שיטת ניהול מיוחדת - לא רק לעובדים מיוחדים

היזם הדני סונה פיתח שיטת ניהול לעובדים אוטיסטים

סוזאן דונובן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוזאן דונובן

לפני ארבע שנים הבין תורקיל סונה שלבנו הצעיר, הלוקה באוטיזם, יש זיכרון יוצא מן הכלל וכושר אבחנה יוצא דופן לפרטים קטנים. תכונות אלה נפוצות בקרב אוטיסטים, וסונה זיהה הזדמנות לסייע לאנשים הלוקים בהפרעה למצוא משרה יצרנית.

הקמת את החברה שלך כדי לעזור לאנשים הסובלים מאוטיזם. מדוע לא העדפת להקים עמותה שתתמקד במחקר או בהכשרה מקצועית?

"רציתי לעשות יותר מאשר לספק מקום עבודה מוגן לאנשים עם מוגבלויות. היעד שלי הוא ליצור הזדמנויות בקנה מידה בינלאומי לאנשים עם אוטיזם. כדי להגיע למספר גדול יותר של אנשים, העסק שלנו זקוק להכנסות שרק עסק עם כוונות רווח יכול לייצר. החברה חייבת להצליח בתנאי השוק.

"פרופיל האחריות החברתית שלנו אולי עוזר לנו להשיג שיתוף פעולה של מנכ"לים, אך מנהלי חטיבת בדיקות התוכנה הנעזרים בשירותינו אינם נמדדים לפי האחריות החברתית שלהם, אלא לפי כמות הכסף שהם מסוגלים להכניס לחברות שלהם. כדי להתגבר על החשדות שלהם, אנו חייבים להציג ביצועים שעולים על הציפיות בכל פעם".

מהם ההבדלים בין ניהול עובדים עם אוטיזם לבין ניהול אנשים אחרים?

"מרבית העובדים שלנו עם אוטיזם לוקים בתסמונת אספרגר הקלה יחסית, ותפקודם מעולה. עדיין, לעתים קרובות הם רגישים מאוד לרעשים, ולכן הם אינם מרגישים בנוח לעבוד במרחבים משרדיים גדולים ללא דלתות או קירות. בנוסף, הם מתקשים לעבוד בצוותים ולהבין קודים חברתיים כגון תנועות גוף, הבעות פנים וטון דיבור. כשעובדים עמם צריך להתנהג באופן מדויק וישיר, להביע את הציפיות שלכם מהם באופן מפורש ולהימנע מסרקיזם או מתקשורת בלתי מילולית.

"על אף שאנו מצפים מהעובדים לבצע את עבודתם כהלכה, אין אנו דורשים מהם להצטיין מבחינה חברתית או בכלל לתקשר עם אחרים. אנחנו פשוט מוצאים להם תפקיד שמתאים להם. התאמת התפקיד מסירה מהם כמות אדירה של לחץ. אנו חושבים שהנורמות מוגדרות לפי הרוב, ובחברה שלנו אנשים עם אוטיזם הם הנורמה".

איך נראים היחסים בין הלקוחות ליועצים האוטיסטים שלכם?

"כ-70% מהעבודה שלנו מתבצעת באתרי הלקוחות. הלקוח ממנה איש קשר - מישהו שטוב בעבודה עם אנשים מיוחדים - שבוחר בעבורם את המטלות המתאימות ומוצא להם מקום שנוח להם לעבוד בו. בנוסף, אנו מציגים בפני הלקוחות שלנו את האוטיזם ואת התרבות הארגונית הייחודית שלנו. לאחר שעבדו עם היועצים שלנו, הלקוחות מתחילים להתנהג באופן מפורש יותר עם העמיתים שלהם - העובדים האוטיסטים".

כיצד יכולות חברות להרוויח מאימוץ הטכניקות שלכם לניהול עובדים אוטיסטים?

"אנשים עם אוטיזם הם לא היחידים שיעילותם נפגעת בעבודה במרחבים משרדיים פתוחים. בנוסף, הם לא היחידים שנפגעים ממערכת הניהול המסורתית, השמה דגש על עבודת צוות ויוצרת הנחיות לא ברורות כגון 'תבין בעצמך כיצד לטפל בכך'.

"חייבים להפיק את המקסימום מהעובדים, והמפתח לעבודה יעילה הוא למצוא את הדרך כיצד לשלב את האישיות ואת השאיפות של העובדים בלי לאלץ את כולם להתאים לאותה תבנית. הדבר רק יוצר לחץ - וממילא יש יותר מדי לחץ".

***

הסוגיה: האם העסקת אנשים בעלי צרכים מיוחדים באמת מחזקת את הארגון?

הפתרון: אפשר ללמוד מבעלי צרכים מיוחדים כיצד להתנהג גם עם עובדים אחרים בחברה ולפתח שיטת ניהול חדשה

הדרך: המפתח לעבודה יעילה הוא למצוא את הדרך לשלב את האישיות ואת השאיפות של העובדים, בלי לאלץ את כולם להתאים לאותה תבנית

Harvard Business Monday Morning

מפרסומי בית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker