מנכ"ל חדש לביטוח לאומי: אושר המינוי של מאיר שפיגלר

שפיגלר אושר על ידי ועדת גילאור, אחרי כמעט שנה של דיונים. המינוי התעכב בשל דו"ח מבקר המדינה בנושא קק"ל, שעסק בין היתר בליקויים שהתגלו בזמן ששפיגלר כיהן כמנכ"ל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
?מאיר שפיגלר. המינוי ייבחן מחדש
מאיר שפיגלר. המינוי ייבחן מחדש?צילום: עופר וקנין

בינואר 2017 הגיע מאיר שפיגלר, לשעבר מנכל קק"ל, לוועדת גילאור לבדיקת מינויים בכירים כמועמד הבלעדי לתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי. היום (ד'), כמעט שנה מאוחר יותר, אישרה הוועדה את מינוי לתפקיד.

את התפקיד פינה שלמה מור יוסף בדצמבר 2016, ושפיגלר אמור היה לקבלו בקלות. ואולם, בפברואר פנה היועץ המשפטי לממשלה לוועדת גילאור וביקש ממנה לעכב את המינוי עד לפרסום דו"ח מבקר המדינה בנושא קק"ל, שדן גם בליקויים שהתגלו בזמן ששפיגלר היה המנכ"ל. על אף שהדו"ח התפרסם ונמצאו ליקויים מינוריים, אם בכלל, בכל הקשור לשפיגלר, המשיכה הוועדה לעכב את המינוי עד ספטמבר, לבקשת היועמ"ש.

עד היום לא ברור מה בדיוק נבדק שם, אך בספטמבר הודיע היועץ כי ניתן להמשיך את הדיונים במינוי. גם האיחור הגדול הזה עדיין לא זירז את התהליך. בשל האיחור ייכנס שפיגלר לתפקידו באופן מיידי. שר הרווחה, חיים כץ, מתכוון להביא את אישור המינוי לממשלה בקרוב.

שפיגלר היה האופוזיציה הקשה ביותר לדני עטר, יו"ר קק"ל. בין היתר סיים את תפקידו בשל חילוקי דעות בין השניים. על אף שכץ התעקש להמתין לאישור המינוי של שפיגלר, האחרון טוען שאינו מקורב לו ואינו מכיר אותו באופן אישי. בינתיים מילא את התפקיד מקורבו של כץ, רמי גראור.

שפיגלר, 59, מכיר היטב את המגזר הציבורי. ב-2003 מונה למנכ"ל משרד הדתות; ב-2005 עבר לתפקיד הממונה על מועצת בתי העלמין היהודיים בירושלים ומנכ"ל הרשות הארצית לשירותי דת במשרד ראש הממשלה; ב-2008–2010 היה ממונה יחידת הסמך לעובדים זרים במשרדי התמ"ת והפנים; לאחר מכן שימש סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת דואר ישראל; כאמור, ב-2013–2016 שימש מנכ"ל הקרן הקיימת לישראל.

כץ מסר בתגובה: "אני מודה לרמי גראור ששימש כממלא מקום מצטיין ומקבל בברכה את מאיר שפיגלר. יחד נחזק את החוסן החברתי של אזרחי ישראל, נוביל רפורמות משמעותיות בהליך מימוש הזכויות ונדאג לאיתנות הפיננסית של המוסד שנוגע בכל אזרח מלידה ועד זקנה. תודה לשופטת גילאור ולחברי הוועדה שישבו על המדוכה וקיבלו החלטה מקצועית".

שפיגר מסר בתגובה: "בעת הזו ברצוני להודות לכל מי שהאמין בי, ביושרתי ובדרכי ובראש וראשונה לשר חיים כץ שלכל אורך הדרך עודד אותי וחיזק את רוחי. מדובר בתקופה בת כאחד עשר חודשים במהלכה נבחנו ונבדקו כל צפונותי עד להענקת תעודת ההכשר. מרגע שאקבל את אישור הממשלה, אפשיל שרוולים ואפעל באמצעות כל הכלים שיהיו ברשותי לקדם את מדיניות השר שאחד מאדניה המרכזיים נוגע לשירות הציבור על כל רבדיו. כמי שמודע לכובד האחריות המוטלת על כתפיו, אעשה כל שביכולתי להצדיק את בחירתי לתפקיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker