משרדי האוצר והכלכלה מקימים ועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרדי האוצר והכלכלה מקימים ועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים

השר כחלון ממשיך למתג את המושג "נטו" עם הוועדה החדשה "נטו עסקים קטנים ובינוניים" ■ בראשות הוועדה יעמדו המנכ"לים של המשרדים

2תגובות
שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהן
מיכל פתאל

ועדה חדשה שיקימו משרדי האוצר והכלכלה תגבש המלצות לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים, כך אישר היום (ד') שר הכלכלה, אלי כהן. בשבוע הבא תובא התוכנית להקמת הוועדה, "נטו עסקים קטנים והבינוניים", לאישור הממשלה. בראש הוועדה יעמדו המנכ"לים של משרדי האוצר, הכלכלה והתעשייה. הוועדה תגיש המלצותיה לשרים בתוך שישה חודשים, במטרה לחזק את עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית.

לדברי השר כהן, "העסקים הקטנים והבינוניים הם מנוע הצמיחה המרכזי של הכלכלה ואנו כאן בכדי להעניק להם את מגוון התמיכה והסיוע בכדי להצליח. הצלחה של העסקים הקטנים והבינויים – היא הצלחה של המשק והכלכלה הישראלית כולה. מגזר עסקי חזק, יצרני ומשגשג הפועל בהגינות מסחרית הוא אינטרס חברתי וצרכני, שיאפשר סחר הוגן הן עבור הצרכנים, הן עבור העובדים והן עבור בעלי ובעלות העסקים".

הוועדה תבחן מתן כלים לחיזוק כושר התחרות של העסקים הקטנים והבינוניים בארץ ובשווקים מחוץ לישראל, במטרה לפעול לשיפור הסביבה העסקית של העסקים הקטנים והבינוניים בישראל לשם הקלה על עשיית העסקים והגברת הפריון בענפים השונים.

לצד המנכ"לים יהיו חברים בוועדה מנהל רשות המסים, משה אשר, מנהל הסוכנות לעסקים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, רן קויתי ונציגים מהממונה על התקציבים והחשב הכללי במשרד האוצר, המפקחת על הבנקים, משרד הפנים, המוסד לביטוח לאומי ונציגים מקצועיים ככל שיידרש. 

מסיכום שנתי של מצב העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, שהכינה הסוכנות לעסקים קטנים והבינוניים במשרד הכלכלה, עולה כי בשנת 2017 פעלו בישראל כחצי מיליון עסקים, כ-50 אלף מתוכם נפתחו השנה והם מהווים 99.5% מכלל המגזר העסקי, מעסיקים 61% מהמשרות במגזר העסקי ומייצרים 53% מהתוצר. מתוך כלל העסקים (כחצי מיליון), נסגרים מדי שנה בסך הכל כ-40 אלף  - כ-8% מכלל העסקים.

עם זאת, נצבים העסקים הקטנים והבינויים בפני חסמים רבים, אשר טיפול בהם על ידי הממשלה, יכולים להקל על העסקים באופן משמעותי, לטייב את סביבת העסקים בישראל בכלל ולאפשר לעסקים להפוך למגזר חזק יותר, יציב יותר ומשמעותי יותר בתרומתו לכלכלה הישראלית.

לפיכך, תתמקד הוועדה בסוגיות שזוהו כמרכזיות עבור עסקים קטנים ובינוניים בישראל ביניהם הקטנת הנטל הרגולטורי והתאמתו לעסקים קטנים ובינוניים, הגדלת היקף הרכש מעסקים קטנים ובינוניים, יצירת כלי סיוע ממשלתיים נוספים, לרבות תכניות להגדלה הפריון, בחינת אמצעים בתחום המיסוי לעידוד עסקים קטנים ובינוניים, ואיתור חסמים ותמריצים בתחום המס, בחינת התנאים הסוציאליים לעצמאים, בחינת היקף האשראי שניתן לעסקים הקטנים והבינוניים והדרכים לשיפורו לרבות באמצעים חיצוניים למערכת הבנקאית ועוד

סניפי מעוף ב-2017: ייעוץ מקצועי ל-26 אלף עסקים

מנתוני  פעילות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה בשנה האחרונה עולה כי  מערך מעוף, שהחל לפעול בסוף שנת 2014, מפעיל כיום 40 סניפי פיתוח עסקים בכל הארץ, מספקים מגוון שירותי סיוע ליזמים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים. סניפי מעוף נתנו ב-2017 ייעוץ מקצועי ל-26,300 יזמים ובעלי עסקים, מהם כ-22,500 יזמים ועסקים זעירים, כ-1,700 עסקים קטנים וכ-2,100 עסקים בינוניים. מדובר  בגידול לעומת הסיוע ל-21,500 עסקים בשנת 2016. בנוסף, ב-2017 מעוף נתן 680 קורסים וסדנאות בהם השתתפו כ-11 אלף יזמים ועסקים וזאת לעומת 600 קורסים ל-9.6 אלף יזמים ב-2016.

מינואר ועד אוקטובר 2017 נתנה הקרן להלוואות בערבות מדינה למעלה מ-3500 ערבויות מדינה להלוואות של עסקים קטנים ובינוניים בהיקף של למעלה מ-1.5 מיליארד שקל. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מפעילה את הקרן ביחד עם משרד האוצר. ההלוואות משמשות להון חוזר לעסקים קטנים ובינוניים בצמיחה אשר סובלים מקשיי תזרים, הלוואות סיוע להקמת עסקים קטנים ובינוניים חדשים והלוואות להרחבת עסקים קיימים. מחקר הערכה שעשתה הסוכנות על הקרן מצא כי הלוואות בהיקף שניתנו ב-2017 יאפשרו לעסקים אלו להגדיל את התעסוקה בכ-10,000 משרות חדשות עד 2019. 

מתן הלוואות מיקרו לנשים יזמיות מהמגזר הבדואי והערבי באמצעות קרן SAWA. הקרן היא מיזם משותף של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים וקרנות קורת ישראל ומשתתפת בה גם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי. ב-2017 נתנה הקרן 2,140 הלוואות לנשים יזמיות בהיקף של כ-9.5 מיליון שקל. הלוואות אלו מתווספות להלוואות בסכום דומה שניתנו בשנת 2016 ומאפשרות לנשים להקים עסקים ולהעסיק בהם מועסקים. מחקר הערכה שנעשה על הקרן מצא שההלוואות שניתנו ב-2017 יוסיפו כ-600 משרות של נשים במגזר הערבי. חישוב התועלות הכלכליות מהקרן מראה על תוספת תוצר לכלכלת המדינה ביחס הקרוב ל-10 שקלים על כל שקל שהקרן משקיעה בנשים היזמיות.

לאחרונה פירסם TheMarker כי תוכנית הסיוע לעסקים חברתיים של הסוכנות אישרה מתן סיוע בהיקף של 2.2 מיליון שקל ל-12 חברות, עבור העסקה של 130 עובדים מאוכלוסיות מועדפות (נוער בסיכון ואנשים עם מוגבלויות). הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים גם הייתה שותפה בקידום לא מעט נושאים ביניהם: חוק פנסיה לעצמאים, חוק שוטף פלוס 30 ועוד.

עו"ד רועי כהן, נשיא להב, הגיב להודעה: "הודעת משרד האוצר על הקמת ועדה מוכיחה שוב שהעסקים הקטנים נותרים עם דיבורים ולא עם תקציבים. 50 אלף עסקים קטנים נסגרו ב 2017, זה האסון טבע שלנו ואין מי שישבותואין מי שיצא לרחובות כי אנו צריכים להתפרנס. אין צורך בועדה כי המסקנות כבר נכתבו  הוגשו לאוצר ואף אושרו על ידו. לצערנו הרב, שוב מתעלמים מהעסקים הקטנים בתקציב 2019. לא צריך ועדות, צריך החלטות אמיצות וזה הזמן לכך. זו שעת המבחן של הממשלה".

נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, יוסי אלקובי, אמר כי "משתיקים אותנו עם הבטחות לוועדה שאמורה לקום אחרי שכבר יוחלט על תקציב לשנת 2019. זה לעג לרש".

מאיגוד חברות האשראי בלשכת המסחר נמסר: "אנו מברכים על מהלך זה, המצטרף לפעולות היזומות לסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים במשק הישראלי בתחומי האשראי. יש לנושא האשראי חשיבות גדולה אבל יש עוד מקום וצורך לפעולות בכל הקשור לערבויות המדינה שנכון לעכשיו הועמדו רק לטובת הבנקים ולא לחברות החוץ בנקאיות.

"התוכנית לערבות לעסקים קטנים ובינוניים והקרנות עדיין נתקלות בחסמים רגולטוריים המונעים המשך התקדמות. המכרז חשוב אך יש עוד מקום לסייע, המהלך אמור לעודד תעשייה שלמה אך התוך משרד האוצר עולים עוד חסמים. בלי הסיוע של המדינה בפתרון סוגיות המיסויי (מיסוי גבוה שיוצר חוסר כדאיות) של הקרנות ומגבלת דמי הניהול שמוטלת על המוסדיים המהלך לא יתקדם ויצמיח את השינוי אליו מכוונת המדינה".

*יו״ר הועדה לעסקים קטנים, ח"כ רועי פולקמן, בירך על התוכנית: עשינו עד היום צעדים חסרי תקדים ובראשם העברת חוק מוסר תשלומים ופנסיה לעצמאיים. כמי שעוסק לא מעט בנושא העסקים הקטנים ואוכלוסיית העצמאיים במדינת ישראל, אני נתקל בחסמים רבים המקשים על אווירת עשיית עסקים בארץ ואני מברך על התוכנית שתפתור בין היתר את חסמי הרגולציה ותחזק את התחרות בשווקים בארץ ובחו"ל.

"עשינו עד היום צעדים חסרי תקדים ובראשם העברת חוק מוסר תשלומים ופנסיה לעצמאיים. אני פועל בימים אלה למען רפורמה מהותית בנושא המכרזים בשלטון המקומי ומקדם את יישום הרפורמה בתחום רישוי העסקים שנמצא כעת בשלבי הכנה מתקדמים. מדובר בחוקים חשובים למען הסביבה העסקית בישראל שמקלים על עשיית עסקים ומגבירים הפריון".

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, הגיב להחלטת שרי האוצר והכלכלה ואמר כי "יש לראות בכך התעוררות תודעתית המוכיחה, לדאבוננו, כי עד היום ממשלת ישראל לא נקטה בצעדים אופרטיביים נאותים כדי לחזק עסקים קטנים ובינוניים, בניגוד לתשומת הלב הניתנת ללא הרף דווקא לעסקים החזקים בכלכלה.

"מוטב כי ועדה כזו לא תהיה רק ועדת שימוע אלא שיהיו שותפים בה לפחות ארבעה נציגים מארגוני המעסיקים הגדולים בישראל, להם ניסיון רב בכל הקשור למציאות בה חיים העסקים. והם בוודאי יוכלו להעלות הצעות אופרטיביות ברות מימוש".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#