אישור הנציבה מסתבך: "לא רוצים להצטייר כחותמת גומי של רה"מ"

על אף הזמן הרב שחלף, הוועדה לאישור מועמדת ראש הממשלה לתפקיד נציבת שירות המדינה דוחה את הדיונים, ואיתם את ההחלטה בדבר מינויה של עפרה ברכה לנציבות ■ ייתכן שבמשרד ראש הממשלה כבר מחפשים מועמד חדש

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה ברכה ובנימין נתניהו
עפרה ברכה ובנימין נתניהוצילום: לשכת רואי החשבון בישראל Dan Balilty/אי־פי

לפני שבועיים התכנסה הוועדה בראשות השופט בדימוס חנן אפרתי, לדיון ראשון בנושא מועמדותה של עפרה ברכה, פקידה זוטרה יחסית במשרד הפנים, לתפקיד נציבת שירות המדינה. מדובר במועמדת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעל פי חוק הוא הגורם הרשאי לבקש מועמד אחד שאותו אמורה לאשר ועדת שירות, המוקמת בעבור הנושא הזה בלבד.

אף שמדובר באישור או דחייה של מועמדות אחת, ועל אף פרק הזמן הארוך שחלף מאז מאי 2017, אז סיים הנציב הקודם משה דיין את תפקידו - הרי שהוועדה מתמהמהת בקבלת ההחלטה, ודוחה את דיוניה, כפי שהתברר לאחרונה לד"ר רפי נץ. נץ הוא האיש שהגיש עתירה לבג"ץ שבה טען כי הפגמים שנפלו בתהליך הגשת מועמדותה של ברכה כה גדולים, עד כי כך שיש לפסול את התהליך כולו.

נץ הוזמן להופיע בפני הוועדה ביום שלישי הקרוב, אך אז התקשרו אליו ממשרד ראש הממשלה ומסרו שהופעתו נדחתה בשבוע. כששאל מדוע, נענה כי חל שינוי בלו"ז הוועדה. "הוועדה לוקחת את הזמן", אומר גורם בקי. "היא לא רוצה להצטייר כחותמת גומי לדרישת ראש הממשלה ומעוניינת, לפחות למראית עין, להוכיח כי בדקה לעומק את טענות הנגד והקשיבה לכל הצדדים הרלוונטיים.

"בנוסף, כיוון שברור לכל כי אם תאשר את המינוי יגיעו עתירות נוספות לבג"ץ נגדו, היא רוצה להצטייר כמי שעשתה ככל שביכולתה כדי לבדוק את המינוי על פי כל כללי הטקס. כיוון שמינויו של אודי פראוור, הנציב בפועל כבר שבעה חודשים, הוארך עד מארס 2017, אז הוא גם אמור לצאת לגמלאות, הרי שבכלל אין סיבה להיחפז".

גורמים אחרים מניחים שהאטיות שבה פועלת הוועדה נובעת גם מן החשש של חבריה מהביקורת הציבורית הצפויה באם יאושר המינוי הספציפי הזה. שמה של ברכה לתפקיד, כפי שחשף TheMarker, הועלה על ידי נתן אשל, מי שהורחק לצמיתות משירות המדינה בשל הטרדה מינית, אך עדיין משמש יועצו הקרוב של ראש הממשלה. אשל לא הכחיש כי הוא מכיר את ברכה כמו גם את בנות המשפחה – בתה ואחותה, העובדות גם היום בלשכת ראש הממשלה.

הביקורת הציבורית הקשה נבעה מהעובדה שברכה ניהלה מספר קטן מאוד של אנשים, כיוון שהאגף שבראשו היא עומדת מעסיק בעיקר ספקים במיקור חוץ. יתרה מכך – דו"ח מבקר המדינה מאשתקד אמנם לא הסיק נגדה מסקנות אישיות - אך חשף לא מעט ליקויים בהתנהלות האגף שהיא עומדת בראשו, כולל פעילות המנוגדת לכללי התקשיר שאותו קובעת נציבות שירות המדינה.

בשל כל הדברים האלה, זכתה המועמדות לקיתונות של צוננים והוגדרה על ידי בכירי המגזר הציבורי כ"שערורייתית" ואף "הזויה".

הדברים האלה לא נעלמו מאוזניהם של חברי הוועדה נגה קינן ואריה בר, שנבחרו באופן ספציפי על ידי לשכת ראש הממשלה מתוך מאגר האנשים לוועדות לבדיקת מינויים בכירים. בעוד שלוועדות אחרות נבחרים אנשים בסדר קבוע, שנובע משמות המשפחה, הרי שהפעם דילגה לשכת ראש הממשלה על הסדר הקיים ובחרה דווקא אותם.

בנוסף, בראש הוועדה יושב שופט בדימוס שאמנם לא נחשב למקורב לראש הממשלה, אך גם לא נחשב לאדם חזק שיוכל לעמוד מול בקשתו של ראש הממשלה. השופט אפרתי מונה לאחר פרישתו של פרופ' רון שפירא, שעמד בראש הוועדה בזמן שמיכל עבאדי בויאנג'ו היתה המועמדת לתפקיד, וביקש לשחררו בנובמבר האחרון בשל "עומס עבודה" - כאשר ברור לכל כי הוא אינו רוצה להיות חתום על מינוי בעייתי לאחד התפקידים החשובים במגזר הציבורי.

"על אף שהוועדה נחשבת נוחה לראש הממשלה, גם חבריה חושבים על היום שאחרי", אומר גורם המכיר היטב את ההתנהלות. "לכולם נוח לדחות את ההחלטה ככל האפשר: הנציבות בידיו הטובות של פראוור כרגע, ראש הממשלה בחקירות וההמלצות קרובות, ובוועדה שצריכה לאשר מינוי שיגרור אחריו עוד עתירות לבג"ץ - יושבים אנשים שחושבים גם על הקריירה העתידית שלהם".

יתרה מזאת, בסביבת משרד ראש הממשלה מספרים כי החלו לחפש מועמד אחר שאת שמו יציעו לנתניהו. ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה, אישור או הכחשה לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker