צבי זרחיה

חופשת הלידה הוארכה לחצי שנה, אבל הזכאות לקבלת דמי לידה מהביטוח הלאומי תהיה ל-14 שבועות בלבד - כך עולה מחוק שהתקבל הערב בקריאה השנייה והשלישית.

החוק הוגש על ידי יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) ומאפשר לכל אישה לצאת לחופשת לידה של חצי שנה, ללא חשש מפיטורין. החוק מאריך את חופשת הלידה בישראל אשר עומדת היום על 14 שבועות.

חופשת הלידה תימשך 26 שבועות (חצי שנה). בכדי להימנע, בשלב זה, מהעלות הכבדה של הארכת חופשת הלידה, נקבע כי הזכאות לקבלת דמי הלידה תהיה לתקופה של 14 שבועות בלבד, כפי הנהוג כיום.

איציק וחוטבלי אמרו כי בדרך זו לא יהיה לחוק עלות כספית, אולם יועבר מסר ברור כי ראוי שחופשת הלידה תהיה ארוכה מזו הנהוגה היום. עוד מוצע לקבוע כי יולדת תהיה רשאית לקצר את חופשת הלידה לתקופה שלא תפחת מ-14 שבועות.

איציק אמרה כי "מדובר בראשיתה של מהפכה וקירוב ישראל למצב הקיים במדינות מערביות מתוקנות, בהן נהוגה חופשת לידה ארוכה הרבה יותר מזו הנהוגה בישראל. מעתה ואילך, הנורמה תהיה חופשת לידה של חצי שנה וקיצורה יהיה יוצא הדופן ולא להיפך, כפי שהיה עד עתה. הארכת חופשת הלידה הינה צעד חשוב, בהכרה של מדינת ישראל בזכויות הנשים העובדות ובמעמדן מול המעסיק, גם אם ברור שיש לנו עוד כברת דרך ללכת ותחילתה בהפיכתה של כל חופשת הלידה לחופשה בשכר".

ציפי חוטובלי הסבירה: "חוק זה הוא צעד משמעותי בהכרה בזכותה של אם להיות עם ילדה בתקופה המשמעותית לחיזוק הקשר בינה לבין תינוקה. החוק יאפשר לנשים רבות ליהנות מחופשת לידה של חצי שנה ללא חשש מפיטורין ובכך לממש את האימהות שלהן ולא להימצא במרדף החזרה לעבודה. המאבק להארכת חופשת הלידה הוא מהמאבקים החשובים ביותר למיתון המתח בין הקריירה לבין המשפחה. הגענו להישג גדול אשר מיטיב עם היולדות ומאפשר למי שעבדה יותר משנה במקום עבודתה לצאת לחופשת לידה בת 26 שבועות ובנוסף לכך מיטיב עם מצבה של עובדת שעבדה פחות משנה, אשר זכאית כעת להאריך את חופשת הלידה ללא תשלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker