מי יממן את תוספת השכר של עובדי נציגויות ישראל בעולם? משרדי האוצר והחוץ מתנערים

על פי הסדר השכר החדש של עמ"י, שכר הנטו של העובדים יעלה, חלקם יקבל מענק של 10,000 שקל ומשרד החוץ ישתתף בהוצאות המעבר שלהם למדינת השירות ■ במשרד החוץ דורשים כי האוצר יממן את התוספת, באוצר לא מתכוונים להיענות לבקשה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין משרד החוץ ב-2014
בניין משרד החוץ ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר, אחרי שלוש שנות מאבק שכלל גם עיצומים והשבתות ב-90 נציגויות בחו"ל, הגיעו משרד האוצר וההסתדרות להבנות בנושא שיפור תנאי העסקתם של 1,000 העובדים הישראלים בנציגויות שאינם שליחי משרד החוץ (עמ"י). עקרונות ההעסקה החדשים אושרו בוועדה הבין-משרדית לשכר ותנאי שירות בחוץ לארץ, שמשרד החוץ שותף בה.

על פי ההסדר החדש, שכר הנטו של העובדים יעלה, ואיתו גם ההפרשות הפנסיוניות. כמו כן, משרד החוץ ישתתף בהוצאות המעבר של העובדים למדינת השירות, מה שלא קרה עד היום, כאשר משרד החוץ השתתף רק בעלויות המעבר של שליחיו - שעובדים כתף אל כתף עם העמ"י.

בנוסף, יקבלו העובדים הזכאים מענק של 10,000 שקל בשתי פעימות: עובדים שהשלימו שישה חודשי העסקה עד היום, 31 בדצמבר, יקבלו מענק של 5,000 שקל, ואלה שיתמידו עד 31 בדצמבר 2018 יקבלו מענק של 5,000 שקל נוספים. עובדים שקיבלו את המענק הראשון ויסיימו את העסקתם במהלך 2018, לאחר השלמת 30 חודשי העסקה, יקבלו את המענק השני במועד סיום ההעסקה.

ההחלטה צפויה לעלות לאישור הממשלה בתחילת השבוע הבא, אז גם יוכרו העובדים כעובדי מדינה ויחולו עליהם כללי ההעסקה הנהוגים בשירות המדינה, תוך ביצוע התאמות מיוחדות לאופי השירות שלהם. אם הדבר יקרה יתוקן עוול רב שנים, כאשר מעובדי העמ"י נמנעו זכויות רבות.

אם לעובדים היה נדמה כי המאבק תם, הרי שבימים האחרונים מסתבר כי לא כך היא. על אף חתימת ההסכם ואישורו, משרד החוץ טוען כי לא יוכל לעמוד בעלותו. כבר לפני החתימה פרסם משרד החוץ הודעה, שלפיה "משרד החוץ מוקיר את עבודת העמ"י ועמד שכם אל שכם עם ועד העמ"י במו"מ עם האוצר על שיפור תנאי השכר שלהם ושינוי מעמדם לעובדי מדינה. קליטת כ-1,000 עובדי עמ"י כעובדי מדינה במסגרת משרד החוץ דורשת היערכות מיוחדת בכוח אדם ובתקציב.

"הנושא הובהר למשרד האוצר, ולשכת ראש הממשלה מודעת לכך ואף פועלת בנושא. אנו מצרים על כי ועד עובדי העמ"י מפנה את חציו למשרד החוץ דווקא. המפתח לפתרון מצוי בידיו של משרד האוצר, אשר בידיו לאשר תוספת תקציבית קטנה יחסית אשר תאפשר את יישומו של המהלך".

לאחר חתימת ההסכם הודיע משרד החוץ שוב כי לא יוכל לעמוד בסכומים הנדרשים, שכן המענק לעובדים לבדו, שאמור להינתן להם בתוך במהלך השנתיים הקרובות, יגיע לסכום של 10 מליון שקל: "אנחנו מברכים על ההסכם אך דורשים כי עלותו לא תושת על התקציב הקיים של המשרד", אומרים שם. "מדובר בעלויות גבוהות הכוללות את המענק  לעמ"י ואת הצורך בכוח אדם ותקציב לשם ניהול למעלה מ-1,000 עובדים חדשים שיעבדו תחת משרד החוץ".

נכון לעכשיו, במשרד האוצר דוחים את טענות משרד החוץ.

הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקב, אמר עם החתימה כי "עמ"י עושים עבודה חשובה בסיוע לפעילות הדיפלומטית של ישראל בחו"ל. אני שמח שלראשונה גובש מודל מקצועי לקביעת שכרם של עמ"י, שמתמודד עם מורכבויות רבות בקביעת שכר. המודל יסייע למשרד החוץ לגייס עובדים מוכשרים ולאייש משרות במדינות שהשירות בהן מורכב. כולי תקווה שהסיכום יביא תועלת רבה ויסייע להצלחת משימותיה הבינלאומיות של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker