טלי חרותי-סובר

הנציגות המשפטית של רשות האוכלוסין וההגירה בבית הדין לעררים בירושלים, שדנה בנושא הפליטים והאשרות בישראל, תקיים מחר (ה') שביתת אזהרה בת יום אחד - כך הודיע לפני זמן קצר יו"ר איגוד המשפטנים בהסתדרות, עו"ד יצחק (יִצִי) גורדון, למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור-יוסף.

צעדי המחאה הצפויים יינקטו בהמשך לסכסוך העבודה שהוכרז, ועל רקע התעלמות שיטתית של הרשות מבקשות חוזרות ונשנות של העובדים לקיים משא ומתן ולתת מענה לפגיעה הקשה שנגרמת להם כתוצאה מהגדלת מספר הדיינים והדיונים. שינוי זה הוביל למחסור חמור בכוח אדם בנציגות המשפטית. במסגרת הסכסוך שהוכרז בתחילת דצמבר 2017, נציגות העובדים התריעה, בין השאר, על ההשלכות של עומס העבודה הכבד, ובהן היעדר הגשת תגובות לעררים מצד הנציגות המשפטית.

בעקבות השביתה, המשפטניות מהנציגות המשפטית ייעדרו מדיונים מתוכננים בבית הדין לעררים לפי חוק הכניסה לישראל, לא יינתן מענה לפרקליטות - דבר שיפגע בהגשת כתבי בית דין למחוזי, לא יוגשו כתבי תשובה לעררים, לא יינתן מענה ללשכות האוכלוסין וייתכנו שיבושים נוספים בפעילות השוטפת. כמו כן, פסקי דין יתקבלו בהיעדר עמדת המדינה. המשמעות היא שבמשך יום אחד לא תועלה התנגדות לצווי ביניים ולהארכות אשרה, מה שעלול להכשיר שהייה בלתי-חוקית ומתן אשרות לזרים. דיונים שיתבטלו מחר צפויים להידחות בחודשים רבים.

שלמה מור־יוסףצילום: אביב חופי

גורדון אמר הבוקר: "11 המשפטניות בנציגות המשפטית בבית הדין לעררים בירושלים פועלות ללא לאות ובאחריות למען שמירת האינטרס הציבורי וייצוג המדינה בסוגיות מורכבות שבהן עוסקת רשות האוכלוסין וההגירה. עומס העבודה הרב שמוטל עליהן מביא לקריסתו של המערך, לפגיעה חמורה בתנאי העובדות, שנאלצות גם לעבוד מהבית בלילות ללא תמורה, ולהשלכות קשות על השירות שניתן לציבור השוהים והאזרחים במדינה. כל הפניות להנהלת הרשות הושבו ריקן, ולעובדים לא נותרה ברירה אחרת. לא ייתכן שהמדינה בזרועה האחת הגדילה פי שלושה את מספר הדיינים והדיונים בבית הדין בירושלים, ובזרועה השנייה לא הגדילה בכלל את כוח האדם של המשפטניות שצריכות להופיע בדיונים ולהכין כתבי תשובה".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "בסיס השביתה הוא טכני ולא מהותי. אנו מצרים על החלטת ההשבתה ומזמינים את עובדי בית הדין למשא ומתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker