"מסתכלים על שורת הרווח החברתי": משרד הכלכלה מסייע למגזר הרביעי

משרד הכלכלה והתעשייה הקצה 2.2 מיליון שקל ל-12 עסקים חברתיים המעסיקים אוכלוסיות מודרות. מדובר בסיוע ראשון מסוגו לעסקים מן המגזר הרביעי, שאינם עמותות אך גם אינם עסקים לצרכי חלוקת רווחים לבעליהם

טלי חרותי-סובר
אמיר גולדשטיין, יו"ר קליקאיט, ובנו שמועסק בחברה
אמיר גולדשטיין, יו"ר קליקאיט, ובנו שמועסק בחברה
טלי חרותי-סובר

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, אישרה בשבוע שעבר הענקת סיוע ל-12 עסקים חברתיים, המעסיקים אוכלוסיות מודרות, ובהן נוער ונשים בסיכון ואנשים עם מוגבלויות. היקף הסיוע הוא כ-2.2 מיליון שקל.

התוכנית, שהחלה כפיילוט לפני כשנתיים, נבנתה בהתאם להחלטות מליאת השולחן העגול המשקי, בראשות ראש הממשלה ובשיתוף המגזרים העסקי והשלישי. במסגרתה הפעילה הסוכנות תוכנית עידוד לעסקים, שמטרתם החברתית הנה קידום העסקת אוכלוסיות מועדפות. מדובר בסיוע ייחודי לעסקים הנחשבים למגזר הרביעי, הכולל עסקים שאינם עמותות אך פותרים בעיות חברתיות. עסקים אלה אינם נסמכים על תרומות, אך הרווחים חוזרים ומושקעים בעסק, ולא מחולקים לבעלים.

מטרת הסיוע שמעביר משרד הכלכלה הוא לאפשר לעסק החברתי להתמודד עם העלויות הגבוהות הנדרשות בהעסקת אוכלוסיות מועדפות, על מנת להגביר את שרידותם של עסקים אלו, לסייע להם בהתפתחותם ובמימוש המטרה החברתית. אוכלוסיות מועדפות לעניין שהוגדרו על ידי המליאה, הן אנשים עם מוגבלות, בני נוער וצעירים בסיכון, אסירים משוחררים ועוד.

העסקים שזכו לסיוע הם: אקומיוניטי העוסק במחזור פסולת אלקטרונית באמצעות אנשים עם צרכים מיוחדים; חברת פייג' אפ המספקת שירותי שיווק דיגיטלי לעסקים ופועלת לשילוב אנשים עם מגבלות בשוק העבודה הדיגיטלי; עמותת גוונים, המפעילה את בית קפה "גותה" בשדרות, שמעסיק בני נוער וצעירים עם מוגבלות תוך יצירת התנאים המתאימים לבני נוער אלו; קפה רינגלבלום קמפאי בבאר שבע; החצר הנשית בנמל וקלפטע, חנויות בגדים ואקססוריז שהוקמן במטרה להכשיר ולקדם נערות בסיכון תוך תמיכה וליווי; יער הקקאו, העוסק בייצור ומכירה של קקאו והעברת סדנאות בנושא השוקולד ומעסיק נוער בסיכון; עמותת יד לקהילה, שמפעילה את פרויקט מותק של שקית לממכר שקיות הפתעה מתוקות; מיזם מימוש לקידום צעירים בסיכון באמצעות קידום תיירות התרמילאים באזורי פריפריה; מינגה, המפעילה שירותי הנהלת חשבונות וסוכנות דיגיטל, כשלכל עובד נבנית תוכנית מקצועית בהתאם ליכולתו האישית; מניקור חברתי המעסיק צעירות בסיכון ונשים נתמכות רווחה שעוברות קורס הכשרה וליווי אישי, וכן קליקאיט, מרכז מיקור חוץ המציע שירותי הזנת נתונים.

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, אמר: "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת ומתרחבת של עסקים המסתכלים על שורת רווח נוספת, שאינה רווח כספי – אלא רווח חברתי למטרות שונות ורחבות. אנו מעוניינים לסייע לעסקים חברתיים מעין אלו, שמעסיקים אוכלוסיות מיוחדות, לייצב את הפעילות העסקית שלהם ולהתפתח אף מעבר לכך. אנו שמחים על הביקושים וההיענות לתוכנית, ובטוחים כי שילובן של אוכלוסיות מיוחדות יתרום למשק, לכלכלה, וקודם כל, לעסקים הקטנים עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ