יוסי וסרמן מזכ"ל ההסתדרות לשעבר ירצה 4 חודשי מאסר

וסרמן ישלם גם קנס של 60 אלף שקל - בגין עבירות מרמה, הפרת אמונים, הטרדות עדים ועוד ■ בין היתר, הודה בתשלום עתק לרונאל פישר עבור הכנת תביעת דיבה נגד עיתונאית TheMarker, לאחר סדרת תחקירים על התנהלותו

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וסרמן
טלי חרותי-סובר

בהסדר טיעון שנחתם הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, נגזר ידינו של יוסי וסרמן, לשעבר מזכ"ל הסתדרות המורים. וסרמן יhכנס לכלא ב-3 בינואר 2018 ל-4 חודשים בפועל; 12 חודשים על תנאי במשך שנתיים - אם יעבור עבירות של מרמה והפרת אמונים; עוד 6 חודשים על תנאי למשך שנתיים אם יעבור עבירת של הטרדת עדים, שיבוש מהלכי משפט או פגיעה בפרטיות; וכן ישלם קנס של 60 אלף שקל - או 100 ימי מאסר תמורתם.

וסרמן הודה בכתב אישום מתוקן בחמישה מתוך ששת הסעיפים המקוריים ועבורם קיבל את עונשו. בסעיף הראשון הודה כי קיבל טובות הנאה באלפי שקלים ממי שהעסיק כסוכנת הנסיעות של הסתדרות המורים, כשלא טרח לשלם במלואן עבור ארבע חופשות פרטיות שונות שהזמינה עבורו, כשהוא מנצל את העובדה כי שלט ללא מיצרים בהסתדרות המורים, ופרנסתה של אותה סוכנת נסיעות הייתה תלויה בו.

העובדה שוסרמן שלט בהסתדרות המורים כאילו היתה חברה פרטית שלו, כפי שמצויין בגזר הדין, עלתה שוב ושוב בסדרת כתבות ב-TheMarker במהלך ארבע השנים האחרונות. הסדרה נכנסה גם היא לגזר הדין - כאשר בסעיף השלישי הודה וסרמן כי ביקש מעורך הדין רונאל פישר להכין תביעות דיבה נגד עיתונאית TheMarker, טלי חרותי סובר, וכן עיתונאי "ישראל היום", מוטי גילת.

התביעות הוכנו - והסתדרות המורים שילמה 141 אלף שקל למשרדו של פישר. את הסכום כולו שילמה הסתדרות המורים, על אף שנקבע כי וסרמן יממן את חלקו בתביעה. יצוין כי הטיוטות מעולם לא הפכו לתביעות.

סעיף נוסף בגזר הדין קבע כי וסרמן החליט לתבוע את המורה ענת שניידר תביעת דיבה, וזכה לתביעה נגדית מצידה. לאחר שהסתדרות המורים הפסידה, ונדרשה לפצות את שניידר - חייב שוב וסרמן את הסתדרות המורים הן בפיצוי והן בהוצאות המשפט, סך הכל 36 אלף שקל, שלא יצאו מכיסו - בניגוד לגזר הדין שקבע כי הוא ישלם את ההוצאות.

שוב ושוב עולה מגזר הדין כי המזכ"ל דאג שההסתדרות תשלם גם את הוצאותיו הפרטיות.

בסעיפים הרביעי והחמישי הודה וסרמן בהטרדת עובדות הסתדרות המורים כמו גם בהטרדת עדים, לאחר שדרש מהעובדות להוציא פלטי שיחות של בכירים בהסתדרות המורים כדי להבין "האם דיברו עם עיתונאים". בשלב מאוחר יותר, איים והטריד את העובדות לאחר שאלה נחקרו במשטרה, זאת בהמשך למספר תלונות על וסרמן שנחקרו, והביאו בסופו של דבר לגזר הדין הזה.

גזר הדין גם מפרט את פרטי העונש. מסתבר כי בהמשך לבקשת עורכי הדין של וסרמן, נשקלו עבודות שירות בשל גילו של הנאשם (שעבר את גיל 70), וכן מחלת הסוכרת בה הוא לוקה. אלא, שהוחלט כי אין להקל בעונש "לנוכח משקלן המצטבר של העבירות", וכן העובדה כי נעשו ממש עד לאחרונה, בסמוך יחסית לפרסום גזר הדין.

פרלמנט נשים, במה לפוליטיקה מזווית פמיניסטית, בירך על גזר הדין: "הפרלמנט מוקיר את המאבק התקשורתי הנחוש והאמיץ לחשיפת הניהול המושחת והדורסני, ששימשו לאורך שנים לשליטה ללא מצרים בארגון זה. הסתדרות המורים התנהלה בתקופת וסרמן ולפניו וככל הנראה גם כעת כאחוזה פרטית של קבוצת גברים מבוגרים, שלרובם אין כמעט דבר עם חינוך והוראה.

"חשוב מאד להעלות על נס את חלקה של גילה קליין, יו"ר סיעת נח"ל, בחשיפת השחיתויות בהסתדרות המורים ובתביעה לשינוי יסודי בהתנהלותו, בראש ובראשונה חשיפת הארגון לביקורת ציבורית של מבקר המדינה (וביטול המעמד של אגודה עותומאנית) וכן בהגבלת מספר הקדנציות של מזכ"ל הארגון. בשל מאבקה מעורר ההערכה של קליין היא סבלה מרדיפות אישיות וכלכליות, בניסיון לשבור את רוחה ואת התמיכה העצומה בה. את השיטות הדורסניות הפעילו וסרמן ואנשיו גם נגד העיתונאים שהעזו לחשוף את ההתנהלות העבריינית שלהם וגם נגד ארגונים כמו פרלמנט נשים, שיצא בתמיכה מפורשת בגילה קליין, כמנהיגת ארגון שרובו המכריע של העובדים בו הן נשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker