שכר המאבטחים לא עודכן - האם ההסתדרות זנחה את העובדים?

התאחדות התעשיינים: "לא נוכל להעלות את השכר רק למאבטחים, מכיוון שאנחנו צופים דרישה של מקבלי שכר מינימום נוספים במשק" ■ ח"כ טלי פלוסקוב בוועדת העבודה: "חתמתם על הסכם ועליכם לכבד אותו"

טלי חרותי-סובר
מאבטחח בקניון עזריאלי בת"א
מאבטחח בקניון עזריאלי בת"אצילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי-סובר

ההסכם שנחתם לעדכון שכר המינימום בענף האבטחה אינו מקוים, כך נחשף בדיון שהתקיים היום (ג') בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

בהסכם, עליו חתומים יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ליו"ר ארגון המאבטחים, פיני שיף, נקבע כי בינואר השנה יועלה שכר המינימום יעלה בפעימה ראשונה ל-28.5 שקל לשעה, ובדצמבר אותה שנה יועלה השכר בפעימה שנייה ל-30 שקל לשעה. ההסכם הותנה בצו הרחבה מטעם שר העבודה. לפני מועד הפעימה הראשונה אכן ניתן צו הרחבה, אך לגבי הפעימה השנייה החל דיון לפני כחצי שנה, כאשר  שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, הודיע כי אינו מכון לכבד את ההסכם כיוון "שיש לו עלויות" .

בדיון שנערך היום בוועדת העבודה והרווחה הסבירה ראש אגף עבודה בהתאחדות התעשיינים, עו"ד מיכל וקסמן-חילי כי  "לא נוכל להעלות את השכר רק למאבטחים, מכיוון שאנחנו צופים דרישה של מקבלי שכר מינימום נוספים במשק להעלות גם את שכרם שלהם. העלויות למשק של מהלך כולל כזה צפויות להגיע ל-8 מיליארד שקל".

חברי הכנסת שנכחו בדיון הזדעקו למשמע הדברים, אך ללא הועיל . יוזמת ומנהלת הדיון, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) אמרה: "אני לא מאמינה למספר המוגזם הזה ולא מפחדת ממנו. חתמתם על הסכם ועליכם לכבד אותו. אני מתביישת לדון בכך בכלל. אם נדרש, נחייב אתכם בחקיקה".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה "כשחתמתם על ההסכם ידעתם את כל זה. הכרעתם כבר והסכמתם. הסברה שדווקא עכשיו, כאשר עלה שכר המינימום לכל המשק, ידרשו כלל העובדים בכלל הענפים העלאה נוספת בשכר, מופרכת".

הממונה הראשי על יחסי עבודה, שלמה יצחקי, ביקש להבהיר כי שר העבודה והרווחה אינו מתנגד להעלאת השכר, אולם ציין כי שכר המינימום במשק עומד כיום על כמחצית מהשכר הממוצע במשק, ובמשרד העבודה והרווחה שוקלים רעיונות חלופיים להעלאת השכר, כגון קיצור שבוע העבודה למאבטחים. ח"כ פלוסקוב אמרה בתגובה: "מה עשיתם בזה? תצטרכו לגייס עובדים נוספים".

מנכ"ל הארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל שיף זעם: "באיזו זכות מתערבת התאחדות התעשיינים בהסכם החתום? מעניין שאין להתאחדות טענות לגבי העלאת שכר בענפים אחרים. רק השבוע חטף מאבטח סכין בלב, ומדי שבוע אנחנו שומעים על מאבטחי בתי חולים שמותקפים. 80 אלף המאבטחים ניצבים בחזית המרחב הציבורי. אז אני צריך לריב בשביל לתת להם 30 שקל לשעה? זו חוצפה ושערורייה".

ל-TheMarker שיף אמר כי "אמירות כמו זה שענף האבטחה מעלה את כל השוק הן אגדה אורבנית, אגדות של שרגא ברוש שלא שוות כלום. מעלים לכולם מלבד למאבטחים ואנחנו לא אומרים כלום, ופתאום לברוש יש בעיה".

גם מול ניסנקורן יש לשיף והמאבטחים בעיה: "הוא לא מגלה מספיק נחישות  מול ברוש", אומר שיף", הרי מדובר באי קיום הסכם". לדברי שיף, ניסנקורן  אמר כי הוא מתכוון להעביר את הנושא גם אם ברוש יתנגד. "יש לו עוד שבוע לפתור את הנושא", אומר שיף," ש אדם אחד שיכול לפתור את הבעיה: אבי ניסנקןרן. אנחנו מצפים שזה יקרה"

ח"כ פלוסקוב סיכמה את הדיון ואמרה: "אין שום פתרון אחר מלבד קיום ההסכם ככתבו וכלשונו. מה יחשוב הציבור לגבי הסכמים חתומים שאינם מכובדים? על משרד העבודה והרווחה לעדכן את הוועדה ואותי בהקדם על ההתקדמות בנושא".

בשורה התחתונה, אותם מאבטחים שאמורים היו לקבל שכר מינימום מותאם, יקבלו את אותו שכר מינימום שמקבלים היום בענפים אחרים, אלא אם עד סוף החודש יצליח ניסנקורן לשכנע את ברוש לקבל את הפעימה השנייה. ועדת העובדה בכנסת תמשיך לעקוב אחר קיום ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ