הסתיימה השביתה במכללת בית ברל

אחרי שישה שבועות הסתיימה שביתת הסגל הזוטר במכללה בחתימת הסכם קיבוצי פורץ דרך

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מכללת בית ברל
מכללת בית ברלצילום: אריאל שליט
טלי חרותי-סובר

אחרי חודש וחצי הסתיימה השביתה בבית ברל. ההסכם הקיבוצי שייחתם יבטיח לחברי סגל ההוראה הזוטר 12 משכורות בשנה (לעומת 7 משכורות כיום), תוספות שכר הכרה בוותק ועוד. ועד הסגל הזוטר במכללה, המאוגד בכוח לעובדים, הודיע על קבלת מתווה הסכמות מול הנהלת המכללה, משרד האוצר והות"ת (הוועדה לתכנון תקציבי) - הסכמה שתוביל לחתימה על הסכם קיבוצי במכללה. אישור ההסכם הביא לסיומה של שביתת הסגל הזוטר שנמשכה מאז תחילת הסמסטר ובמשך שישה שבועות - השביתה הארוכה ביותר במערכת החינוך בחמש השנים האחרונות.

460 חברי הסגל הזוטר, המהווים את מרבית סגל ההוראה, הועסקו עד כה, לטענתם, בתנאי העסקה פוגעניים - פיטורים הלכה למעשה בסוף כל סמסטר (שבע משכורות בלבד לאורך השנה) ללא ביטחון תעסוקתי - ללא הבטחה לתעסוקה בתחילת סמסטר חדש, וללא כל משמעות לוותק. בנוסף, לאחרונה הוחלט על העברת מכללת בית ברל ממעמד של מכללה אקדמית תחת משרד החינוך, למעמד של מכללה אקדמית המצויה תחת פיקוח ות"ת. עם זאת, לא הוסדרו תנאי ההעסקה ושכרם של חברי הסגל אמורים היו להישאר כשהיו טרם המעבר, כ-50% פחות משכר מקבליהם במכללות המתוקצבות.

במסגרת ההסכם הקיבוצי יזכו המרצים ל-12 משכורות בשנה הכוללת תוספות שכר של עד 40%; מנגנוני ביטחון תעסוקתי הכוללים פיצוי לעובדים בגובה של 45 ימי משכורת בגין הודעה על ביטול קורס עד חודש לפני תחילת שנת הלימודים, וכן הכרה בוותק.

מתווה ההסכמות התגבש לאחר סירוב הוות"ת ומשרד האוצר לאשר את ההסכמות שאליהן הגיעו ההנהלה והעובדים בתום מו"מ של כשנתיים. ההסכם יאפשר לוועד הסגל הזוטר בבית ברל להשתתף בעתיד במאבקים ארציים לשיפור תנאי ההעסקה של סגלי ההוראה הזוטרה.

"ההסכם פורץ דרך בשני היבטים" מסביר הלל רומן מרצה וחבר וועד. "ראשית, זהו ההסכם הראשון שבו ייהנו כל המרצים - גם כאלה שימשיכו ללמד תחת ההגדרה מרצים מן החוץ - מ-12 משכורות. היבט מהותי נוסף - הובהר כי לא ייתכן שמעמדה של מכללה ישתנה ממכללה לחינוך למכללה אקדמית ושכר המרצים לא יעודכן. כל המהלך הזה לא היה מושג אלמלא נחישות סגל ההוראה שנכון היה לעמוד בשביתה ארוכה וללא האמון שנתן לוועד העובדים".

"המאבק המרשים של הסגל הזוטר הוא דוגמא נוספת לגל ההתאגדויות של סגלי הוראה זוטרים שאנו עדים לו בשנתיים האחרונות", אומר יורי אמינוב, רכז ענף ההשכלה הגבוהה בכוח לעובדים."עוד ועוד סגלים זוטרים המהווים את רב ההוראה במכללות, אומרים די למדיניות ה'דלת המסתובבת' בסוף כל סמסטר, להפיכת ההוראה האקדמית לעבודה ארעית ללא אופק וצפויים בעתיד להתלכד לכדי כוח משותף ומשפיע. ההסכם אליו הגיעו המרצים בבית ברל לא רק משווה בין תנאי המרצים במכללה לתנאי המרצים במכללות המתוקצבות. הסכמים כאלה מתקנים את העוול הבסיסי שבתנאי ההעסקה במכללות שתחת ות"ת, המאפשרות העסקה רבת שנים ללא כל אפשרות קידום או מחויבות לעובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker