64 אלף שקל לנתב אוניות - קריירה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

64 אלף שקל לנתב אוניות

אין כל יכולת להסביר את השכר שעובדי נמלי ישראל מקבלים, אלא באמצעות כוחם החריג - שליטה על תשתית קריטית כמו נמלי ישראל

תגובות

באפריל 2007 הגישה הוועדה הציבורית לבחינת תפקוד נמלי הים במלחמת לבנון השנייה את מסקנותיה לשר התחבורה. בדו"ח שלה ייחדה הוועדה פרק ליחסי העבודה בנמלים, תוך שהיא מתמקדת ב"תופעה החמורה" כדבריה שאירעה במהלך ימי המלחמה - שיבושים שנקטו עובדי נמל אשדוד, שהאטו במכוון את העבודה בנמל - כאמצעי לחץ במשא ומתן על הסכמי העבודה אל מול הנהלת הנמל.

בזמן שעובדי נמל אשדוד האטו את עבודת הנמל, היה נמל חיפה מושבת חלקית בשל ירי הטילים לעברו. כלומר, עובדי אשדוד בעצם החזיקו את כל התעבורה הימית של מדינת ישראל בגרונה, וזאת בימים הקריטיים של המלחמה.

"ניצול מצב חירום בידי ועד העובדים באשדוד, כדי להגיע להישגים כלכליים בשכרם תוך כדי המלחמה, הוא מעשה בוטה שלא נשמע כמותו", כתבה הוועדה. מעשה בוטה, אך גם יעיל מאין כמוהו. החזקת המדינה בגרונה, מתברר, נשאה את פירותיה והנהלת נמל אשדוד נכנעה לתכתיבי העובדים ושילמה להם את תוספות השכר שדרשו. לוועדת הבדיקה היו מלים קשות לומר גם על רפיסות הנהלת הנמל, והיא המליצה כי מבקר המדינה יבדוק את האירוע.

27 נציגים יש לנמלי ישראל ברשימת 100 שיאני השכר במגזר הציבורי, כך לפי דו"ח הממונה על השכר שפורסם אתמול. לצד שיאני השכר מקופות החולים או בנק ישראל, "מככבים" 15 נתבים עם שכר ברוטו של 40-64 אלף שקל בחודש. נתב, כידוע, הוא מי שמכוון את תנועת האוניות בנמלים.

ולמה להיטפל דווקא לנתבים? אפשר להזכיר את הסדרן הרב תכליתי (סדרן ומאבטח) שמשתכר בנמל חיפה שכר ברוטו של 50 אלף שקל בחודש - 50% יותר מראש הממשלה. אפשר להידרש גם למנהל עבודה בתפעול בנמל אשדוד, שמסתפק בשכר צנוע של 57 אלף שקל בחודש; מנהל עבודה מכונאי בנמל חיפה לוקח הביתה 47 אלף שקל בחודש; והאחראי על אולם הנוסעים בנמל, ללא ספק תפקיד רב חשיבות ואחריות, מקבל לידיו 43 אלף שקל בחודש.

שלוש חברות נמלי ישראל - נמל חיפה, נמל אשדוד והחברה האחראית על שניהם, חברת נמלי ישראל - מדורגות בראש רשימת שיאני השכר בכל החתכים הקיימים במגזר הציבורי. שכרם הממוצע של מאות מקבלי השכר הגבוה בנמלים נע בין 34 ל-39 אלף שקל בחודש. שכרם הממוצע של מאות העובדים הרגילים בנמלים נע בין 15 ל-24 אלף שקל בחודש.

אפשר להתווכח האם ראוי כי אקדמאים בכירים, רובם הגדול בעלי תואר דוקטור, בקופות החולים או בבנק ישראל יקבלו שכר של 50 אלף שקל במסגרת עבודתם במגזר הציבורי. ואולם, אין ספק כי אי אפשר להצדיק שכר כזה כאשר מדובר בעובדים במשרות פשוטות כנתבים, סדרני עבודה או שלל המשרות האחרות המשתכרות היטב בנמלים. גם הטענה כי השכר הגבוה בנמלים הוא תוצאה של עבודה נוספת ופרמיות מעל נורמות העבודה שנקבעו אינה מחזיקה מים. כאשר מאות עובדי נמלים מגיעים לפרמיות של עשרות אלפי שקלים בחודש, ברור שהנורמות שנקבעו להם אינן סבירות.

אין כל יכולת להסביר את השכר שעובדי נמלי ישראל מקבלים, אלא באמצעות כוחם החריג. מי ששולט על תשתית קריטית כמו נמלי ישראל ומשבית אותה בכל עת כדי לקדם את האינטרסים שלו במשא ומתן על השכר ומי שאינו בוחל להשבית את התשתית הזו אפילו בשעת מלחמה - הוא מי שכוחו העצום יאפשר לו לקבל שכר גבוה בהרבה מהסביר. שכר המייצג לא את היכולות של עובדי הנמל או את התפוקות שלהם, אלא רק את כוח הלחץ הבלתי סביר שלהם על המשק הישראלי.

הגיע הזמן לשים לזה סוף. הזכויות של עובדי הנמלים הן חשובות, אבל גם לאזרחי ישראל יש זכויות - הזכות לא ליפול טרף לשביתות פראיות בתשתיות קריטיות או הזכות שלא להיכנע לתכתיבי שכר מופרזים רק בשל הניסיון לקנות שקט תעשייתי באותן תשתיות קריטיות. זכות השביתה בתשתיות קריטיות כמו נמלים, נמל התעופה, חשמל, מים או בתי החולים צריכה להיות מופקעת מידי העובדים - ובמקומה צריך להיקבע מנגנון של בוררות חובה שתדאג לזכויות של העובדים באותן תשתיות.

זהו אינו רעיון רדיקלי. במדינות רבות בעולם נהוג כך וזהו בדיוק המנגנון שנקבע גם בעקבות שביתת הרופאים הגדולה ב-2000, ושיוצא עתה אל הפועל - ועדה של חמישה בוררים, שלושה מהם נציגי ציבור אובייקטיוויים, דנה בימים אלה בקביעת שכר הרופאים.

בוררות החובה היא מנגנון סימטרי והוגן - העובדים מוותרים על זכות השביתה, והאוצר מוותר על זכות השליטה על השכר - שמבטיח כי קולם של העובדים יישמע וזכויותיהם יישמרו, בד בבד עם כך שהתשתיות הקריטיות של ישראל יפסיקו לשמש אמצעי לחץ בידי קבוצות עובדים קטנות - על חשבון שאר אזרחי ישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם