זנב לאריות? ערביי ישראל מעדיפים להשקיע בגדה

הצמיחה של ערביי ישראל מתבססת על הקשר עם הפלסטינים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ערביי ישראל הגיעו לצומת כלכלי אסטרטגי, שההכרעה לגביו עשויה להיות בעלת משמעות הסטורית. הם משוכנעים, שיש להם פוטנציאל כלכלי לא מנוצל שעומד לפרוץ, ומתלבטים בקול רם איך לפתח אותו.

לעומת המיגזר העסקי והממשלה בישראל משוכנעים, שחיבוק חם של המיגזר הערבי הוא מחווה ראויה ביותר, מתלבטים במיגזר, אם הם בכלל רוצים לבסס את הצמיחה הכלכלית שלהם על שיתוף פעולה עם הכלכלה הישראלית, ולהיות זנב לאריות. נראה, כי נטיית הלב שלהם היא דווקא לבסס את הצמיחה הכלכלית על חיבור לכלכלה הפלסטינית ובאמצעותה להיות חלק מהכלכלה הערבית. הם אפילו לא מתלהבים מהאפשרות להיות צינור קשר בין המגזר העסקי היהודי לפלסטיני.

הכנס חשף את מיגוון הדעות במיזר הערבי ישראלי. הגישה הרווחת היתה, שהמיגזר צריך לסמוך על עצמו ולא על ממשלת ישראל, כיוון שהיא לא תחולל בו את השינוי הנדרש. היא מציעה מעט מידיי גם אחרי לחץ המדינות המפותחות (OECD).

דעה מנוגדת, שנשמעה בקול ענות חלושה היתה, שאולי יש עכשיו סיכוי למיפנה אמיתי, נוכח ההכרה הישראלית בחשיבות המיגזר הערבי לצמיחת התל"ג של כלל המשק ונוכח לחצי המדינות המפותחות.

התפתחות מעניינת היא החיבוק בו עטפו הפלסטינים את ערביי ישראל, שבעבר נחשבו בוגדים, שנשארו לחיות תחת שלטון ישראלי לאחר 1948. אבו ליבדה קרא לערביי ישראל "הפלסטינים הישראלים" והזמין אותם להשקיע ברשות הפלסטינים. אלמצרי דיבר על הזהות המשותפת, אמר שתמיד קנא באלה שנשארו בפלשתין אחרי 48' והזמין אותם לביתו בשכם לפגוש אנשי עסקים פלסטינים. ערביי ישראל החזירו אהבה וכינו את הפלסטינים "אחים שלנו".

הקשר הטבעי בין ערביי ישראל לפלסטינים מובן. אולם, המציאות מעידה, שהמיגזר העסקי הפלסטיני קשור בטבורו למשק הישראלי. האם המציאות תמשיך להיות חזקה מהחלומות.

זו אינה השאלה היחידה המרחפת באויר. נראה, כי הרשות הפלסטינית רואה לראשונה בערביי ישראל שותפים כלכליים פוטנציאלים. האם מדובר בהזדמנות עסקית אטרקטיבית לערביי ישראל, או בניצולם על ידי הרשות? מדברים שנאמרו בועידה הערבית ברור גם, שישנם כאלה ברשות שרוצים שערביי ישראל ילחצו יותר על ממשלת ישראל לקדם הסדר קבע של שתי מדינות.

החיים בזהות כפולה, פלשתינית וישראלית, הם עניין בשיגרה בקרב ערביי ישראל. עכשיו היא זולגת מהתחום הפוליטי לתחום הכלכלי. האם ערביי ישראל באמת מעוניינים לקחת חלק במהלך שיזמו דב לאוטמן, יוסי ורדי ואחרים לשילובם במשק הישראלי-יהודי?

עמדת המיגזר העסקי הערבי בעניין תנבע לא רק משיקולים כלכליים, אלא בעיקר מהעמדה הפוליטית במיגזר - האם ערביי ישראל רואים עצמם יותר חלק מישראל, או חלק מפלשתין. ואולי בסופו של דבר המציאות היומיומית היא זו שתכריע. אחרי הכל, ערביי ישראל מתפרנסים מהמשק הישראלי הפתוח בפניהם יחסית, בעוד המגבלות על כניסת ישראלים לרשות הפלשתינית ועל התנועה שם צפויות להקשות על העמקת שיתוף הפעולה עם הפלשתינים בשטחים. בנוסף, יתכן כי בקרב הדור הצעיר של אנשי העסקים הפלשתינים, אלה שחשופים יותר לאינטרנט ולטכנולוגיה, השיקול הלאומי פחות דומיננטי בקבלת ההחלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker