הפחתת שכר באוניברסיטת תל אביב: המרצים יוותרו על 3.5% לשנה

לפי הערכות האוניברסיטה, ההפחתה תחסוך לתקציב האוניברסיטה כ-15 מיליון שקל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

אחרי הפחתת שכר המרצים באוניברסיטה העברית, הסכימו גם המרצים באוניברסיטת תל אביב להפחתה זמנית של השכר והגמלאות בשיעור של 3.5% לשנה אחת.

ארגון הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטה הסכים להפחתה הכל ממשכורת חודש אפריל 2010. לפי הערכות האוניברסיטה, ההפחתה תחסוך לתקציב האוניברסיטה כ-15 מיליון שקל. לאוניברסיטה גירעון מצטבר של 137 מיליון שקל (נכון לספטמבר 2009).

תקציב האוניברסיטה עבר השנה לאיזון תקציבי כתוצאה מפעילות ההתייעלות בשנת הלימודים, כך נמסר מהאוניברסיטה. " חרף קיצוצי תקציב ומשבר כלכלי עולמי אוניברסיטת תל אביב ממשיכה במדיניות ההתייעלות תוך שמירה על מצוינות אקדמית ועל מקומה כאוניברסיטה מובילה", נמסר.

לאוניברסיטה חוב אקטוארי של 5.2 מיליארד שקל כתוצאה מהתחייבויות הפנסיה התקציבית. כנגד ההפחתה התחייבה האוניברסיטה כי החל משנת 2012 יורחבו תוכניות ביטוח הבריאות של חברי הסגל האקדמי הבכיר.

המשא ומתן להפחתת השכר הזמנית באוניברסיטה התנהל בחודשים האחרונים בראשות נשיא האוניברסיטה פרופ' יוסף קלפטר. מהאוניברסיטה נמסר כי פנייתו של פרופ' קלפטר בנושא זה לסגל האקדמי הבכיר נעשתה על מנת לאפשר את העמקת המחקר, קליטת סגל צעיר מובחר והמשך פיתוחה של האוניברסיטה.

המשא ומתן להפחתת שכר המרצים התנהל מספטמבר האחרון בכל אוניברסיטאות המחקר בארץ פרט למכון ויצמן. זאת, ביוזמת הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג. בתחילה התבקשו המרצים לדחות לשנה תוספת שכר בשיעור של 6.75%, ששולמה להם בינואר 2010, כחלק מהסכם השכר שנחתם בין האוניברסיטאות למשרד האוצר ב-2008.

כתוצאה מדחייה שכזו היו אמורות האוניברסיטאות שהשתתפו במו"מ ליהנות מתוספת של כ-300 מיליון שקל לתקציבן השנתי - מחצית הסכום כתוצאה מהחיסכון בעלויות השכר, ומחציתו בעקבות הסכמה שהשיגה הות"ת עם משרד האוצר, לפיה המשרד ישווה כל סכום שייחסך כתוספת לתקציב האוניברסיטאות.

למרות זאת, המהלך לא צלח לאחר שעד להסכם בתל אביב, רק האוניברסיטה העברית הצליחה להגיע להסכם עם המרצים. סגל האוניברסטה העברית ויתר על תוספת של כ-2.5% בשכר, מתוך תוספת של כ-6.7% ששולמה בינואר. בתמורה, תיהנה האוניברסיטה מתוספת תקציבית המוערכת בכ-36 מיליון שקל. מחצית התוספת נובעת מהחיסכון בעלות השכר, ומחציתה השנייה תמומן על ידי משרד האוצר, בהתאם להסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker