יחימוביץ': הפיטורים בטבע - פיגוע המוני; ומה חושבים העובדים?

תוכנית ההתייעלות שמקדם מנכ"ל חברת טבע החדש קאר שולץ, שבמסגרתה יפוטרו כרבע מהעובדים בישראל, מעוררת הדים ■ ההסתדרות: "לא נקבל צעדים חד צדדיים" ■ שר הכלכלה: "נילחם על כל עובד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי יחימוביץ'

תוכנית ההתייעלות שמקדם מנכ"ל חברת טבע החדש קאר שולץ, שבמסגרתה יפוטרו כרבע מהעובדים בישראל - 1,700-1,300 איש - מעוררת הדים במערכת הציבורית כולה, והתגובות לא מאחרות להגיע.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), הגדירה את פיטורי הענק המתוכננים בטבע "פיגוע המוני", והוסיפה כי העובדים הם "קורבן האדם של הנהלה כושלת, שלומיאלית ותאבת בצע.

"יש לבחון מחדש ובאופן יסודי את מדיניות ההטבות המפליגות במס לחברות דוגמת טבע, שנותנות אפס התחייבויות בתמורה", אמרה יחימוביץ'. "לכך יש להוסיף את הפטור האדיר ממס שניתן לטבע ערב רישום רווחי הקופקסון, שהיו מקור מרכזי להתעשרות החברה. יוצא אפוא שכאשר החברה מרוויחה, רווחי העתק זורמים לקופתה, וכאשר היא נחלשת - רק הציבור משלם את המחיר. גם התופעה שבה אלפי משפחות נחרבות שעה שהמנכ"ל החדש מקבל חבילת הטבות בשווי 35 מליון דולר ועוד מיליונים מדי שנה – היא מעוותת הן מוסרית הן כלכלית".

דובר ההסתדרות, יניב לוי, אמר כי "ההסתדרות לא תקבל בשום פנים ואופן צעדים חד-צדדיים של הנהלת טבע בישראל. כל צעד של התייעלות, אם וכאשר יעלה על הפרק, ייעשה אך ורק בהידברות ובהסכמה אל מול ההסתדרות וועדי העובדים. עובדי טבע הם ההון האנושי של החברה והמשאב הכי חשוב שלה. פיטורי עובדים הם המוצא האחרון".

בכפר סבא רגועים, באתרים אחרים של טבע חוששים יותר

"עובדי טבע קוראים היום עיתונים וניזונים מהחדשות", אומר אלירן קוזליק, יו"ר ועד עובדי מפעל טבע בכפר סבא - הגדול מבין 11 אתריה של החברה בישראל. לדבריו, ההנהלה לא פנתה לעובדים ואיש לא דיבר איתם על מספר המפוטרים המתוכנן. עם זאת, העובדים מניחים כי הפיטורים לא יגיעו לפסי הייצור, ויחולו בעיקר בקרב עובדי המטה וההנהלה.

עובדי האתר בכפר סבא מכירים היטב את נושא פיטורי ההתייעלות. רק בספטמבר האחרון פרשו כ-100 עובדים במסגרת הסכם שנחתם בין ההנהלה לעובדים, בתיווך ההסתדרות. לפי ההסכם שנחתם, העובדים פרשו מרצון או יצאו לפנסיה מוקדמת בתנאים נוחים במיוחד - תוך הבטחה כי לא יפוטרו עוד עובדים במפעל עד ל-2021.

"יש הסכם, ואף אחד לא אמר לנו שלא עומדים בו", אמר היום קוזליק. "האתר בכפר סבא נמצא במצב טוב, ואנחנו בתהליכים של עשייה חדשה. ההנהלה הודיעה שתהליך הקיצוצים הסתיים, כך שאנחנו כנראה לא בפוקוס. עם זאת, איש לא אמר מי כן בפוקוס, או מהי התוכנית הארגונית המיועדת. כולנו ניזונים מהתקשורת אבל ממשיכים לעבוד כי החברה מאוד חשובה לנו. כולנו רוצים בהצלחתה. בכפר סבא חוששים פחות", סיכם קוזליק, "אך באתרים אחרים של החברה החששות גדולים בהרבה".

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, הבטיח כי משרדו לא יעבור לסדר היום לנוכח הפיטורים המתוכננים: "לשמחתי אנחנו בתנופה של פתיחת מפעלים בכל הארץ, ויש שפל ברמת האבטלה. ישנן 320 חברות בינלאומיות שפועלות בישראל, וחסרים לנו עובדים - לא עבודה. נהיה עירניים וקשובים ונילחם על כל עובד, גם בטבע. אני לא חושב שהעובדים בישראל צריכים לשלם על כישלונות החברה בחו''ל. טבע הצליחה רבות בזכות מענקים, הטבות מס ופיתוחים ישראליים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker