יו"ר התאחדות הסטודנטים מבהיר: "אני מסכים עם האוצר, אבל שכר הלימוד לא יגדל פי 3"

בשלוש השנים שחלפו מאז הוביל את הסטודנטים למאבק בוועדת שוחט נהפך יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, לפוליטיקאי משופשף ■ את ההפגנות הוא זנח לטובת משא ומתן עם האוצר על הסכם שהופך את הסטודנטים לשותפים ברפורמה בהשכלה הגבוהה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

>> על המדף שמול דלת הכניסה למשרדו של יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, מונח בגאווה מגאפון חדש בצבע כחול ולבן - אביזר בסיסי בהפגנות רבות משתתפים. "כשנכנסתי לתפקיד לפני כשנתיים, אחד הדברים הראשונים ששאלתי זה אם יש פה מגאפון. כשענו לי שאין אמרתי: 'קודם כל תקנו לי מגאפון'", מספר טופורובסקי בראיון ל-TheMarker.

"סטודנטים אמורים להיות בשיא האידיאליסטי של החיים שלהם ולהילחם על העקרונות שלהם, והנהגת סטודנטים צריכה להוביל מתוך גישה כזו", הוא אומר. "ההנהגה חייבת לחשוב באופן מהפכני. כשעושים שינויים חייבים לחשוב באופן מהפכני". אלא שנראה כי המהפכה שמתכנן טופורובסקי לא תכלול בעתיד הקרוב את המגאפון שניצב בחדרו. השבוע חתמה ההתאחדות שבראשותו על הסכם עקרונות למשא ומתן עם משרד האוצר, משרד החינוך והוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת). בלב ההסכם נמצאת הרפורמה בהשכלה הגבוהה, שאמורה להציל את האוניברסיטאות ממצבן הכלכלי העגום ומהירידה באיכות המחקר וההוראה.

הסכם העקרונות הופך בפעם הראשונה את הסטודנטים לשותפים מלאים ברפורמה המתוכננת בהשכלה הגבוהה. עם זאת, ולמרות ההסתייגויות של ההתאחדות, ההסכם סולל דרך לדיונים של הסטודנטים עם האוצר על שינוי מודל שכר הלימוד - ולמעשה צפוי להביא להעלאתו. לסטודנטים הובטח כי שכר הלימוד יוקפא בשלוש השנים הקרובות ולא ישונה ללא הסכמתם. בתמורה, הסטודנטים התחייבו לשמור על "שקט תעשייתי" ולא להפגין בשל שכר הלימוד - שהוא הנושא הקרוב ביותר ללבם.

"הגענו להישג - שלא משנים את שכר הלימוד בלעדינו", מסביר טופורובסקי. "אז כל עוד הדיונים נמשכים לא נפגין נגדם. אין לי סיבה להפגין אם הם מסכימים אתי ולא משנים את שכר הלימוד באופן חד-צדדי. אם משיגים את מה שרוצים בטוב, אז לא צריך ללכת למלחמה".

טופורובסקי, כך נראה, קיבל השראה מאיש אחר שתלה את המגאפון ולא עשה בו שימוש כבר זמן רב - יו"ר ההסתדרות עופר עיני. לא מפתיע לגלות כי בין השניים שוררת מערכת יחסים טובה, והם אף חתמו השבוע על אמנה לשיתוף פעולה בין ההסתדרות להתאחדות הסטודנטים. נדמה שגם במשרד האוצר רואים את קווי הדמיון: במסיבת העיתונאים המשותפת שנערכה השבוע כינה שר האוצר יובל שטייניץ את ההסכם עם הסטודנטים "עסקת חבילה" - כמו שכונתה העסקה שנחתמה בשנה שעברה בין הסתדרות העובדים, התעשיינים והממשלה.

מחדר המעצר ליקיר הממסד

לפני שלוש שנים נשמע טופורובסקי הרבה פחות מפויס. הוא היה אז יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב וממובילי המאבק הארוך נגד ועדת שוחט לבחינת מצבה של מערכת ההשכלה הגבוהה, שהמליצה להעלות את שכר הלימוד. כחלק מהמאבק נערכה שביתת הסטודנטים הארוכה בתולדות המדינה - שבסופה נותרו המלצות הוועדה על הנייר.

"החלטתי להיאבק אז בוועדה אף שבהתאחדות הסטודנטים הארצית פחדו בהתחלה להשבית את הלימודים", הוא אומר. המאבק מירר את חייהם של חברי הוועדה וממשלתו של אהוד אולמרט. הוועדה נאלצה להתחמק מהסטודנטים ולקיים את ישיבותיה במקומות חשאיים כדי להימנע מהפגנות. "הגישה שלנו היתה 'אל תשחקו משחקים ואל תחליטו בלי להתייעץ אתנו'", מספר טופורובסקי, שאף נעצר באחת ההפגנות. "אבל בממשלה אמרו שהסטודנטים חלשים ולא יכולים להיאבק. הם טעו, ובזכות המאבק הדו"ח לא יושם".

כיום טופורובסקי הוא כבר יקיר הממסד. במסיבת העיתונאים לרגל החתימה על הסכם העקרונות, שבה השתתפו שר האוצר, שר החינוך גדעון סער, יו"ר הות"ת פרופ' מנואל טרכטנברג והממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן, קיבלו הסטודנטים מחמאות מקיר לקיר. "כשנכנסתי לתפקיד אמרתי לכולם שהסטודנטים לא מצטמצמים רק לנושא שכר הלימוד, אלא רוצים להציל את כל מערכת ההשכלה הגבוהה - ואם ידברו אתנו ייראו שאנחנו בוגרים ואחראים", אומר טופורובסקי. "ברור שיש לנו מה לומר על שכר הלימוד, אבל אם ידברו אתנו על הבראת כל המערכת אז נהיה מוכנים לדבר על הכל. לקח לנו כמעט שנתיים לטפטף את זה במערכת. בינתיים התחלפו שרי החינוך והאוצר ויו"ר הות"ת, שמציגים גישה אחרת".

המשא ומתן הנוכחי, שהתנהל בחשאיות בחודשים האחרונים, באמת נערך באווירה חיובית יותר. לפני חצי שנה, עם היכנסו לתפקיד יו"ר הות"ת, אמר טרכטנברג בראיון ל-TheMarker כי הוא מעוניין לשתף את כל הגורמים במערכת בדיונים על עתיד ההשכלה הגבוהה. במסיבת העיתונאים שנערכה השבוע הוא אמר: "כחבר ועדת שוחט אני מכה על חטא שלא שיתפנו את הסטודנטים". סער הוסיף: "כל מי שניסה לקדם את הרפורמה ללא שיתוף הסטודנטים נכשל".

נקודת המוצא היתה פחות אופטימית. "באנו למשא ומתן עם הרגשת אי-אמון בצד השני", מודה טופורובסקי. "האוצר לא כיבד את ההסכמות שהיו בעבר, ולכן אמרנו שכבר בתחילת המו"מ אנחנו רוצים לראות צעדים בוני אמון". אמר - וקיבל. טופורובסקי יכול לרשום לעצמו כמה הישגים מרשימים: הקפאת שכר הלימוד ("הישג אדיר"), החזר של 100 מיליון שקל בשכר הלימוד לסטודנטים שלמדו בשנת הלימודים הנוכחית והקודמת ("חבל על הזמן") והפיכת הסטודנטים "לשותפים מלאים בניהול האוניברסיטאות באמצעות שילובם בדיוני הות"ת והוועדים המנהלים באוניברסיטאות", לדבריו.

מוכן לדבר על הכל

הטענה כי הסכים להעלאת שכר הלימוד מרתיחה את טופורובסקי. בתחילת השבוע פורסם כי הסטודנטים הסכימו להעלאה של 800-1,500 שקל בשכר הלימוד, אך במסיבת העיתונאים הכחישו טרכטנברג, ניסן, סער וטופורובסקי את הדבר.

טופורובסקי מתעקש להדגיש שוב ושוב כי לא הסכים להעלאת שכר הלימוד, וכי כלל לא בטוח שהוא יעלה עקב המשא ומתן. עם זאת, בהסכם הכירו הסטודנטים בצורך להגדיל את המשאבים העומדים לרשות המערכת - ונקבע יחס קבוע להשקעה בתקציב ההשכלה הגבוהה: 72% מהתקציב יגיעו מהממשלה (במקום 76% כיום) ו-28% ממנו משכר הלימוד שמשלמים הסטודנטים (במקום 24% כיום).

זה לא משאיר אפשרויות רבות מבחינת שכר הלימוד.

"מדובר רק בעקרונות שלפיהם ניכנס למשא ומתן. בהסכם התחייבנו לדבר על מבנה שכר הלימוד ולא על גובהו. זה לא אומר שלא נדבר על גובה, אבל תיאורטית גם זה יכול לקרות. אמרתי מראש, גם לאוצר, שאני מגיע למשא ומתן בלי פרות קדושות ובלי תנאים מוקדמים. נהיה מוכנים לדבר על הכל - כולל העלאה, הקפאה או הורדה של שכר הלימוד".

בוא נהיה ריאליים. ההסכם לא משאיר הרבה מקום להקפאה או להפחתה של שכר הלימוד.

"לא בהכרח. ניכנס למשא ומתן. אם הצד השני ינהל אותו בתום לב, וידבר אתנו על ניצול כלל המשאבים, ברור שנדון גם בהעלאת שכר הלימוד. אבל הכל נתון למשא ומתן - וטיבו של משא ומתן הוא פשרה. אף אחד לא מקבל את כל מה שהוא רוצה. נבוא כדי לשמוע את הרעיונות של משרדי האוצר והחינוך, ונביא את הרעיונות שלנו. אני מקווה שבסופו של דבר נתכנס לנוסחה.

"ההוצאה הגבוהה של סטודנט בשנות הלימודים היא לא על שכר לימוד. אנחנו רוצים לראות איך אפשר לעזור גם בנושאים אחרים, כמו מלגות, מעונות וסיוע בתשלום בתחבורה הציבורית".

אז אפשר לומר שהסטודנטים זנחו את המאבקים החריפים על שכר הלימוד?

"לדעתי הסטודנטים סומכים עלי, ויודעים שאין מי שנאבק יותר ממני. אם נבין שעובדים עלינו, אז נעורר מאבק גדול. אבל לא נהיה אלה שיגלו חוסר בגרות, חוסר יושר וחוסר אחריות".

הסטודנטים סומכים עליו

טופורובסקי, בקרוב בן 30, הוא בעל תואר ראשון במשפטים ובכלכלה מאוניברסיטת תל אביב, ואמור לסיים בקרוב תואר שני במשפטים. עם תחילת לימודיו באוניברסיטה הוא השתלב בפעילות אגודת הסטודנטים, וב-2005 נבחר לעמוד בראשה. ב-2008 נבחר ליו"ר ההתאחדות הארצית.

בתקופת כהונתו רשם טופורובסקי הישגים רבים: הוא שינה את מבנה ההתאחדות; הוביל לאיחודה עם ארגון הסטודנטים; ביצר את שליטתה בחברות הבנות שלה - סוכנות הביטוח מאסטרביט וחברת התיירות איסתא; ופעל לצירופה לאיחוד הסטודנטים האירופי.

כשטופורובסקי נשאל לגבי התגובות שהוא מקבל מהסטודנטים הוא משיב: "הם יודעים שאני לא פראייר. מי שמכיר אותי יודע שלא אבגוד בסטודנטים".

נראה שהסטודנטים אכן סומכים על טופורובסקי. אחד ההישגים הגדולים של ההסכם שנחתם השבוע הוא דווקא זה הפוליטי - ראשי התאחדויות הסטודנטים אישרו את ההסכם שהביא טופורובסקי כמעט פה אחד - עם נמנע אחד בלבד.

איך הצלחת לשכנע את כל ראשי האגודות לתמוך בהסכם?

"המנהיגות שלי שקופה. עבדנו במשותף והקמנו ועדה ליושבי ראש, שעודכנה באופן שוטף - והיו"רים בעצם קבעו את המדיניות. ההסכם לא הפתיע אותם והיה להם זמן ללמוד אותו".

על הצורך ברפורמה בהשכלה הגבוהה למד טופורובסקי מניסיונו האישי. "ב-2002, כשהייתי בשנה א' בכלכלה, היו 50 תלמידים בכיתה באוניברסיטת תל אביב. ב-2005 כבר היו באותו קורס 120 תלמידים בכיתה", הוא מספר. "זו תוצאה של הקיצוצים, חוסר היעילות וסדרי עדיפויות שגויים.

"יש הרבה בעיות במערכת ההשכלה הגבוהה. למשל, השקיפות: אוניברסיטה שמקבלת מיליארד שקל מהמדינה יכולה לעשות אתם מה שהיא רוצה, בלי שהציבור יידע. גם החופש האקדמי, שהוא חשוב מאוד, נוצל לפעמים לרעה - והאקדמיה חילקה משכורות שערורייתיות. בעיה נוספת קשורה להיעדר פיקוח על רמת ההוראה".

יכול להיות שהתקרבת לעמדת משרד האוצר?

"אני מסכים עם עמדת האוצר בכמה מהדברים, אבל לא עם הכל. האוצר מנע מהאוניברסיטאות את התקציב באופן אלים, וזה מה שהביא להידרדרות בהשכלה הגבוהה בעשור האחרון. הם רוצים שתהיה נגיעה גדולה יותר של אנשי עסקים במערכת; שתהיה יותר הפרטה; וששכר הלימוד יגדל פי שלושה - ולא נסכים שכל זה יקרה".

השאיפות הפוליטיות של טופורובסקי לא נגמרות בהתאחדות הסטודנטים. הוא עמד בראש מפלגת הצעירים שהתמודדה בבחירות האחרונות לכנסת, אך לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה, ונמנה עם מייסדי רשימת הצעירים של תל אביב, "רוב העיר".

את תפקידו בהתאחדות יסיים טופורובסקי בספטמבר הקרוב - והמפלגות לא החמיצו את התאריך. "כמעט כל המפלגות פנו אלי והציעו לי להצטרף אליהן", הוא מספר. "קיבלתי הצעות משרים וחברי כנסת בליכוד, קדימה והעבודה, ובאופן אוטומטי הודעתי שאין מצב. אני לא חייב כלום לאף אחד ולא רוצה להיות חייב. אני מאמין שצריך לעשות משהו חדש וטוב, ולא להצטרף לאף מפלגה. אני רוצה להיות במקום שבו אוכל להשפיע, אבל כרגע זה לא עומד על הפרק".

טופורובסקי אומר שאינו מתכוון להתמודד שוב על תפקיד ראש התאחדות הסטודנטים, ולדבריו הוא נחוש לצאת לחופשה. אם יותר לנו לנחש, היא כנראה לא תהיה ארוכה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker