מדינת הפואדים - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדינת הפואדים

דו"ח מבקר המדינה חשף את השיטה בה מתנהל השלטון בישראל: בתקופה בה שר התשתיות פואד בן אליעזר היה אמור לקדם את הרפורמה בחברת החשמל - הוא היה עסוק בסידורי עבודה לפעילים פוליטיים

8תגובות

1. פואד.

"אני מתואם עם הוועד, ורק אתו, ומכין עמו את התוכנית. אני סומך עליהם שיקדמו כל מהלך שיועיל לחברה. מדובר בציבור אחראי מאוד, שיודע שהחברה היא מקור חייו. זה ציבור עם ערבות הדדית, עם תחושת ביחד חזקה, עם גאוות יחידה".

באוצר טוענים שאתה מסייע לעובדים נגד הרפורמות כדי למשוך קולות לפריימריז במפלגת העבודה.

"אוי, מספיק עם הקשקוש הזה. זאת טענה שקרית שפוגעת בי רגשית".

(יולי 2005, שר התשתיות בנימין בן אליעזר בראיון ל-Ynet בעניין רפורמות והתייעלות בחברת החשמל).

ובכן, יש לנו שר תשתיות רגיש מאוד - אבל לא רק לטענות התקשורת אלא גם למצוקותיהם של אנשים.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם השבוע חשף את השיטה בה מתנהל השלטון בישראל: בתקופה בה שר התשתיות פואד בן אליעזר היה אמור לקדם את הרפורמה בחברת החשמל - הוא היה עסוק במקביל בסידורי עבודה לפעילים פוליטיים. פואד עצמו או לשכתו פנו ב-2005 וב-2006 לפחות 100 פעמים לחברת החשמל בבקשה לסדר ג'ובים, העלאות שכר, שינויי דרגה ושאר הטבות לחברים טובים של פואד - בעיקר חברי מרכז מפלגת העבודה או מקורבים שלהם.

הנה למשל סיפורו של העובד ז' שהתחיל לעבוד באפריל 2005 בחברת החשמל. למזלו הטוב של ז' הוא גם חבר מרכז מפלגת העבודה ויו"ר של אחד הסניפים שלה. בטופס הקבלה לעבודה כתב מנהל מחלקת כוח האדם של חברת חשמל כי המועמד הוא "מקורב לשר התשתיות".


יושב הישראלי הממוצע בביתו ביום שישי ואומר לעצמו: מדוע לעזאזל האיש הזה הוא שר התשתיות או שר הביטחון או שר השיכון

או למשל העובד ח', גם הוא חבר מרכז מפלגת העבודה שבעברו היה גם עוזר של השר וסגן ראש עירייה, שהתחיל לעבוד בספטמבר 2005 בחברת החשמל. על מסמך קורות החיים שלו כתב מנהל אגף לוגיסטיקה ונכסים בחברת החשמל: "בקשה של שרנו, ראה אם יש באפשרותך לסייע. אולי בהסכם/חוזה מיוחד לתקופה מסוימת".

במסמך אחר נכתב שאותו עובד נקלט על פי הוראות מנכ"ל החברה דאז יעקב רזון. מנהל אגף הלוגיסטיקה הודיע למשרד מבקר המדינה שרזון אמר לו כי לשכת השר פנתה אליו בעניין.


היועץ המשפטי לממשלה לא פוצה פיו, שום חבר כנסת לא יבקש הסברים, והפואדים ימשיכו לכבוש כל חלקה במשק הישראלי

השיטה כל כך פשוטה, כל כך ברורה, כל כך מוכרת: השר שאמור להוביל רפורמה בחברת החשמל - אחד הגופים המושחתים והמסואבים במשק, קונצרן כלכלי ענק שגובה מסים מכל תושבי המדינה - משתמש בתפקידו, במשאבי הציבור, במשרתו, בשררתו, כדי לנסות לסדר ג'ובים למקורביו הפוליטיים.

יושב הישראלי הממוצע בביתו ביום שישי, מסתכל כבר שנים ארוכות על פואד בן אליעזר ניבט אליו ממסך הטלוויזיה ואומר לעצמו: מדוע לעזאזל האיש הזה הוא שר התשתיות או שר הביטחון או שר השיכון.

התשובה כל כך פשוטה: כי פואד מסדר דברים במרכז, כי פואד מסדר דברים במגזר הערבי, כי פואד יודע לעשות את העבודה הכי טוב, כי ברגע שפואד יתיישב על הברז במשרד הממשלתי הוא יידע לאן להזרים את משאבי המדינה.

אבל כל הסיפור הזה לא באמת מעניין אף אחד: דו"ח המבקר פורסם השבוע, למחרת היו כמה כותרות על פואד, איש לא הגיש תלונה במשטרה, היועץ המשפטי לממשלה לא פוצה פיו, שום חבר כנסת לא יבקש הסברים, והפואדים ימשיכו לכבוש כל חלקה במשק הישראלי.


חברת החשמל בישראל לא שייכת למשלמי המסים אלא לכנופיה האלימה שהשתלטה עליה ומחלקת את השלל למקורביה

2.נפוטיזם.

לפני ארבע שנים חשף מבקר המדינה את ממדיה של תופעת הנפוטיזם בחברת החשמל: כל איבר בגופה של החברה, החולשת על משאבי ציבור בהיקף של מיליארדי שקלים ומספקת שירותי אנרגיה מורכבים ומסובכים לכל אזרחי ישראל, נגוע בסרטן הנפוטיסטי.

חברת החשמל מתנהלת אמנם כמדינה בתוך מדינה - אבל ראשיה יודעים היטב כי השלטון במדינה בתוכה שוכנת מדינתם מושחת ורופס לא פחות. מדו"ח המבקר שפורסם השבוע עולה כי מתוך 1,315 העובדים שנקלטו בחברת חשמל מאז פרסום דו"ח מבקר המדינה על הנפוטיזם, ל-393 - כלומר 30% - יש קרובי משפחה בחברה.

כלומר, אחרי שנחשף הנפוטיזם, לאחר שחברת החשמל התחייבה לבער את הסרטן מקרבה - נמשכים העסקים כרגיל: חברת החשמל בישראל לא שייכת למשלמי המסים אלא לכנופיה האלימה שהשתלטה עליה ומחלקת את השלל למקורביה.

ואם מצפצפים אז אפשר כמובן גם לרמות את הדירקטוריון ואת רשות החברות. באוגוסט 2006 העביר מנהל אגף משאבי אנוש למנכ"ל חברת החשמל, לצורך דיווח לרשות החברות, מסמך על 1,496 קרובי משפחה המועסקים בחברה. ואולם ביקורת של מבקר המדינה העלתה כי מספר קרובי המשפחה האמיתי שעבדו בחברה הוא בעצם יותר מכפול - 3,551. בתגובה הודיעה החברה שאלה הנתונים שהיו אז בידיה.

השבוע חשף המבקר כי חברת החשמל היא אחת מני רבים בסקטור הציבורי: סרטן הנפוטיזם שולט ברוב המונופולים הממשלתיים בשיעורים של בין 16% ל-44% קרובי משפחה מסך העובדים בכל גוף.

דו"חות המבקר מתפרסמים, אבל איש לא מתייחס אליהם. חברי הכנסת "החברתיים" שעסוקים כל הזמן בלייצר לעצמם כותרות, נאלמים דום. מיליארדים מכספי הציבור מחולקים למקורבים, ועשרות אלפי משרות במשק חסומות בפני אנשים צעירים שלא נולדו למשפחות הנכונות. תרבות של מאפיה מתפשטת במהירות בכל המשק - אבל הם לא מצייצים.

וזה לא פלא: "החברתיות" של רוב חברי הכנסת מתבטאת בעיקר בנכונות שלהם לשגר הודעות לעיתונות בהן הם מציעים להגדיל את תקציב המדינה, לחלק הטבות למגזרים מסוימים או לעצור רפורמות מבניות. הרי זה לא עולה להם אישית שקל, וזה רק נותן להם זמן מסך ואינצ'ים בעיתון.

אבל כשמדובר בכיסם האישי, בסיכוי שלהם להתקדם בפוליטיקה - הם שוכחים את החברתיות שלהם ומתיישרים מיד עם השחיתות. הם הרי יודעים שככל שהוועד יותר מושחת, שהנפוטיזם יותר נפוץ - כך יש סיכוי שהשליטה והמעורבות שלו במרכזי המפלגות גדולות יותר.

ומה עם השרים הממונים? גם הם שותקים כדגים: הם מאמצים בשמחה את הנורמות של אחרון מנהלי האגפים במונופולים הממשלתיים - וממנים לכל הדירקטוריונים וההנהלות של החברות את החברים מהצבא, מהמילואים, מהמפלגה או מכל מקור לא מקצועי אחר.

ובית המשפט? שאלה מצוינת. ראוי אולי שמבקר המדינה יעשה בדיקה רצינית כיצד נבחרים מתמחים למשרות היוקרתיות ביותר בבית המשפט העליון, וכמה מהמתמחים בו לאורך השנים הם קרובי משפחה של שופטים. או אז תהיה לנו תמונה שלמה יותר לשאלה המדכאת מדוע כל הרשויות מרכינות ראשן מול הנפוטיזם, השחיתות וקריסת כל מערכות הניהול בשלטון בישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#