הקלדניות השיגו עוד 1,000 שקל בחודש - ואיומי השביתות גוברים

השבוע שבתו קלדניות בתי המשפט לצד עובדי הביטוח הלאומי ורשות המים - ונראה כי יו"ר ההסתדרות שובר את האיפוק שכפה על עצמו מתחילת כהונתו ■ האם השביתות יחזרו למשק ב-2010?

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

<<האם יו"ר ההסתדרות עופר עיני סוטה ממדיניות השקט התעשייתי וחוזר לשימוש בנשק השביתה? התשובה לשאלה קצת מורכבת, על אף שסכסוכי העבודה שעליהם הכריזה ההסתדרות במשק בשבועות האחרונים מעידים כי עיני מתחיל לשבור את האיפוק שכפה על עצמו ועל הוועדים מאז נבחר לכהונתו בראשית 2006.

שני הנאומים האחרונים של עיני עשויים לרמוז על הבאות: בצד אמירה שלפיה במהלך 2008 ו-2009 לא יפרצו שביתות בישראל, פרט למקרים נקודתיים, עיני הכריז כי ב-2010 ייגמר השקט התעשייתי. "אני מעדיף הידברות תוך מינימום שביתות", אמר עיני בשבוע שעבר, ולא שכח להוסיף בחיוך: "אבל גם אם מדי פעם יהיו קצת שביתות, לא נורא". חיזוק לטענה שעיני מחמם את הגזרה התקבל אתמול: לראשונה הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בענף ההסעדה - בחברת שפע, שהיא הגדולה בענף. שפע מעסיקה כ-1,000 עובדים המספקים שירותי קייטרינג לבתי ספר, בתי חולים ומפעלי תעשייה. הסיבה לסכסוך: סירובה של הנהלת שפע לנהל משא ומתן על הסכם קיבוצי שיסדיר את השכר והתנאים הנלווים של העובדים.

באוקטובר הצטרפו להסתדרות 600 מעובדי שפע לאחר שהוחלפה הבעלות על החברה. היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד שי תקן, הודיע להנהלת החברה על הקמת ועד עובדים בחברה וקרא לה להיכנס למשא ומתן על הסכם העסקה קיבוצי, "כדי להבטיח את שמירת זכויותיהם של העובדים, תוך חתירה להצלחת החברה ושגשוגה".

ואולם הנהלת שפע אינה ממהרת לבוא לשולחן המשא ומתן עם ההסתדרות. במה שנראה כניסיון להרוויח זמן, ההנהלה הודיעה שהיא רוצה תחילה שצד שלישי, אובייקטיבי, יבדוק את מהימנות החתימות של העובדים על טופסי ההצטרפות להסתדרות. בהסתדרות טוענים שהחברה מבקשת לבצע בדיקה גרפולוגית של החתימות, "מהלך ביזארי שאין להעלותו על הדעת", כטענת בכיר בארגון. בהנהלת החברה מתעקשים שאין הכוונה לבדיקה גרפולוגית.

שלוש שביתות במקביל

סכסוך העבודה בחברת שפע מצטרף לשלוש שביתות במגזר הציבורי שהתנהלו במקביל - מחזה לא מוכר בשנות כהונתו של עיני כיו"ר ההסתדרות. השביתה של 700 הקלדניות המועסקות בבתי המשפט - בכל הערכאות - פרצה לפני כחודש וכבר גרמה להתארכות הדיונים המשפטיים, מכיוון שהשופטים ניסו למלא את תפקיד הקלדניות ולנהל בעצמם את רישום הדיונים.

עורכי דין טוענים כי ניסיונם של השופטים לבצע תפקיד שאינו שלהם גורם לטעויות ברישום ואף לעיוות דין. "חמור מכך", טוענת עו"ד ארנה לין, המייצגת את הקלדניות מול משרד האוצר, "החלטת הנהלת בתי המשפט להקליט את הדיונים, כדי שאלה יפוענחו ויתומללו, נועדה לשבור את שביתת הקלדניות - מעשה הנוגד לרוח החוק, המתיר התארגנות ושביתה של עובדים".

שלשום הסתמנה התקדמות בדרך לסיום השביתה: הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, נעתר לדרישת הקלדניות להעלות את שכרן ב-1,000 שקל, ו-550 מהן יקבלו כתב מינוי כעובדות בשירות המדינה.

עובדי המוסד לביטוח לאומי שבתו מיום ראשון השבוע וסגרו לקהל את הסניפים למשך שלושה ימים, בדרישה לשיפור שכרם. סוכם שהם יקבלו תוספת שכר של 200-400 שקלים וחלקם יקודמו בדרגה, ואתמול הם חזרו לעבוד.

במקביל מתנהלת בשבוע האחרון שביתה ברשות המים. העובדים, הנהנים מגיבוי ההסתדרות, טוענים שמנכ"ל הרשות, אורי שני, מבצע שינויים מבניים חד-צדדיים תוך התעלמות מדרישותיהם. במסגרת השביתה, בין היתר, לא נמדדים מפלסי האקוויפרים והכנרת ואין מענה לעררים של הציבור על היטל הבצורת.

עיני למד מטעויותיו של עמיר פרץ

1,200 עובדי אוניברסיטת בן גוריון מאיימים לשבות בשבוע הבא, בגלל כוונת ההנהלה להפריט את מרכז הספורט והטכנולוגיה במוסד ולפרסם מכרזים חיצוניים לאיוש משרות, במקום מכרזים פנימיים כדרישת העובדים. הנהלת האוניברסיטה טוענת בתגובה כי לא ייתכן שהעובדים ינסו ליטול לעצמם סמכויות ניהול הנתונות בידיה.

התחממות הגזרה של יחסי העבודה קשורה לסיום תוקפם של הסכמי השכר הנוכחיים במגזר הציבורי ב-31 בדצמבר, והיערכות ההסתדרות לקראת חתימתם של הסכמים חדשים, מיטיבים יותר עם העובדים. גם ההתאוששות הכלכלית מגדילה את ציפיות העובדים לתוספות שכר.

עיני, שלמד מטעויותיו של קודמו בתפקיד עמיר פרץ, אינו רוצה שביתות קשות שיקוממו עליו את הציבור, בוודאי לא במצב שבו הוא עשוי להיכנס לזירה הפוליטית. הוא יודע שבעניין זה הוא הולך על חבל דק ואם יתפתה להעצים את השביתות, המהלך יפעל כבומרנג כנגדו. לכן, השביתות האחרונות מצביעות על אובדן איפוק נקודתי, לא על שבירת כלים מול משרד האוצר, שבינתיים (עדיין) מחבק אותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker