טלי חרותי-סובר

>> במפגש עם סבינה בירן, שהיתה מנכ"לית ישראייר במשך שש שנים, עד שפרשה על רקע שנוי במחלוקת (ראו מסגרת) מתגלה אשה עליזה. לרגעים, כך נדמה, עליזה מדי. עיניה מתערפלות רק כשהיא מתארת כיצד סחט ממנה תפקידה הקודם כל טיפת כוח אפשרית.

"טיילתי, נחתי, העמקתי את היכרותי עם הילדים" (בני 10 ו-15), היא מספרת. "אלה היו השנתיים הטובות בחיי". בין היתר, לקחה בירן קורסים בצמיחה אישית והחלה לכתוב דוקטורט בתחום התכנון האסטרטגי באוניברסיטת פורטסמות' הבריטית.

מכיוון שהיעלמות מוחלטת מהשוק לא באה בחשבון, היא יושבת בכמה דירקטוריונים של חברות גדולות, כמו רפאל, ומשקיעה מכספה הפרטי בחברות סטארט-אפ מתחום הביומד.

באחרונה הקימה יחד עם שותפה, ג'קי אהרון, שהיה עד לפני שנה סמנכ"ל כספים בישראייר, את mvp, חברה העוסקת בייעוץ, תמיכה וליווי של עסקים קטנים ובינוניים. המטרה שלה ברורה, והיא חוזרת עליה ללא שמץ של ציניות: "אני רוצה להראות לאנשים את האור", היא אומרת.

להיות מקנזי של העסקים הקטנים

אם מישהו ציפה שיציאתה של בירן לעצמאות תלווה במהלך של מיליונים, ההתחלה של בירן היתה דווקא צנועה למדי. לאחר שזיהתה כי תחום העסקים הקטנים והבינוניים סובל ממחסור אמיתי בכלי ייעוץ, החליטה להיכנס לנישה לאו דווקא כמנהלת המתפעלת צוות גדול, אלא דווקא כמייסדת ועובדת מן השורה.

"נורא כיף לנסוע לדרום ולבדוק את המלאי של הלקוח כדי לתת לו סקירה מקיפה על הבעיות העומדות בפניו", היא אומרת בעיניים נוצצות. שותפה אהרון, רואה חשבון מוכר ומרצה במכללה למינהל, מהנהן בראשו. "שנינו אנשי עמל", מוסיפה בירן, "גם בישראייר הייתי מעורבת מאוד בפרטים הקטנים. אי אפשר לנהל חברה בישיבה במשרד, אלא מתוך ידיעה ברורה מה קורה בשטח".

ניתן היה לצפות שתשתמשי במוניטין שלך כדי למנף את החברה החדשה, במקום ללכת עם הלקוח לבנק.

"אבל אני כל כך נהנית לנסוע ברחבי הארץ המדהימה שלנו, לפגוש עסקים שאנשים הקימו במו ידיהם ולשמוע סיפורים שמחממים את הלב - זו ציונות לשמה".

יש שיגידו שהלכת לאחור.

"שיגידו. התבגרתי והדברים האלה לא ממש מטרידים אותי. האסטרטגיה היזמית שלי אומרת להתחיל בקטן. אני רוצה לעשות משהו מעניין שיעשה שינוי".

למה דווקא ייעוץ לעסקים קטנים ובינוניים?

"אחת הבעיות של עסקים מסוג זה - שאנחנו מגדירים כבעלי מחזור מכירות של 3-30 מיליון דולר - היא שאין להם אוזן קשבת ויד מקצועית שתכוון אותם. ג'קי ואני מגיעים עם הרבה מאוד ניסיון ניהולי וכלכלי. ישראייר היתה חברה בינונית שנהפכה לחברה גדולה - אנחנו יודעים איך לעשות את זה, ואין סיבה שלא נעזור לאחרים. המטרה שלנו היא להפוך למקנזי (חברת ייעוץ בינלאומית מוכרת, ט.ח.ס) של העסקים הקטנים".

את אהרון, שותף מנהל, רתמה למיזם אחרי שגם הוא הכיר בקיומו של הצורך הזה. "קיבלתי מישראייר מצנח פרישה בן חצי שנה", הוא אומר. "ישבתי בבריכה עם שכנים ששאלו מה דעתי המקצועית על מהלכים עסקיים. עזרתי למי שביקש, ופתאום הבנתי שיש פה בעיה אמיתית - מדובר במגזר הגדול בישראל, שתורם 60% לתל"ג, אבל פעמים רבות לעסקים האלה אין אבא - אין מי שיעזור לחשוב, לנתח את המגמות ולסייע להם. מדהים כמה מהר מתרחש השינוי. מדובר באנשים שלעתים מנהלים את העסק לבד שנים. פתאום מישהו מנער את האבק. גם אם לא רואים תוצאות מיידיות, כי תהליך ייעוץ וליווי עשוי לארוך שישה חודשים, אפשר לראות את השמחה, את התקווה בעיניים".

"היו לי מספיק הצעות"

המודל העסקי של בירן ואהרון כולל "וואן סטופ-שופ" (חברה המספקת מגוון גדול של שירותים בתחום מסוים) ושירותים ספציפיים בתחום האסטרטגיה, השיווק והמכירות. דבר אחד הם לא יעשו: "לא נעבוד עם לקוחות שצריכים את שירותינו רק כדי להרחיב את האשראי", אומרת בירן. "אנחנו בעסקי השבחת לקוחות. המטרה שלי היא לעזור לאחוזי ההישרדות של עסקים קטנים בישראל, שהם מהנמוכים בעולם, לגדול".

בינתיים, כמה שבועות לאחר שהוקמה רשמית, לחברה 15 לקוחות והיא מעסיקה שני עובדים נוסף למנהלים. התשלום נעשה בשיטת הריטיינר (תשלום חודשי קבוע) - והלקוחות משלמים 5,000-25,000 שקל, על פי גודלם וסוג הבעיות שלהם. לעתים מקבלת החברה גם תמלוגי מכירות או או עמלה על בסיס הצלחה (Success fee). הם מקווים להעסיק בתוך שנתיים 20 עובדים, אך לשמור על היחס הבוטיקי ללקוח.

מהו גודל השוק הפוטנציאלי?

בירן: "80% מכלל 400 אלף העסקים הקטנים והבינוניים בישראל זקוקים לאנשים כמונו".

את רואה את עצמך חוזרת לתחום הניהול הבכיר?

"יכולתי לעשות את זה מזמן כי היו מספיק הצעות, אבל לא מעניין אותי לעשות עוד מאותו דבר. אולי זה נשמע הזוי, אבל אחרי עשור של 16 שעות עבודה ביום ומלחמות אין סוף, בחצי השני של חיי אני רוצה לגייס את היכולות שלי ולעשות טוב".

yazam@themarker.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker