הדקאן בעברית שמחזיק חברה פרטית - והיזם שתורם מיליונים ומקבל פרופסורה

צבי וינר, דקאן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, המשמש גם יועץ בשכר לבנק הפועלים - ממשיך להחזיק בחברה פרטית פעילה ■ אף שבאוניברסיטה טוענים כי יש לכך אישור - הדבר מנוגד להוראות האוצר ■ וינר גם קידם הענקת תואר פרופסור ליזם שתרם לבית הספר 1.2 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוניברסיטה העברית בהר הצופים, ירושלים

שמו של פרופ' צבי וינר, שמונה לפני פחות משנה לדקאן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, עלה לכותרות באחרונה לאחר שנרשם כלוביסט בכנסת, בשל שירותי ייעוץ שהוא מעניק לבנק הפועלים באופן פרטי. ואולם הוויכוח שעורר העניין, אינו סימן השאלה היחיד שעולה סביב התנהלותו של וינר.

כך למשל, וינר ממשיך להחזיק בבעלותו חברה פרטית פעילה, בשם אופטימייז, העוסקת בניהול סיכונים. החברה, שהוקמה ב–2002, רשומה ברשם החברות על שמו בכתובת ביתו הפרטי: "אצל: דפנה וינר (אשתו; טח"ס)", נכתב באתר הרשם. לשאלה אם זו חברה של אדם אחד, ענה וינר "לא בדיוק", אך לא הבהיר כיצד החברה פועלת.

צילום: ללא קרדיט

הדבר קורה למרות מכתב ששלח כבר ב–2011 הממונה על השכר במשרד האוצר דאז, קובי אמסלם, לכלל האוניברסיטאות, שבו נקבע כי דקאן באקדמיה בישראל אינו רשאי לקחת על עצמו כל עבודה נוספת, מלבד זו שאליה נבחר. ההוראה הזאת מקובלת גם על המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), שאינה מגלה סובלנות כלפי מי שמפר אותה. "על פי הנחיות הממונה על השכר במשרד האוצר מ–2011, בדבר שכר בעלי תפקידים באוניברסיטאות המחקר, דקאן יועסק במוסד במשרה מלאה - והמוסד יהיה מקום עבודתו היחיד", נמסר מהמל"ג בתשובה לשאלתנו.

בהתאם להנחיה זו, כשפרופ' דן גלאי מונה לדקאן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, הוא הודיע כי הוא מנתק קשר עם בית ההשקעות שהקים, סיגמא. וינר פועל אחרת - הוא מאשר כי הוא בעליה של החברה, אך טוען כי לא מתקיים כל חשש לניגוד עניינים בין עבודתו הציבורית והפרטית - אף שהחברה עוסקת בתחום המשיק לתחומים הנלמדים בפקולטה אותה הוא מנהל.

לטענתו, שקיבלה אישור על ידי האוניברסיטה העברית, הוא קיבל "אישור עבודה נוספת בהתאם לנוהל". לטענת האוניברסיטה, הוראות הממונה על השכר מ-2011 התבטלו ב–2015, אז נשלח מכתב מהממונה על השכר, שבו פירוט תנאי השכר של דקאן חדש. באופן תמוה, באוניברסיטה טוענים כי מכיוון שבמכתב זה לא צוין כי לדקאן אסור לעבוד בעבודה נוספת, הדבר מותר. באוניברסיטה העברית לא טרחו לבדוק עם המל"ג או עם הממונה על השכר אם הדבר אכן מותר, והחליטו על דעת עצמם לאשר לווינר לעבוד בעבודה נופסת פרטית, במקביל לתפקידו כדקאן.

הפרשנות של האוניברסיטה אינה מקובלת לא על הממונה על השכר, ולא על המל"ג, שמסרה כי פנתה לאוניברסיטה העברית לתיקון חריגת ההעסקה. יתרה מכך, כשנשאלה האוניברסיטה העברית אם אישור העבודה שנתנה לווינר הוא ספציפי לפעילות שאינה קשורה לעבודתו השוטפת של הדקאן, השיבה כי זה אישור כללי. במלים אחרות, האוניברסיטה נתנה אישור, שלא על פי הנוהל, המאפשר לווינר לפעול בכל תחום שהוא. יתרה מכך, וינר מעולם לא חתם על טופס ניגוד עניינים.

וינר מסר בתגובה: "אני ממשיך להחזיק בבעלות על מניות בחברה שלי. קיבלתי אישור עבודה נוספת בהתאם לנוהל. אני משמש יועץ לבנק הפועלים. אין ניגוד עניינים בין פעילות החברה שלי לבין העובדה שאני דקאן של בית הספר למינהל עסקים. חתמתי על כל הטפסים שהתבקשתי על ידי האוניברסיטה".

היזם מקבל פרופסורה - ותורם מיליונים

דודי גרשוןצילום: עופר וקנין

מהלך נוסף של וינר מעורר אף הוא סימני שאלה. ב-27 ביולי מונה איש התעשייה ויזם הפינטק, ד"ר דודי גרשון, לפרופסור וחבר סגל בהיקף של רבע משרה בבית הספר למינהל עסקים של האוניברסיטה העברית. גרשון אינו איש אקדמיה, ואת הדוקטורט שלו בפיזיקה עשה לפני שנים רבות. מיניו הגיע לאחר המלצה חמה של וינר, ובאישור רקטור האוניברסיטה. לטענת האוניברסיטה, התואר ניתן לגרשון ללא שכר, ולכן אינו תופס תקן של מרצים מן המניין.

קבלת תואר פרופסור היא דבר נחשק מאוד בקרב אנשי תעשייה, שאינם אנשי אקדמיה, מכיוון שזו דרגה המעניקה כבוד רב - תמורת מעט עבודה באופן יחסי. התואר ניתן להם במסלול מיוחד הנקרא "פרופסור חבר נלווה", שאותו מקבלים על סמך הישגים לא אקדמיים. בעבר פורסם ב"הארץ" כי לא מעט ממקבלי דרגת הפרופסור המגיעים מהתעשייה ממשיכים להתהדר בתואר גם לאחר שהקשר עם המוסד האקדמי ממנו קיבלו אותו הסתיים.

מה שעורר תמיהה סביב התואר הניתן לגרשון הוא העובדה שארבעה חודשים לאחר מינויו הודיע גרשון כי יתרום 1.2 מיליון דולר להקמת מרכז פינטק בבית הספר למינהל עסקים שממנו קיבל את הפרופסורה. מקורבים לבית הספר מרימים גבה אל מול סמיכות האירועים. "לו היה תורם, ועומד בראש המרכז, ניחא", אומר מקור הבקיא בפרטים. "כבר היו דברים מעולם - אבל גם לתת לו פרופסורה, גם להפוך אותו לחבר סגל וגם לקבל ממנו תרומת ענק, והכל בתוך כמה חודשים? דברים כאלה לא קורים באקדמיה".

וינר מודה כי זהו נוהל ייחודי. מי שמשמש חבר סגל בדרך כלל אינו תורם מיליונים לבית הספר - ולהפך, בוודאי לא בתוך כמה חודשים. עם זאת, הוא מגן על המהלך: "דודי גרשון הוא היזם הבולט ביותר בישראל בתחום הפינטק ואחד מהבולטים ביותר בעולם. מעבר ליזם מוצלח ואחד מהאנשים הראשונים שגילו את התחום, גרשון הוא בעל דוקטורט, ובשנים האחרונות עוסק במחקר חדש ופורץ דרך בתחום זה. גרשון הביע עניין לתרום מזמנו וניסיונו לקהילה האקדמית ולשתף את המידע הרב שיש לו בתחום עם חוקרים וסטודנטים. מעבר לכך, הוא הביע עניין בהקמת מרכז פינטק באוניברסיטה העברית המבוסס על תרומתו.

"האוניברסיטה מינתה את דודי גרשון לפרופסור חבר נלווה בזכות ההישגים שלו בתחום הפינטק", הוסיף וינר. "מינוי זה מבוסס על הליך אוניברסיטאי רגיל, כולל ועדת מומחים ומכתבי המלצה מכמה מקורות חיצוניים. המינוי מגיע בזכות הישגיו והיכולת שלו לפתח את תחום הפינטק באוניברסיטה העברית. התרומה להקמת מרכז פינטק עוד לא התקבלה, אך פרטים של התרומה נסגרו עם התורם בנובמבר. כמי שהיה מעורב בהליך המינוי, אני יודע שהמינוי שלו היה יוצא לפועל גם ללא התרומה. לגרשון ולבית הספר למינהל עסקים יש רצון גדול לפתח את תחום הפינטק באקדמיה, ותרומתו מגדילה את הסיכוי להצליח בפיתוח תחום חדש וחשוב זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker