קרן הערבויות לעסקים קטנים: 20% מופנים לחברה הערבית, רק 10% לנשים

הקרן של משרד האוצר נועדה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים שמתקשים לקבל הלוואות מהבנקים בעוד יזמים מהחברה הערבית הבינו את יתרונות הקרן ופונים אליה יותר עם השנים - נשים עדיין מהוות 10% בלבד ממקבלי הערבויות, ויזמי החברה החרדית מהווים 1%

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים קטנים בשדרות
עסקים קטנים בשדרותצילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי-סובר

עלייה במתן ערבויות לפונים מהחברה הערבית, מיעוט עקבי של נשים וכמעט בלי חרדים - כך מראים נתוני משרד האוצר לגבי הקרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים.

הקרן הנוכחית התחילה לפעול לפני כשנה וחצי (משך החיים של כל קרן הוא ארבע שנים) והיא מציעה ערבויות בסך 8 מיליארד שקל, או עד לתקופת זמן שתסתיים ב–2020. הנהנים הם עסקים קטנים ובינוניים עם הכנסות של עד 100 מיליון שקל בשנה, הפונים אל הקרן ומבקשים כי תערוב להלוואה שיקבלו מבנק לאומי (בקרן הקודמת היה זה בנק הפועלים).

אם התקבל אישור, הבנק יעמיד הלוואה בטווח של חצי מיליון שקל לעסק חדש, והלוואה של עד 8% ממחזור של עסק קיים — עד לסכום של 8 מיליון שקל. ערבות המדינה היא ל–70% מהסכום — כלומר, אם החוב לא נפרע, 70% ממנו מובטחים לבנק על ידי המדינה.

הקמת הקרן נועדה לסייע לעסקים הנחשבים מסוכנים מבחינת המלווים, ולכן אינם מקבלים הלוואות במסלול הישיר מהבנק. שיעור האי־החזר הוא 7% מהלוואות הקרן (בדומה לקרנות בעולם), בעוד בקרב עסקים המקבלים הלוואות ישירות מהבנקים מדובר ב–0.5% בלבד. הפער מוכיח כי הקרן אכן מסייעת לקבלת אשראי בקרב עסקים שהבנק לא היה מאפשר להם להתקיים.

פעילות הקרן גדלה בשנים הראשונות עד לכ–4,700 ערבויות ב–2015, אך ב–2016 חלה ירידה לכ–4,400 ערבויות, שצפויה להימשך גם ב–2017. לפי ההערכה, השנה יינתנו כ–3,740 ערבויות להלוואות דרך הקרן. ייתכן כי מדובר בבשורה — פחות עסקים זקוקים לקרן ופונים ישירות לבנקים, אך הדבר יתברר רק כשיוודע סכום האשראי שנתנו הבנקים לעסקים קטנים ב–2017.

פילוח הנתונים למגזרים מראה כי מספרם של עסקים בחברה הערבית שמסתייעים בקרן עולה עם השנים, וכבר מגיע לכ–20% מכלל הערבויות. ב–2016 ניתנו 787 ערבויות לעסקים בחברה הערבית מתוך כ–4,400 ערבויות בסך הכל. לפי הערכות, ב–2017 הנתון יהיה גבוה יותר — כ–950 ערבויות מתוך כ–3,700.

בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: דודו בכר

מנגד, נתוני הקרן לגבי המגזר החרדי נמוכים מאוד. הסיבות לכך יכולות להיות חוסר מודעות או קושי בהגדרת העסקים כחרדיים, שכן יזמים אינם מתבקשים לשייך את עצמם באופן רשמי לקהילה מסוימת. ב–2013 ניתנו דרך הקרן ערבויות ל–43 עסקים בלבד בחברה החרדית, פחות מ–1% מכלל הערבויות. מספרן צפוי לטפס ב–2017 לכ–70 ערבויות, שהן 2%.

חלוקה מגדרית של הקרן מראה כי כ–90% מהיזמים שקיבלו ערבויות להלוואות הם גברים, והיחס נשמר מאז 2012. ב–2016 קיבלו 391 נשים סיוע מהקרן לעומת 4,012 גברים.

ב–2013 ניתנו ערבויות בסך 1.85 מילארד שקל בסך הכל, ב–2015 טיפס הסכום ליותר מ–2 מיליארד שקל, אך ב–2016 חלה ירידה לכ–1.9 מיליארד שקל. גם בבחינת הסכומים מתקבל מיעוט נשי: ב–2016 קיבלו יזמים גברים ערבויות בסך 1.8 מיליארד שקל, ואילו היזמות קיבלו 115 מיליון שקל בלבד. הסכומים בקרב היזמות בחברות הערבית והחרדית קטנים באופן קיצוני.

הרשות: "נבדקים החסמים בפני נשים"

מהרשות לעסקים קטנים ובינוניים נמסר: הקרן לעסקים קטנים נותנת מענה לכל יזם ועסק קטן, ללא מגבלה, במטרה להרחיב את פעילות העסקים בישראל, לאפשר להם עוגן כלכלי באחריות המדינה ולאפשר להם לפתח את העסק באמצעות הלוואות. הקרן אכן הצליחה בשנים האחרונות לאפשר פתיחת והרחבת עסקים שלא היו נפתחים או מתפתחים ללא סיוע הקרן.

"בימים אלה נבחנים החסמים המונעים מנשים לפתוח ולנהל עסקים בהיקף גדול, בדגש על ביקוש נמוך לקבלת הלוואות. נתונים באשר לקבלת הלוואות במגזר החרדי אינם קיימים — אך מדובר במגזר שבו ישנם אלפי עסקים פעילים והיקף גדול של פתיחת עסקים, תוך שימוש משמעותי בכלי הסיוע של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. במשוב מול מגזר זה לא עולה קושי חריג בנושא הלוואות, אבל אנחנו נבחן כיצד לבחון נתון זה בעתיד באופן ממוקד.

"באשר למגזר הערבי, מדובר במגזר המשתמש באופן מוגבר בקרן והיא משמשת לו עוגן להקמה והרחבה של עסקים, לצד פעילות נרחבת של הסוכנות במגזר, לרבות הקמת אקסלרטורים לקידום העסקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker