אורן מג'ר

עמוק לתוך הלילה, אחרי שהאורחים הנכבדים כבר הסבו לשולחנות, עוד עמלו הפועלים על תליית שלט ענק המברך את באי ההילולה ומזכיר להם לכבוד מי האירוע ומי המארח שלהם וממשיך דרכו של רבי שלום איפרגן.

מהצד של הכלה: השלטון

מדד ההצלחה המקובל בהילולה הוא במספר האישים שפקדו אותה, ונראה כי ההילולה הזו תיזכר כמוצלחת: אמנם מקרב הממשלה נכח שר אחד ויחיד - שר המשפטים יעקב נאמן (שעזב זמן קצר לאחר תחילת הערב בלי שנאם), אך פיצתה על כך נוכחות נכבדה של מפלגת קדימה, שתשעה מחברי הכנסת שלה הגיעו לחלוק כבוד לרב: שאול מופז, אבי דיכטר, רונית תירוש, זאב בוים, רוברט טיבייב, שי חרמש, יעקב אדרי, אלי אפללו ויואל חסון. גם ממפלגות אחרות הגיעו נציגים, כמו סגן שר האוצר איציק כהן מש"ס. עוד חגגו יחיאל זוהר, ראש העיר נתיבות, מאיר יפרח, ראש מועצת שדות הנגב, ולשעברים כמו שמואל אביטל (הח"כ לשעבר) ורוני מילוא, ח"כ ושר לשעבר.

מהצד של החתן: ההון

חשובים יותר מהפוליטיקאים הם אנשי העסקים שבאו, ובראשם נוחי דנקנר, יו"ר קבוצת אי.די.בי הידוע בקרבתו לרב. כניסתו המאוחרת לאולם משכה תשומת לב שהתחרתה רק בזו שקיבל הרב עצמו. לפרקים נראה האירוע כמו ישיבת הנהלה של קבוצת אי.די.בי, כאשר סביב השולחנות הסבו עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום; אפי רוזנהויז, מנכ"ל שופרסל; עמי אראל, מנכ"ל דסק"ש; חיים גבריאלי ורפי ביסקר. אנשי עסקים נוספים שנכחו במקום היו איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן; המפכ"ל לשעבר, משה קראדי; הפרסומאים מודי כידון (במקום נכחה גם אשתו שרון, שמכינה סרט על הרנטגן), וג. יפית; ואנשי יחסי הציבור רני רהב ומוטי מורל ורבים אחרים.

"לא כמו שרי"

ההילולה עמדה בצל דבריה של שרי אריסון, שסיפרה באחרונה בהרחבה על כישוריה הרוחניים ועל מסרים שהיא מקבלת ומסייעים לה בהחלטות ניהוליות. רוב המשתתפים, במיוחד אנשי העסקים הבכירים, הדגישו כי הם לא עוסקים בפעילות כזו, אבל נוהגים להתייעץ עם הרב מדי פעם. אחרים הגנו על זכותה של אריסון לשלב רוחניות בפעילותה ולא ראו בכך פסול.

בהילולה הרבו בסיפורי נסים ונפלאות על הרב. היה שם גם מי שאמר כי "מי שהמליץ לנוחי על רכישת מניות קרדיט סוויס היה הרב". בסביבתו של דנקנר מכחישים: "הרעיון להשקיע בבנק באירופה היה של נוחי בלבד, והעסקה לא קשורה לרב" ומבהירים שבניגוד לאחרים "נוחי לא מתקשר, לא מאותת. הוא לא צריך את זה".

איליק רוז'נסקי אמר: "אני מתייעץ עם הרב כל הזמן, כמו שכאשר אתה עושה עסקה אתה שואל רואה חשבון, שואל מהנדס, כך יש לך גם ייעוץ רוחני".

כבוד הרב - כוכב רוק

לא מדובר באירוע למי שזמנו אינו בידו. האירוע החל בשעה 20:00 בערב נמשך עד אחרי חצות. תחילה זרמו האורחים "הרגילים" ותפסו את מקומם סביב השולחנות עמוסי האוכל ואחריהם הגיעו האורחים החשובים באמת, בעוד הכרוז מכריז על בואם ומזמין ואת המקורבים ביותר לשולחן "הנשיאות" (למרות ששום נשיא לא נכח שם).

בינתיים, ארמדה של מלצרים, חלקם בשנות העשרה לחייהם, עברה בין השולחנות, מגשים גדולים מונפים בידיהם מעל הראש, במין משתה אינסופי שהמנה האחרונה שלו הוגשה רק בעת נאומו של הרב עצמו.

יותר משעה לאחר תחילת ההילולה ביקש הכרוז מכולם לעמוד לכבוד כניסתו של הרב בן ה-40 לאולם. אישים כמו שר המשפטים נאמן ומנכ"ל סלקום שפירא קמו ממקומם בעד הרב פוסע פנימה כמו כוכב רוק, כששומרי הראש מפלסים את דרכו בקרב ההמון שמבקש לחלות את פניו וגדודי הצלמים. לאחר שרשרת אינסופית של נשיקות ולחיצות ידיים תפס הרב את מקומו ליד השולחן. אנשים ניגשו אליו לקבל ברכה, וגם ח"כ תירוש שהוזמנה אל מאחורי הבמה לקבל ברכה מהרב חזרה נרגשת.

חגיגה כפולה

האירוע עתיר המכובדים הוא המשכו של אירוע עממי בהרבה שנערך יומיים קודם לכן בבית העלמין של נתיבות, ובמהלכו בוצע התיקון הידוע של "הרנטגן", בו הוא משליך לתוך הכבשן מספר עצום של חבילות נרות לצד קברו של אביו. באירוע ההוא נכחו אלפי מאמינים והוא נשא אופי עממי בהרבה. משתתפיו האזינו לנאומים, השליכו נרות לאש והתפללו לברכה ופרנסה טובה בחלקת הקבר של אביו של הרנטגן. ביניהם עברו מתרימים שונים שעודדו אותם לתרום לעמותות השונות למען תרבה תורה וצדקה בישראל.

בין לבין, טיילו באי התיקון להנאתם ביריד הצבעוני שהתקיים למרגלות בית העלמין, בין דוכנים שהציעו לרכוש אות בספר תורה, כוס שתייה בשקל או בשר על האש במחיר שווה לכל נפש. בעבר נערכו שתי ההילולות באותו ערב אך השנה הוחלט להפריד ביניהן, לנוחות כולם.

הנשים - בצד

כל זמן האירוע ניגנה באולם להקה מצוינת. הבעיה היחידה היתה עוצמת המוסיקה: היא היתה כה חזקה שבקושי ניתן היה לנהל שיחה הגונה, שלא לומר לחשוב בהיגיון. השאון הוחלש רק בעת הנאומים. ההפרדה בין גברים לנשים נשמרה בקפידה, ובשולחן הכבוד לצדו של הרב לא ישבה כמובן אף אשה.

כאשר היה חסר שולחן בעזרת הגברים פינו את הנשים מאחד השולחנות וצימצמו אותן סביב שולחן אחר, וגידרו מחדש את המתחם. גם נשים דעתניות כמו תירוש, מנכ"לית משרד החינוך בעבר וח"כית בהווה, או ג.יפית כיבדו את ערכי המקום אליו הוזמנו. יפית, שמעידה על עצמה כמאמינה אדוקה ברב, ישבה בעזרת הנשים כל האירוע ומיעטה ביצירת קשר עם אנשי עסקים אחרים.

"הצלחת הרב לא קשורה לשיווק"

בין הנאומים בלט זה של מילוא המיודד עם הרב, שסיפר בהתרגשות כיצד הרב סייע לבתו למצוא חתן. בהמשך המליץ מילוא לממשלת ישראל תזמין את הרב איפרגן לישיבת הממשלה כדי לייעץ לה כיצד להתמודד עם הבעיות שעל הפרק, וזכה בתשואות רמות.

שפירא סיפר על היכרותו עם הרב: "פגשתי אותו בראשונה כשהייתי מנכ"ל אל על. ראיתי אדם עומד בשדה התעופה מוקף באנשים, ועיניו הבורקות משכו את תשומת לבי. ניגשתי לשוחח אתו".

אחת השאלות המסקרנות היא כיצד צבר הרב פופולריות והערצה כה רבות בתוך 15 שנה. האם מדובר באמן שיווק? ג. יפית, שמבינה דבר או שניים בתחום: "זה לא שייך לפרסום. אתה יכול לרמות את העולם פעם אחת, אבל כשמשהו טוב, הוא מצליח. בלי אירוניה ובלי ציניות".

"הרנטגן מתחרה בפורום קיסריה"

השר לשעבר אבי דיכטר הודה כי הוא מכיר את הרב שנה וחצי בלבד, וציין כמה התרגש כאשר ראה כיצד זקן מבקש לנשק את ידו של הרב, אך זה ממאן ומנשק את ידו של הזקן: "קנית את אהדתי", אמר.

לאחר שסיים להתרגש, הדגיש דיכטר כי "הצמרת הכלכלית של ישראל שנמצאת פה מתחרה בפורום שנמצא כעת באילת". ואכן, לא ניתן להתעלם מכך שכאשר כנס אחד שמעסיק את הצמרת בישראל נערך על ידי עמותה (המכון לדמוקרטיה) ואירוע אחר נערך על ידי הרב המכנה עצמו "הרנטגן", ישראל הממלכתית נשארת יתומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker