"אין אף מחקר שמוכיח כי יחידה 8200 מייצרת סטארט־אפיסטים טובים"

ד"ר שי הראל, ראש תוכנית המנהלים לתואר שני במינהל עסקים באוניברסיטה העברית, חושש מההטיה שיוצר אזכור שמה של היחידה הצבאית בקרב קרנות או משקיעים ■ "העובדה שיזם הוא מיחידה 8200 לא אומרת שהוא יצליח יותר מבוגר גולני או צנחנים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יחידת המודיעין חצב
יחידת המודיעין חצבצילום: מוטי מילרוד

ענף ההיי־טק בישראל מקבל בזרועות פתוחות את בוגרי יחידת המודיעין הצבאית 8200, שנהנית ממוניטין של בית ספר מעולה לטכנולוגיה וליזמות. אבל האם המוניטין הזה אכן מנבא את הצלחתם של בוגרי היחידה בשוק האזרחי? ד"ר שי הראל מזהיר כי השאלה הזאת עדיין לא נבדקה ברצינות.

"המותג 8200 הוא אחד המוצלחים שקמו פה בשנים האחרונות — יחידה צבאית עם יחסי ציבור מופלאים שעלולים ליצור לא מעט הטיות בקרב קרנות הון סיכון, ובעיקר בקרב משקיעים אחרים, פחות מקצועיים", אומר הראל, מנהל תוכנית ה–Executive MBA (תוכנית למנהלים לתואר שני) בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית.

לדבריו, "מדובר ביחידה הכי גדולה בצה"ל, המורכבת מרוב של חיילים שכלל לא עוסקים בתחומי טכנולוגיה או יזמות, אלא בהאזנה. מתוך כל 8200, יש רק שתי יחידות שעיסוקן מערב תכנות ברמה גבוהה, והן אלה שמייצרות את המוניטין הרב, אך הלא־מאוזן, שיש ליחידה. עם זאת, מחקרית מעולם לא הוכח שהפלטפורמה הזאת אכן מייצרת את הסטארט־אפיסטים הטובים ביותר. אף מחקר אינו מוכיח כי בוגרי 8200 הם יזמים טובים יותר מאחרים.

"יתרה מכך, מה ש–8200 עושה הוא לקחת את האנשים הכי טובים בכל מחזור ולתת להם הכשרה מעולה בתכנות בהקשרים שמעניינים את 8200. השאלה הנכונה לשאול היא מה היה קורה אם היינו לוקחים את מי שיכול היה להיכנס ל–8200 אבל התגייס לגולני או לצנחנים, לעומת אחד שהלך ל–8200, ולראות מי מהם מגיע לתוצאה יותר טובה, לאחר לימודים אקדמיים זהים. האם זה ששירת בגולני, לאחר שישלים תואר במדעי המחשב, יהיה באמת סטארט־אפיסט טוב פחות מזה שבילה שלוש־ארבע שנים ב–8200? ייתכן שבדיוק ההפך: ההכשרה בגולני, שכוללת התמודדות עם מצבי לחץ וניהול אנשים תחת אש, דווקא מפתחת מיומנויות שיסייעו ליזם בתקופת הקמת הסטארט־אפ, שלא בהכרח קיימות אצל בוגרי אותן שתי יחידות ב–8200".

נגיד שהמוניטין לא מוצדק. מה בעצם הבעיה?

"האדרת יחידה אחת יוצרת כמה אתגרים. ראשית, הצבא בבעיה, כי נוצר ביקוש ל–8200 על חשבון היחידות הקרביות. צעירים מבינים שיש פה תגמול הרבה יותר מהיר, גם אם הם בכלל לא משרתים בחלקים הרלוונטיים של היחידה הזאת. כדאי גם לזכור שבצבא יש לא מעט יחידות אחרות שנהנות מכוח אדם טכנולוגי מעולה, ובהן תלפיות, והן נאבקות על אותו מאגר כוח אדם. במבט מהעולם שאני בא ממנו, הבעיה היא בהטיות שמהן עלולים לסבול משקיעים. כשמדובר במוניטין מהסוג הזה, יש לבוגרי 8200 יתרון, אף שהוא לא הוכח מעולם. גרוע מכך, מפני שאין הבחנה בין הבוגרים השונים בתפקידים השונים, המותג פותח דלתות גם — אם נהיה קיצוניים — עבור הש"ג ביחידה".

ד"ר שי הראל. "ליזמים שנכשלו בניסיון הראשון יש סיכוי גדול להיכשל גם בפעם הבאה"צילום: עידית וגנר

"מעגל קסמים"

הראל השתפשף בנושא המוניטין של בוגרי 8200 באחרונה, לאחר שהתוכנית שבראשה הוא עומד — תוכנית לתואר שני שבה לומדים עובדים שהם בדרך כלל כבר מנהלים — יצרה מסלול חדש המאפשר לסטודנטים לעבוד יחד עם שבע קרנות הון סיכון בתהליך בחירת הסטארט־אפים שבהם ישקיעו. "שם נחשפתי להיקף הבעיה במלואה", הוא אומר. "משקיעים בוחנים את כדאיות ההשקעה בסטארט־אפ לפי כמה צירים מרכזיים: מהו הרעיון ומהו הצורך שעליו הוא עונה? מהו גודל השוק שהרעיון משרת? ומיהם היזמים?

"משקיעים יסבירו שהרעיון של היזמים ישתנה עוד הרבה פעמים עד שיגיע למוצר הסופי; את גודל השוק שהמוצר שלהם משרת קל יחסית להעריך; ולכן השאלה המרכזית היא כיצד להעריך את איכות צוות היזמים, במיוחד בשלב ההתחלתי. כדי לעשות זאת, המשקיעים בוחנים את הצוות לפי איתותים שונים. למשל, אם היזם כבר הקים בעברו סטארט־אפ, זה מקנה לו יתרון — ולכן הם ייטו להשקיע יותר ביזם כזה, ללא קשר לתוצאה של ניסיון העבר שלו. איתות אחר שמשקיעים ציינו כמשמעותי הוא 'איפה היזם שירת בצבא'. בנקודה זו, עבור הסטודנטים וגם עבור המשקיעים, חשוב להתריע מפני הענקת ניקוד יתר לשם החם כיום בשוק. אם מעריכים הערכת יתר את יוצאי 8200, הבחירה מוטה לטובתם, והם יקבלו יותר השקעות".

אתה בעצמך אומר שהקרנות טוענות שהן לא מסונוורות מהמותג.

"זה נכון, אבל כולנו בני אדם וסובלים מהטיות. למשל, מחקרים מראים שאנשים יפים יותר יקבלו עזרה רבה יותר מאנשים מכוערים, ולכן צריך לדעת שהאיתותים האלה שכולנו מחפשים, המבדילים בין יזם ליזם, מוגבלים ביכולתם לנבא את הביצועים. במחקר שאני עורך עם ד"ר סתו רוזנצוויג מאוניברסיטת בן־גוריון, מצאנו כי אף שמשקיעים נוטים להשקיע יותר ביזמים שיש להם ניסיון ביזמות, יש הבדל בין יזמים שהצליחו לבין אלה שנכשלו בניסיון הקודם שלהם. ליזמים שנכשלו יש סיכוי גדול יותר להיכשל גם בפעם הבאה, ולהפך. הטעות הזאת רווחת גם בקרב משקיעים מקצועיים".

משקיעים יגידו שהם נותנים יותר למי שסיכוייו להצליח גבוהים יותר.

"זה נכון, רק שאנחנו לא באמת יודעים אם הסיכויים גבוהים יותר, כי זה מעולם לא נבדק".

ההטיה בעבר היתה לטובת טייסים. זה טוב יותר?

"לא. הדעה הרווחת כיום היא שטייסים נתפשים כסוליסטים — ולכן אם אתה מחפש איש צוות, דווקא אין יתרון לטייסים".

למה עדיין לא התקיים מחקר בנושא הזה? הרי קל יחסית לבדוק אם יש יותר השקעות לבוגרים כאלה או אחרים.

"הייתי שמח אם הצבא היה משתף בנתונים, כך שהיינו יכולים להבחין בין המסלולים השונים בתוך 8200, ובכלל במסלולים השונים בצבא (טיס, יחידות שדה וכיו"ב), ולבחון את הקשר של כל משתנה כזה למידת ההצלחה בהמשך הדרך. זו הדרך היחידה לערוך השוואה ולקבל תשובה על השאלה בנוגע לאיכות היזמים. הייתי שמח אם זה היה קורה עכשיו, כי בהמשך אנחנו עלולים לקבל נתונים מוטים. כשנשאל אם בוגרי 8200 אכן מקימים יותר סטארט־אפים, נקבל את התשובה 'כן', שנובעת מאותו מעגל קסמים — כן, הם מקימים יותר סטארט־אפים, כי הם מקבלים יותר השקעות, כי הם באים מ–8200. האתגר הוא לפרוץ את המעגל הזה ולהגיע לתמונת עולם שלמה ומדויקת יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker