רוצים לשרוד את המשבר? שלמו את המחיר

דירוג החברות בהן טוב לעבוד השתנה באופן קיצוני השנה

תהילה ינאי
תהילה ינאי

כאשר פורסם דירוג החברות "שהכי טוב לעבוד בהן" בשנה שעברה ציינו כי שיעורי האבטלה במשק הגיעו לרמה נמוכה שאינה זכורה מזה שנים, והשוק עצמו היה בצמיחה מרשימה ועקבית על פני כארבע שנים. הביקוש לעובדים היה בשיאו, וחוק פנסיה לכל עובד הוסיף לחיזוק מעמדו של העובד. המלחמה על העובדים הטובים הייתה בשיאה והביאה לפריחה בתנאי העובד ובהשקעה בו מצד המעסיקים.

והנה עברה שנה. השוק העולמי והמקומי חווה את המשבר הגדול ביותר מזה מספר עשורים, והתמונה כולה השתנתה. השאלה המרכזית של חברות כבר אינה כיצד לייצר מנגנוני צמיחה ולגרום לעובד להישאר מרוצה במקום עבודתו.חברות רבות מתחבטות בשאלת ההישרדות - כיצד תושג התייעלות שתאפשר להן לעבור את השנים הקשות.

האם בתקופה כזו יורדת חשיבותו של העובד לארגון. האם הרצון של המעסיקים לספק את צרכי עובדיהם יורד? ובכן, כלל וכלל לא. גם בתקופת משבר כוח אדם איכותי הוא אחד המפתחות החשובים להצלחה. בתקופה בה היכולת לגייס משאבים דלה, והיכולת לצמוח מוגבלת, על כל חברה להפגין יצירתיות וחדשנות. זוהי תקופה המחייבת היערכות חדשה, התייעלות, חיפוש שווקים אלטרנטיוויים, חיפוש מקורות הכנסה נוספים ועוד.

את הערך המוסף הזה ישיגו חברות שבהן עובדים איכותיים יותר, חדשניים ומיומנים יותר, וכן - גם אכפתיים יותר. הרעיונות הטובים ביותר מובילים להישרדות ולהצלחה מגיעים בסופו של דבר מהעובדים.

מה צריכים המעסיקים לעשות כדי לשמור על עובדים אלו? מתי עובד מרגיש שאכן מקום העבודה הוא מקום טוב לעבוד בו? בהגדרה הרחבה ביותר עובד מרוצה ממקום עבודתו כאשר הוא: "מאמין באנשים שעבורם הוא עובד, מאמין בחברה וגאה במה שהחברה עושה או תורמת ונהנה מהאנשים שעימם הוא עובד". כמובן שהנושא סבוך בהרבה ומחייב בדיקה של מספר רב של משתנים. המתודולוגיה שפיתחנו לפני למעלה מחצי העשור האחרון נועדה לאתר את האינדקטורים המרכזיים בשוק התעסוקה.

המתודולוגיה בנויה ממספר שלבים ומתהליך מתמשך על פני שנה. בשלב ראשון ערכנו כמדי שנה מבחן מקדים בקרב מדגם מייצג (2,000 נסקרים) של אוכלוסיית המועסקים לבחינה ושקלול הפרמטרים החשובים ביותר לעובד הישראלי בבחירת מקום העבודה. בשלב מקדים זה של הסקר נוצרים המשקולות של המשתנים החשובים לעובד הישראלי בבחירת מקום העבודה. התוצאות שהתקבלו בסקר הרחב שנערך בשלב השני(כ-12,000 מועסקים), משוקללים בדרוג בהתאם למשקולות שנקבעו בסקר המקדים ובונים את מערכת השיקולים והעדפות של העובד. את תהליך הדירוג מחזקים כמדי שנה תוצאות של סקרים פנים ארגוניים בלמעלה מ-40 חברות מענפי משק שונים (תעשייה, בנקאות, מסחר ושירותים, היי-טק ותקשורת) אשר תוצאותיו שוקללו במשקל גבוה יותר - השנה - לתוך הדירוג. בנוסף לסקרי העובדים, פנינו ליותר מ-5,00 חברות וביקשנו נתונים לגבי המאפיינים של משאבי האנוש בארגון ורמת ההשקעה בו, וגם הנתונים הללו שוקללו לדרוג הסופי.

במערך הדירוג השתלבו זו השנה השלישית, סקר מועסקים גם בקרב אוכלוסיית הסטודנטים(אוניברסיטאות ומכללות), וסקר עמדות בקרב מנהלי משאבי אנוש בחברות המובילות במשק, אשר התבקשו להעריך את החברות שטוב לעבוד בהן מהמגזר שלהן וממגזרים אחרים במשק. לכך התווסף סקר העמדות בקרב מנהלי משאבי האנוש.

הדירוג משלב בתוכו תמהיל של עמדות ותפיסות, של עובדים כלפי חברתם וכלפי חברות אחרות. עובדים הנשאלים לגבי מקומות עבודה הרצויים להם מתבססים גם על מידע הזמין להם מחברים, מפרסומים, ומהיכרות של קשרי עבודה עם אותן חברות. על מנת למנוע הטיות ולהקיף מגוון רב של דיעות בוצעו הסקרים לאורך השנה ובפיזור ארצי.

פיזור הסקרים לאורך כל השנה קיבל משנה תוקף בשנה האחרונה. תחילתה של שנת 2008 התאפיינה עדיין במשק לכאורה במצב של צמיחה ואילו המשכה התאפיין במשבר כלכלי בארץ ובעולם. ואכן בפעם הראשונה נצפתה שונות גדולה בין תוצאות הסקר בין שתי התקופות.

באופן לא מפתיע, המשתנה שכבש את המקום הראשון בדרגת החשיבות השנה הינו יציבות תעסוקתית. אנו נחשפים מדי יום לכותרות המבשרות על פיטורי עובדים וקיצוצים דרמטיים בחברות במשק, ועל כן החשיבות שמייחסים העובדים לסעיף זה עלתה השנה בכמעט 7%, בעוד שחשיבות של סעיף תנאי השכר ירדה. משתנה החוסן הפיננסי חשוב לא פחות. מרבית העובדים רוצים לעבוד במקום שסיכויי ההישרדות שלו טובים ומייחסים לכך את המשקל השלישי בחשיבותו.

בממצאי הסקר שערכנו השנה נתון דרמטי למעסיקים: העובדים מוכנים לשלם "מחיר" כדי לשרוד את המשבר. הם מוכנים לשלם בירידה ביחסי עבודה (9%-), בקידום מקצועי (5%-), בפעילות רווחה (5%-( ואפילו בתנאי שכר (2.4%-).

השנה, בשל המשבר העולמי נסגר מעט הפער בין הרצוי למצוי בתחומי הקידום המקצועי, הכשרות מקצועיות ואפילו בנושא תנאי שכר ותנאים נלווים. משמע שמירה על העובד, מניעת פיטורים והישרדות של העסק יספקו עובדים רבים בשנה קשה זו.

מחקרים בעולם כולו מראים כי חברות המדורגות ברשימת החברות שטוב לעבוד בהן מציגות תוצאות עסקיות טובות יותר מחברות באותו תחום שאינן מדורגות ואכן כל החברות המופיעות בדירוג הינן חברות מצליחות, שהשכילו ליצור מקומות עבודה שרוצים לעבוד בהן.

הכותבת היא מנכ"ל BDI Coface

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker