסמכים ונתונים המצביעים על היקף ההכנסות הלא מדווחות, הראיות למקור הכספים ועוד. כך למשל, במקרה של חשבונות בחו"ל, גם אם אלה חשבונות תמימים של כספי חסכונות או ירושות, יש לרוב להוכיח את מסלול הכספים. במקרים רבים מדובר בחשבונות ותיקים, ולא פשוט לאתר את אותן ראיות, לגבות אותן במסמכים ולאמת אותן. לכן מומלץ להתייעץ כבר בתחילת הדרך, כדי שלא תבחרו בדרך קצרה שתהפוך לדרך חתחתים ארוכה.

4. למה דווקא עכשיו?

הליך גילוי מרצון שהתקבל מעניק חסינות פלילית, מונע קנסות כבדים ושומר על המוניטין שלכם. כיום יש חשיבות מיוחדת להליך, מכיוון שישראל שותפה להסכמי חילופי מידע בין מדינות, כחלק מהמאבק הבינלאומי בהון שחור, מה שמאפשר לרשות המסים לקבל מידע על חשבונות של ישראלים בחו"ל.

כך מבהירה רשות המסים לציבור: "כדאי שתגלו לי על העבירות לפני שאגלה לבדי". ובמלים אחרות — הסיכוי כי הרשות "תעלה עלינו" גדל, ולכן ראוי לנצל כל הזדמנות להקדים תרופה למכה, שככל הנראה תבוא.

הכותבת היא עורכת דין, מומחית במיסוי פלילי, אזרחי והלבנת הון, ומטפלת בהליכי גילוי מרצון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker