טלי חרותי-סובר

ההסתדרות הלאומית מסרבת לוותר על 1,400 עובדי נמל אשדוד, והגישה היום (ג') עתירה לבג"ץ בבקשה להפוך את החלטת בית הדין הארצי לעבודה, שקבעה כי העובדים ימשיכו להיות מיוצגים על-ידי ההסתדרות הכללית וכי אין תוקף להכרזת היציגות של ההסתדרות הלאומית.

בית הדין הארצי לא קיבל את בקשת הוועד לעבור מארגון העובדים הגדול בישראל לארגון השני בגודלו משתי סיבות: הוא קבע כי לא ברור האם המעבר נעשה מטעמים אותנטיים, וכי אין להחליף ארגון יציג באמצע סכסוך עבודה. ההסתדרות הלאומית טוענת מנגד כי ההחלטה פוגעת בחופש ההתאגדות, בזכות העובד לבחור לעצמו ארגון עובדים ובזכות העובד לחופש ביטוי. עוד נטען בעתירה כי פסק הדין מתבסס על טענות שלא גובו ועל תצהירים שלא נבדקו או אומתו.

בתחילת השנה החליט ועד עובדי הציוד המכני - הוועד הגדול בנמל, שנשלט בזמנו על-ידי אלון חסן - כי הוא אינו שבע רצון מהתנהלות ההסתדרות מול המדינה במו"מ על הרפורמה בנמלים. העובדים חששו כי ההסתדרות לא עושה די לשמור על זכויותיהם מול שני הנמלים החדשים שיוקמו באשדוד ובחיפה ויחלו לפעול ב-2021-2020. העובדים דרשו ביטחון תעסוקתי מוחלט לשנים רבות והבטחה כי שכרם לא ייפגע. כמנוף לחץ על ההסתדרות, שבה הם חברים כבר עשרות שנים, חתמו כ-700 עובדים (כ-50%) על טופסי הצטרפות לארגון המתחרה - הסתדרות העובדים הלאומית.

עם זאת, בהסתדרות הכללית לא היו מוכנים לוותר בכזו קלות על אחד הוועדים החזקים במדינה, שמחזיק בידיו שאלטר רב עוצמה. גם דמי החבר (0.95% משכרו של כל עובד) מהווים הכנסה משמעותית לקופת ההסתדרות. בהסתדרות הכללית פנו לבית הדין הארצי לעבודה בטענה כי לא ניתן לשנות ארגון יציג במהלך סכסוך עבודה. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ניסה להוכיח כי הוא עומד לצד עובדי הנמל כשפתח את הסכם העקרונות מול המדינה ודרש ממשרד התחבורה והאוצר דרישות מפליגות, שאכן קיבל.

אחרי שמונה חודשי דיונים, שבמהלכם טענה ההסתדרות הלאומיחת כי העובדים היו "שבויים" ו"כלואים", בית הדין קבע כי החלפת הארגון היציג תתבצע רק בתום סכסוך העבודה המתמשך. הוועד שיזם את המעבר להסתדרות הלאומית פוטר על ידי ההסתדרות הכללית ובמקומו הוקם ועד אחר שלא נבחר על ידי העובדים. באחרונה, בעקבות התנגדות העובדים, הודיעה ההסתדרות על פיזור הוועד החדש ועל בחירות חדשות, שבהן יתמודדו גם חברי הוועד הקודמים.

"במדינת ישראל קיימת זכות חוקתית בסיסית לכל אדם ועובד לבחור את ארגון העובדים שבו הוא מבקש להיות חבר", נמסר מעו"ד פז מוזר. עו"ד מוזר ומיכל רובינשטיין נגרי, ממשרד ליבליך מוזר, מייצגים את ההסתדרות הלאומית בהליך. "למרות שרוב עובדי נמל אשדוד בחרו בהסתדרות הלאומית, בית הדין הארצי לעבודה בחר להעניק פרשנות חדשה ולא סבירה למושג 'מניעות הלכתית' ולשמור על מונופול ההסתדרות הכללית בנמל בניגוד לרצון הרוב. בהחלטה זו אנו נאבקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker