הצעת ינאי - הצעה שכדאי לסרב לה

יש מי שרואים במשברים הזדמנויות להפקת רווחים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> טוב שישנם שרים ופקידים בממשלה שנלחמים על כל מקום עבודה במגזר הפרטי, נוכח נחשול הפיטורים שפקד אותנו ב-2009. עם זאת, הגיע הזמן לעשות סדר בכלים שהם מוכנים להשתמש בהם, מכיוון שתיאבון הצד השני גדול במיוחד.

בקופת מוטורולה ישראל כמיליארד דולר. מוטורולה העולמית רוצה לרוקן אותה, אולם עליה לשלם על כך מס המוערך ב-20%. מוטורולה העולמית גם לוחצת לסגירת המפעל בערד. ינאי, שרגיל שנים להילחם על המשך קיום המפעל נוכח לחצי הגלובליזציה, רקח הצעה יצירתית. הבה נפתה את מוטורולה העולמית בפטור ענק ממס, וכך נגרום לה להתחייב להמשך הפעלת המפעל בערד, על 500 עובדיו, שהוא מפעל מצוין, רק שחסרה לו עבודה.

רוב הסיכויים שההצעה לא תתקבל, מכיוון שמוטורולה לא מוכנה להתחייב להשארת המפעל לטווח ארוך, ומכיוון שבמשרד האוצר ובמס הכנסה יקומו לה מתנגדים. אבל בינתיים היא באוויר.

זו אינה היוזמה החריגה הראשונה שנועדה לשמור על מקומות עבודה, בניגוד לנהלים ולחוקים. ישנם גופים אינטרסנטיים במגזר הפרטי, שרואים במשברים ובמצוקה חלון הזדמנויות שניתן להפיק ממנו גם רווחים. גם אם נניח שהטבות מס חריגות ראויות כדי לשמר מאות עובדים, השאלה היא למה לתת אותן רק למוטורולה ולקפח אחרים שמתקשים להתמודד עם המשבר הכלכלי. ואם נותנים למוטורולה, מה יגידו לאלה שיבואו אחריה? כבר ניתן לדמיין את השיטפון שייווצר בדרך העולה לירושלים.

לא צריך לשבור את הכלים בדרך אל המטרה. ניסיון העבר הוכיח שהזרמות כספים שלא על פי החוק והנהלים, כסיוע אד הוק למפעל בקשיים "עד שיתגבר עליהם", לא בהכרח תרמה ליציבותו לאורך זמן. בשנתיים האחרונות, על רקע המשבר, יצרה הממשלה כלים לא מעטים לטיפול במפוטרים ובמפעלים שנפגעו ממנו. אלה אמורים לספק את המגזר העסקי מבלי להוסיף עליהם חריגים בחוק או בהטבות.

ככלל, הדרך הנכונה לטפל במפעלים בקשיים היא חיזוק התחרותיות שלהם. היא אמנם מסובכת וארוכה יותר מהזרקת הון, אבל היא תבטיח את המשך צמיחתם לאורך זמן, גם על רקע התחרות העולמית הגוברת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker