צבי זרחיה

שר הרווחה יצחק הרצוג מזהיר ששיעור הבלתי מועסקים במשק יגיע ביוני 2009 ל-7.5% מכוח העבודה האזרחי. באוקטובר-דצמבר 2008 הגיע שיעור הבלתי מועסקים ל-6.3% בלבד.

הרצוג אמר כי משרדו הציע תוכנית סיוע למובטלים ואף הגיע להסכמה עקרונית מול האוצר. התוכנית תקועה בגלל סבך בירוקראטי מיותר. הוא קרא לכלל הגורמים והגופים הנוגעים בדבר להתכנס לאלתר במטרה להוציא לפועל את תוכנית הסיוע למובטלים שעיקרה: קיצור תקופת האכשרה לקבלת דמי אבטלה. המהלך לא יפתור את הבעיה, אך יקל על המצוקה הקשה.

הרצוג הוסיף כי "המספרים מדברים בעד עצמם. מאחורי כל מספר עומד סיפור אישי כואב של מפוטר, של מפוטרת, של אבות, של אמהות, של משפחות ושל ילדים. אם המדינה לא תבוא עם פתרונות אזי היא תבגוד בחובתה המוסרית כלפי אזרחיה".

הרצוג הדגיש כי "כל יום שעובר הוא בבחינת נזק בלתי הפיך לאלפי מובטלים הנפלטים מחוץ למעגל העבודה. לא מדובר באנשים בטלנים, אלא בציבור שלם שנקלע בעל כורחו למציאות קשה, עקב המשבר הכלכלי העולמי שהשליך באופן קשה גם על ישראל".

הרצוג קבל על כך שבמו"מ הקואליציוני המתקיים כעת אין ביקוש בקרב המפלגות לתיק הרווחה והשירותים החברתיים. "אף אחד לא רוצה באמת את תיק הרווחה כי זהו תיק עם אתגר קשה ומורכב הדורש הפשלת שרוולים ועבודה סזיפית. אני מקווה שמישהו יגלה אחריות ויבקש א תיק הרווחה".

"מדינת ישראל והחברה נמצאים בפני אחד מהאתגרים הקשים שידענו. המשבר הכלכלי לא פוסח על אף אחד. על הקשישים, השכבות החלשות וגם על מעמד הביניים. זהו האתגר החשוב ביותר של ממשלת נתניהו החדשה. הביטחון האישי של האזרחים לא פחות חשוב מהביטחון הקיומי, וכדאי שכולנו נפנים זאת.

לאחר הדיון באבטלה קיימה המליאה דיון בהצעות לסדר בנושא ההתמודדות הממשלה עם המשבר הכלכלי, אך אף אחד משרי הממשלה לא השיב להצעות לסדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker