בין הדין קבע: מורים לפטור מאנגלית אינם אנשי אקדמיה

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דחה את עתירת ארגון הסגל האקדמי, ופסק כי מורים לפטור מאנגלית במכינה האקדמית של אוניברסיטת חיפה אינם עוסקים בהוראה אקדמית - ולכן לא יוכלו להיכלל בהסכם השכר של הסגל הזוטר

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת חיפהצילום: יובל טבול
טלי חרותי-סובר

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דחה לפני כשבועיים את עתירת ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה, שדרש לחייב את האוניברסיטה להעסיק את המורים המלמדים אנגלית לרמת פטור על פי תנאי ההסכם הקיבוצי המיוחד מ-2008. הסכם זה נחתם בין מוסדות ההשכלה הגבוהה לבין ארגוני הסגל האקדמי הזוטר, ואם יכלול גם את מורי האנגלית אלו יהיו זכאים לתנאי אנשי האקדמיה.

לימודי אנגלית לפטור של הסטודנטים באוניברסיטת חיפה מתקיימים במכינה האקדמית, כאשר חלק מהמורים המלמדים במכינה כיום לימדו עד 2014 אנגלית לפטור במחלקה לשפות זרות באוניברסיטה. בית הדין קבע כי כיוון שהמכינה האקדמית היא יחידת מיקוח נפרדת מזו של האוניברסיטה, ההסכם מ-2008 לא כולל אותה.

לטענת ארגון הסגל האקדמי, המורים לפטור מאנגלית הם עמיתי הוראה לכל דבר, העוסקים בהוראה אקדמית - ומאחר שפטור באנגלית הוא תנאי הכרחי לזכאות לתואר ראשון, הרי שמדובר בחלק מהלימודים לתואר ויש להכירם כקורסים אקדמיים.

לגישת האוניברסיטה, הוראת אנגלית לפטור אינה מהווה הוראה אקדמית. זאת, מאחר ובשונה מלימודים לתואר אקדמי (לרבות במסגרת המחלקה ללימודי שפות זרות), לימודי האנגלית לפטור מקנים מיומנות של הבנת הנקרא ככלי עזר לסטודנט ומיועדים לאפשר קריאת חומרים באנגלית במסגרת לימודי התואר - ואולם הם נעדרים מאפיינים של לימודים אקדמיים. המל"ג תמכה בעמדת האוניברסיטה והסבירה כי שיעורי האנגלית נועדו לאפשר את הלימודים או להקל עליהם בלבד.

בפסק הדין נתן בית הדין משקל לעובדה שלימודי האנגלית לפטור לא הקנו נקודות זכות לסטודנטים: "נזכיר כי על פי המל"ג, קורס שאינו מזכה את מי שסיים אותו בהצלחה בנקודות זכות אקדמיות, אינו יכול להיות קורס אקדמי וההוראה בו אינה הוראה אקדמית... קריטריון זה - שהוא אחד מיני כמה - לזיהויו של קורס כאקדמי, מקובל עלינו עת שהוא מוצג על ידי המל"ג, שלעמדתה יש לייחס משקל ניכר לאור תפקידה כמוסד הממלכתי לענייני השכלה גבוהה במדינה. זאת, בייחוד עת שהוא מצטרף להסבר המהותי שסיפקה האוניברסיטה בדבר ההבדל בין הוראת אנגלית לפטור לבין הוראה אקדמית".

את ארגון הסגל האקדמי הזוטר ייצגו עורכי הדין גל גורודיסקי ואביגיל ארפי ממשרד גורודיסקי. את אוניברסיטת חיפה ייצגו עורכי הדין טל עינת בן אריה ועפרי משכית ממשרד ש. פרידמן ושות'. את המל"ג ייצגה עו"ד חיה שפיגל ממשרד אפרים אברמזון ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker