לקראת הפרטה: 300 עובדים בעמותה לנוער בסיכון בסכנת פיטורים

עובדי עמותה המטפלת בנוער בסיכון זומנו לשימוע לפני פיטורים וחלקם ייאלצו לספוכ הרעה אפשרית בתנאי ההעסקה, בעקבות החלפת זכיינים במעונות של "חסות הנוער"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בני נוער יושבים על גדר. למצולמים אין קשר לנאמר
בני נוער. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: גיל אליהו

הנהלת עמותת "ענב" המפעילה מסגרות חוץ ביתיות לנוער בסיכון, הודיעה על כוונתה להוציא  ל-300 עובדיה מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים. בין העובדים נמנים מדריכים לנוער בסיכון, עובדים סוציאליים ואימהות בית. 

לטענת העמותה, ב-31 בינואר תסתיים התקשרותה עם משרד הרווחה, המממן באמצעות רשות "חסות הנוער" את הפעילות של 8 מעונות ממשלתיים לנוער בסיכון שמפעילה העמותה. "המכה שספגו העובדים כפולה", מבהיר אלברט סופר - מדריך בעמותה ומראשי הוועד. "לא זו בלבד שהעובדים מפוטרים, אלא שההסכם הקיבוצי שעליו חתמנו בעמל רב מבוטל. המשמעות: גם עובד שייקלט מחדש יועסק בתנאים מופחתים ופוגעניים. במקום לקדם את השירות הניתן לבני הנוער, מחזיר משרד הרווחה את הגלגל לאחור ומעמיק את הקושי לגייס אנשי צוות".

בעקבות הודעת העמותה הכריז ארגון כוח לעובדים שבו מאוגדים עובדי העמותה על סכסוך עבודה, ובעוד שבועיים יוכלו העובדים להשבית את המסגרות שהם מפעילים. בכוח לעובדים מביעים חשש כי במסגרת מדיניות ה"דלת המסתובבת" לקליטת עובדים מחדש, תמנע קליטתם של מובילי מאבק העובדים ושל ראשי הוועד.

חשש נוסף שהביעו העובדים נוגע לזהותה של הזכיינית החדשה. מועמדת מובילה כרגע היא חברת דנאל משאבי אנוש. עובדי העמותה מספרים כי החברה כבר מזמנת רכזי מעונות לפגישות. באם תזכה במכרז, תהה זו הפעם הראשונה שבה חברה פרטית מפעילה את כוח האדם במסגרות סגורות לנוער בסיכון. "לאחר שהמאבק לעצירת הפרטת בתי הכלא צלח, אנו נתקלים בו מחדש. אלא שהפעם - אם תתממשנה התחזיות - תנהל חברת כוח אדם את העבודה במסגרות חלופות מעצר: תחנה אחרונה לפני כלא של קבוצה מוחלשת כל כך כנוער בסיכון". אומר דורי גילבוע, רכז מטה דרום בכוח לעובדים המלווה את ההתארגנות.

רשות חסות הנוער פועלת עבור משרד הרווחה, ומעניקה טיפול חוץ ביתי סמכותי-כופה למתבגרים המצויים במצבים של עבריינות וסטייה חברתית (כך בהגדרת משרד הרווחה).  כחלק מתהליכי הפרטת משרד הרווחה מממן המשרד ("קונה שירות" כלשונו) את פעילותן של כעשרים עמותות. עובדי שתי העמותות הגדולות  - "ענב" ו"אותות" - מאוגדים בכוח לעובדים תחת "איגוד חסות הנוער", ובשניהם נחתמו הסכמים קיבוציים – הראשונים בעמותות תחת פיקוח משרד הרווחה." אנו קוראים להתערבותו של שר רווחה. כאיש איגוד מקצועי בעצמו, לא ייתכן כי ייתן יד למהלך פיטורים כוחני וביטול באחת של הסכמים קיבוציים המעניקים תנאי יסוד לעובדים חיוניים כל כך" מסכמים בוועד העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker