מחר במדור קריירה: האיש שזרק את הבמבה

הסבה מקצועית הפכה להיות תוצאה מהכרח

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בשעת אחר צהריים שטופת שמש הגיע ד' לחניון של הקרן הקיימת בהרי ירושלים, בראש חוג מטיילים מיטיבי לכת. לאחר שהרצה בפני הקבוצה על חשיבותה של דרך בורמה בימי המצור על ירושלים, המשיכה הקבוצה במעלה הדרך המאובקת. ד', ירושלמי בן 50, נשוי + 3, עובד מזה שנתיים כמדריך לידיעת הארץ מטעם חברת טיולים וגם כעצמאי. לפני כן הועסק במשך שנים רבות כביר במותג מזון ידוע, בתנאי שכר טובים מאלה שיש לו כיום.

"מאסתי בישיבה הממושכת בחדר ובלחצים היומיומיים מהשטח ומכיוון ההנהלה הבכירה", מספר ד', חובב טבע מילדותו. "נכון, הזהירו אותי שאחרי גיל 40 כבר עדיף להישאר באותו מקום עבודה ולא להתחיל בשינוי מקצועי, בעיקר לא הסבה של 180 מעלות כפי שאני עשיתי. אבל עכשיו כשאני מסתובב בדרכי הארץ אני מאושר, גם אם חשבון הבנק שלי הצטמק".

המעבר לעיסוק החדש לא היה פשוט עבור ד'. "נפלו לידי כספי ירושה שסייעו לי לבצע את השינוי וגם משכתי מחצית מהחיסכון שצברתי בקופת הגמל המפעלית", הוא מספר. "בסך הכל יצאתי לדרך עם 150 אלף שקל, שנתנו לי גיבוי כלכלי לשנת העבודה הראשונה שלי. עכשיו אני כבר על הרגליים".

איתן מאירי, פסיכולוג תעסוקתי ומנכ"ל חברת ניהול אפקטיווי, מעריך כי מספר העובדים בישראל המבקשים לבצע הסבה מקצועית גדל במאות אחוזים בחצי השנה האחרונה עקב המשבר. "בעשור האחרון, הסיבה הנפוצה להחלטת אדם לשנות קריירה היה הרצון להגשמה עצמית. אך ב-2008, רוב האנשים עושים זאת בגלל חוסר ברירה: פיטורים או צפי לגל פיטורים ממקום העבודה", אומר מאירי. לטענתו, רוב האנשים אינם נערכים כיאות לשינוי הקריירה או ההסבה המקצועית. "הם מקדישים זמן רב יותר לתיכנון חופשתם השנתית מאשר לעתידים המקצועי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker