נתניהו ממנה שופט - בדרך להכשרת שומרת סף שמקורבת לו

שרי הממשלה ידונו ביום א' במינויו של חנן אפרתי ליו"ר הוועדה המייעצת למינוי נציב שירות המדינה. היו"ר הקודם סירב לאשר את מינויה לתפקיד של מועמדת רה"מ, עפרה ברכה. אפרתי, שופט שלום לשעבר, עזב ב-2011 את משרד המשפטים לאחר שתלונה נגדו נמצאה מוצדקת

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו ועפרה ברכה
בנימין נתניהו ועפרה ברכהצילום: אוליבייה פיטוסי

שרי הממשלה ידונו ביום ראשון בהחלפת יו"ר הוועדה שאמורה להמליץ על המועמד לתפקיד נציב שירות המדינה. לפי הצעת החלטה שאותה יזם משרד ראש הממשלה, השופט בדימוס חנן אפרתי ימונה לתפקיד ראש הוועדה המיוחדת הזאת. אפרתי יחליף בתפקיד את פרופ' רון שפירא שהתפטר לפני חודש במפתיע – ועל ידי כך נמנע מלדון באישור מינויה השנוי במחלוקת של מועמדת ראש הממשלה לנציבת שירות המדינה, עפרה ברכה.

אופן המינוי של הנציב ייחודי - ראש הממשלה הוא הממנה המביא רק מועמד אחד לוועדה שהוא מקים כדי שזו תאשר את המינוי. לכאורה מדובר בסוג של חותמת גומי. ואולם שפירא, שהיה מוכן לאשר את מועמדותה לתפקיד של מיכל עבאדי-בויאנג'ו, לשעבר החשבת הכללית באוצר, לא היה מוכן לאשר את מינויה של ברכה, פקידה זוטרה במשרד הפנים, שבתה ואחותה מועסקות בלשכתו של בנימין נתניהו.

שפירא ביקש לשחרר אותו מהתפקיד בנימוק של "עומס עבודה". בוועדה נותרו לפיכך שני חברים – נגה קינן, הנחשבת מקורבת לנתניהו, ואריה בר, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים. נתניהו נזקק ליו"ר חדש, ואכן מצא אותו.

השופט בדימוס חנן אפרתי
השופט בדימוס חנן אפרתיצילום: מוטי קמחי

להצעה שתעלה מצורפת חוות דעת של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית פארגו, המתארת את מעלותיו של השופט בדימוס אפרתי, שלא קודם מעבר לבית משפט השלום, ולזמן קצר מונה לסגן נשיא בתי משפט השלום.

לפני שהפך לשופט היה אפרתי איש משטרה במשך 13 שנה ופרש בדרגת סגן ניצב, וגם היה בעל משרד עורכי דין משלו במשך שבע שנים. על אף שכיהן כשופט 20 שנה (2011-1991) מעולם לא קודם. היום יושב אפרתי, יליד 1947, בראש ועדות מנהליות שונות כוועדות שחרורים.

"עקב עיסוקיו בעבר ובהווה אנו סבורים כי הוא בעל ידע וניסיון בתחומי המינהל הציבורי", נכתב בחוות הדעת שנכתבה גם אחרי התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה. לאפרתי, כך צוין, אין זיקה לראש הממשלה.

ואולם חוות הדעת אינה כוללת את פרק הזמן הקצר מאוד שבילה אפרתי בתפקיד סגן נציב תלונות השופטים במשרד המשפטים, שישה חודשים בסך הכל, בין יוני 2011 לפברואר 2012. אפרתי פרש מהתפקיד מיוזמתו לאחר שנמצאה נגדו תלונה מוצדקת על תפקודו כשופט.

נציב התלונות על שופטים היה אז השופט אליעזר גולדברג, ושכרו של הסגן אפרתי היה 67 אלף שקל בחודש. 

השופט בדימוס חנן אפרתי אמר בתגובה: "לא יכול להתייחס לשום דבר בנושא הזה, הכל יצא מהדוברות שלהם. פרשתי מהנציבות מיוזמתי כי לא התאים לי המרחק והכל, לא התאים לי להיות שם ועזבתי. אני פרשתי, זה היה לפני חמש שנים".

החשש: חותמת גומי לרה"מ

גורמים בתחום המשפט בארץ התקשו להיזכר בשמו של אפרתי מכיוון שלא היה בין הבולטים במערכת. "אפרתי נחשב לאדם צבעוני וחביב", אומר מקור שמכיר אותו. "הוא היה שופט פלילי אנושי, כזה שעבריינים אהבו להגיע אליו. הוא אמנם מעולם לא קודם, אבל זה קרה בין היתר כי הוא הגיע מהמשטרה ולא היה חלק מהברנז'ה. עזיבתו את הנציבות היתה אקט של יושר. הוא אמר שהוא לא יכול לבוא בטענות לשופטים כשנגדו נמצאה תלונה מוצדקת". 

לדברי אותו מקור אין ספק שאפרתי יעשה את מה ששפירא סירב לעשות. "הוא לא רק יאשר את המינוי של ראש הממשלה, הוא גם ימצא נימוקים יפים לאישור", הוא אומר, "בראשם הנימוק החשוב מכולם - ראש הממשלה רוצה".

עם זאת, ברכה עצמה זכתה לדו"ח חריף שחיבר מבקר המדינה על האופן שבו היא מנהלת את האגף עליו היא מופקדת במשרד הפנים. מועמדותה הוגדרה על ידי לא מעט בכירים במגזר הציבורי כ"לא ראויה" וכמי שעלולה להיות חותמת גומי עבור ראש הממשלה. במשרד המשפטים יש התנגדות גורפת לניסיון של ראש הממשלה למנות דווקא את ברכה לתפקיד.

את התפקיד ביקשו אנשים בעלי שיעור קומה, ניסיון וידע רב, אך דווקא ברכה היא המועמדת המועדפת על נתניהו. ב-6 בדצמבר תסתיים הארכת כהונתו של אודי פראוור שמונה במאי האחרון לממלא מקום, כהונה שהוארכה פעם אחת. לא מן הנמנע כי סד הזמנים גורם לעלייתו של הנושא מחדש דווקא בימים אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker