ביטוח לאומי: שליש מהצעירים לא מגיעים לשכר מינימום

מספר העובדים שלא מגיעים לרצפת השכר גדל ב-35% ב-10 שנים; הקורבנות: נשים, ערבים ובעלי השכלה נמוכה

רותי סיני
רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי סיני
רותי סיני

בעשור האחרון גדל ב-35% שיעור העובדים שאינם מקבלים שכר מינימום - כך עולה ממחקר שערך המוסד לביטוח לאומי, ופורסם היום (חמישי). נמצא כי רמת השכר של עובדים אצל מעסיקים שאינם מצייתים לחוק נמוכה, בממוצע, ב-22% משכר המינימום הקבוע בחוק.

מנתוני המחקר עולה קבוצות העובדים הפגיעות ביותר למעסיקים שאינם מצייתים לחוק שכר מינימום הם צעירים, מבוגרים, עולים חדשים ועובדים זרים, בעלי השכלה נמוכה ומועסקים במשרות חלקיות. כמו כן, נמצא כי הסיכויים של גברים ליפול קורבן לאי תשלום שכר מינימום נמוכים ב-30% מאלה של נשים, וכי הסיכוי של עובדים ערבים להרוויח פחות משכר מינימום גבוה מזה של יהודים ב-70%.

על-פי האומדן שבוצע בביטוח הלאומי, המבוסס על סקר ההנכסות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ומתייחס לשכר מינימום לשעה, עולה שב-1997 10.5% מהעובדים לא קיבלו שכר מינימום ואילו ב-2007 לפחות 14% לא הרוויחו את שכר הסף. מחברי המחקר, בהם סמנכ"ל המוסד, ד"ר דניאל גוטליב, סבורים שהמצב בשטח אף גרוע מזה שמשתקף במחקר.

נמצא כי בקרב בני 18 עד 24, שיעור העובדים שאינם מקבלים שכר מינימום מגיע ל-33.2%. בקרב בני 65 ומעלה, 17% אינם משתכרים לפחות שכר מינימום; בקרב עולים ועובדים זרים, 22.5% אינם מקבלים שכר מינימום וכך גם בקרב 15.6% מהנשים בשוק העבודה.

רמת ההשכלה משפיעה מאוד על כיבוד המעסיקים את חוקי שכר המינימום - כ-30% מבעלי השכלה נמוכה אינם זוכים להשתכר שכר מינימום, ואילו בקרב בעלי השכלה של 16 שנות לימוד ומעלה יורד אי הציות לרמה של 6%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker