מחקר מאת פוליסי צ'ק: טעויות בקליטת 95% מהפרשות המעבידים לביטוחי מנהלים; נעשו כ-70 סוגי טעויות

בין הטעויות הנפוצות: קליטת תשלום של עובד בפוליסה של עובד אחר, ופיצול שגוי של הכספים להפרשות השונות

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> 95% מההפרשות שביצעו מעבידים עבור פוליסות הביטוח של עובדיהם נקלטו עם טעויות בחברות הביטוח - כך עולה מבדיקה שערכה חברת פוליסי צ'ק. המדגם כלל 120 אלף פוליסות ביטוח שנבדקו לאורך שבע שנים באמצעות היסטוריית ההפרשות שהתקבלה מהמעסיקים.

עלות הטעויות לבעלי הפוליסות היא לא קטנה - בין 20 אלף שקל לחצי מיליון שקל לבעל פוליסה. מרבית הטעויות נתגלו בפוליסות פרטיות שאינן עוברות דרך סוכנויות הסדר. הטעויות מתחלקות באופן שווה למדי על פני כל חברות הביטוח.

"כל טעות בקליטה נכונה של התשלומים יכולה להשפיע על ערך הפדיון של הפוליסה, סכומי הפיצויים שנצברו והסכומים המשוערכים לגיל הפנסיה", אומר מנכ"ל פוליסי צ'ק, ארז דיין.

לטענת דיין, הטעויות אינן מבוצעות בזדון, והן נובעות מאי-סדר בחברות הביטוח. לדבריו, "סוכני הביטוח מכרו בעבר מגוון פוליסות ביטוח לפי נטיות ליבם, כך שכעת יש ללקוחות פוליסות שפזורות על הרבה חברות ביטוח, והבלבול הוא גדול".

מספר גדול במיוחד של טעויות נמצא בתיקים שכללו הפרשות לפני תקנות המס החדשות. "עד שנת 2000, ההפרשות היו פטורות ממס - ומאז הן חייבות. חברות הביטוח היו צריכות לבצע את ההפרדה ו'לצבוע' את כספי הפוליסות, כך שכספים שהופקדו לפני 2000 ימשיכו להתנהל ללא מס. בבדיקה שערכנו נרשמו בתחום הזה 100% טעויות. אין תיק ללא טעות. מנכים במקומות שלא צריך - אך לא להפך", אמר דיין.

פוליסי צ'ק הצביעה בעבר גם על כ-40% טעויות בתשלום ערכי הפדיון בעת שהלקוחות באים למשוך את כספם. מאז הקימו חלק מחברות הביטוח מחלקות בקרת פדיונות שנועדו לטפל בבעיה זו, אך בפוליסי צ'ק אומרים כי חלק גדול מהטעויות נמצאו גם בפוליסות שעברו את הבקרה.

מחברת הביטוח מגדל נמסר בתגובה: "כבכל מערכת של הקלדת נתונים על ידי בני אדם עלולות להיות טעויות שנובעות מגורמים שונים לאורך שרשרת הדיווח - מהמעסיק ועד חברת הביטוח. ואולם טעויות כאלה אינן שכיחות בהיקף שמוזכר בידיעה. מערכי הבקרה אצל חברת הביטוח ואצל המעסיק נועדו לאתר את הטעויות האלה. ובכל מקרה אין טוב מבדיקה באופן שגרתי גם על ידי הלקוח".

בכלל ביטוח ומנורה מבטחים סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker