הנוסעים המתמידים: כמה עלו נסיעותיהם לחו"ל של בכירי רשות שדות התעופה? - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הנוסעים המתמידים: כמה עלו נסיעותיהם לחו"ל של בכירי רשות שדות התעופה?

בין 2015 ל-2017 שהו בכירי רשות שדות התעופה במצטבר 336 יום בחו"ל, בעלות הקרובה למיליון שקל ■ רוב הנסיעות ארוכות, ביניהן לא מעט כנסים מקצועיים בני שבוע ■ היעד המועדף: סינגפור

5תגובות
מטוס אל על בתעופה
בואינג

רשות שדות התעופה לא רק עוסקת בתשתית המאפשרת לישראלים לטוס לחו"ל, אלא גם משתמשת בה, והרבה. מדו"ח נסיעות שקיבלה עמותת הצלחה בהמשך לבקשת חופש מידע, עולה כי חמישה בכירים ברשות שהו מחוץ לישראל בין פברואר 2014 לאוקטובר 2017 (מעט יותר משנתיים וחצי) - 336 ימים, או קרוב לשנה במצטבר.

העלות לרשות עמדה על 235,185 דולר או 823,158 שקל. כאמור, מדובר בחמישה אנשים בלבד.

שיאן הנסיעות הוא היועץ המשפטי הוותיק מאוד אריה שחם, שנסע ב-27 נסיעות שונות; אחריו מנכ"ל נתב"ג שמואל זכאי שנסע 24 פעמים; שלישי הוא סמנכ"ל הסחר יורם שפירא – 15 נסיעות, הרביעי הוא  הדובר, האחראי על היחסים הבינלאומיים של רש"ת; עופר לפלר – עם תשע נסיעות; ואת הרשימה סוגר היו"ר, אליעזר מרום (צ'ייני), המעורב כעת בפרשת הצוללות, עם שלוש נסיעות בלבד ב-2015

היועץ המשפטי של רש"ת,
אריה שחם
דודו בכר

 יצוין כי על אף שכל הנסיעות שצוינו ברשימה הן נסיעות עסקים, הרי שמעטות הן הנסיעות הקצרות, בנות יום או יומיים. ברשות שדות התעופה נוסעים לארבעה ימים  מינימום, כשהמקסימום עומד על שמונה ואף עשרה ימים.

לא רק טיסות ארוכות עדיפות על אנשי רש"ת, והם גם לא אוהבים לנסוע לבד. חלק נכבד מן הנסיעות לחו"ל הן של שני אנשים, שלושה ואף יותר.

כאמור, שיאן הנסיעות לחו"ל בתקופה המצוינת היה היועץ המשפטי אריה שחם. שחם שהה מחוץ לישראל 119 ימים בתוך שנתיים וחצי. היועץ המשפטי יוצא להרבה פגישות עם ספקים ולחתימת חוזים. בינואר 2016 יצא  לביקור בן 10 ימים בעלות של 11,600 דולר, שכלל "פגישת עבודה עם הבעלים של ג'יימס ריצ'רדסון וביקור בשדה התעופה של סינגפור". הוא לא היה לבד. סמנכ"ל הפיתוח יורם שפירא יצא איתו לאותו פרק זמן, ובאותה עלות.

בנובמבר 2016 יצא שחם שוב מזרחה, ושוב לא לבד. הדובר עופר לפלר והסמנכ"ל שפירא יצאו יחד לשישה ימים ל"פגישת עבודה עם האקדמיה לתעופה של סין וסינגפור לשת"פ מקצועי". העלות: 6,900 דולר כל אחד.

שמואל זכאי
סיון פרג'

סינגפור הוא יעד מועדף על אנשי רש"ת. בפברואר 2017 יצא שחם לארבעה ימים של "פגישות עבודה בשדה התעופה סינגפור" בעלות של 6,100 דולר - כמובן שלא לבד. הצטרף אליו יורם שפירא, בעלות של 7,600 דולר לחמישה ימים של ל"פגישות עבודה בשדות התעופה בנקוק וסינגפור וחתימה על מסמך שת"פ" , ואף לפלר באותה עלות.

השלושה היו רק שליש ממשלחת רחבה בת תשעה אנשים שנסעו לביקור הזה, שעלה למשלם המסים כרבע מיליון שקל.

ברש"ת נוסעים להרבה כנסים, ועדיף ארוכים. כנס יועצים משפטיים שבו השתתף שחם ארך שישה ימים ועלה כ-5,000 דולר. גם כל כנס מקצועי של לפלר אורך קרוב לשבוע, והעלויות גבוהות: החל ב-3,000 דולר לנסיעה.

מנכל רש"ת שמואל זכאי יצא מישראל 24 פעמים בשנתיים וחצי האחרונות, ושהה  בחו"ל 102 ימים. בין היתר יצא לארבעה ימים בעלות של 2,100 דולר עבור "תרגיל חירום וביקור בשדה התעופה בניו יורק", יחד עם הדובר לפלר.

האלוף לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום
דניאל בר און

זכאי מחזיק בנסיעה הזולה ביותר: ביקור בנמל התעופה אטאטורק בתורכיה ליום אחד ב-482 דולר. הנסיעה היקרה ביותר היתה של הדובר לפלר, כ-12 אלף דולר עבור "ביקור מקצועי בשדות תעופה בסין והונג קונג" במשך שמונה ימים תמימים, אליה יצא לבד. חודש וחצי לפני אותו ביקור יצא לפלר ל"מפגן אווירי ברינו ומתן ייעוץ ביטחוני בשיקגו" בעלות של 7,400 דולר. בסך הכל בילה הדובר 49 יום בחו"ל, בעלות של 53  אלף דולר.

יורם שפירא, סמנכ"ל הסחר, שהה בחול 54 ימים שהתפרסו על 15 ביקורים. ביוני 2017 טס לוועדת מסחר בת יום אחד בעלות של 1,700 דולר. באפריל שלפניו יצא  לשבוע של "כנס מסחרי בניס ופגישות עבודה בפרג" בעלות של 4,300 דולר. בכנס הזה הוא לא היה לבד. הצטרף אליו הדובר לפלר לאותו פרק זמן (שבוע) ואותה עלות. בספטמבר 2016 יוצא שפירא לשלושה ימי ייעוץ ביטחוני בשיקגו שעולה 5,000 דולר. לפלר, כאמור, הצטרף.

באופן מפתיע סוגר את הרשימה היו"ר, אליעזר מרום (צ'ייני), שנסע - כך על פי הרשימה - רק שלוש פעמים במהלך 2015, ומאז לא נסע על חשבון הרשות. באפריל  2015 יצא לפגישת עבודה בת יומיים בעלות של 500 דולר וביוני לקונגרס בן שלושה ימים בעלות של 3,200 דולר. בנובמבר יצא ל"ועידת לוח טיסות בסינגפור" למשך ארבעה ימים עבור 2,000 דולר, יחד עם שמואל זכאי ששהה שם שבוע. בסך הכל הגיעה העלות ל-5,700 דולר ופחות מעשרה ימים.

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "אירועי הביטחון והבטיחות שהתרחשו בעולם התעופה וההכרה בסטנדרטים המקצועיים של רשות שדות התעופה בכלל ונמל התעופה בן גוריון בפרט הביא לעלייה לרגל של מבקרים בנתב"ג, דבר המהווה הישג אדיר למדינת ישראל. בשלוש השנים החולפת אירחה רשות שדות התעופה תשעה כנסים בינלאומיים מקצועיים בתחומי הביטחון, בטיחות טיסה, איכות סביבה, מסחר ואחרים, דבר שהביא לפריצת דרך במסגרת שיתופי פעולה ומיסוד היחסים עם שדות תעופה מקבילים. שיתופי הפעולה והקשר עם שדות התעופה הבינלאומיים הם גם פועל יוצא של תנופת הפיתוח שמתרחשת במהלך השנים האחרונות ברשות, ובכלל זה הקמת שדה תעופה בינלאומי באילת, הגדלת התשתיות בנמל התעופה בן גוריון (מסלולים, מגדל פיקוח וטרמינל 1), הכנסת מערכות מורכבות בתחום הביטחון (HBS) ופרויקטים נוספים בסך של יותר מ-7 מיליארד שקל. על כן, כל הנסיעות הן נסיעות עבודה, הנוגעות להתקשרויות או מו"מ שהתנהל מול גורמים להם חוזים עם רש"ת.

"בהמשך להסכם השמים הפתוחים והעלייה הדרמטית בתנועת הנוסעים, הרחיבה הרשות את הפעילות המסחרית ושיתופי הפעולה הבינלאומיים עם שדות מקבילים בעולם, ומשתתפת בוועדות המקצועיות שהן חלק משיווק נמל התעופה החדש באילת ונמל התעופה בן גוריון. זו פעילות המביאה להסכמות בדבר פתיחת קווי תעופה חדשים והכנסת חברות תעופה חדשות. בעקבות ביקורים של הנהלות שדות התעופה מהעולם בישראל - צ'אנגי בסינגפור, פראג, דאלאס, מיאמי, אטלנטה ואחרים - מתבצעת עבודת מטה מול שדות התעופה המובילים בעולם ונחתמים בין השדות מזכרי הבנות לשיתוף פעולה בתחומים מקצועיים הנוגעים להפעלת שדות התעופה דבר המביא ליצירת שיתוף פעולה פורה לשני הצדדים".

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה שהגיש את בקשת חופש המידע, מסר כי מדובר בחלק מפרוייקט מיפוי נרחב של הוצאות נסיעה, לינה ואירוח של בכירים בחברות ממשלתיות, רשויות וגופים ציבוריים נוספים. קבלת תמונת מציאות עדכנית ומפורטת אודות סדרי העדיפויות והאופן שבו בונות רשויות ציבוריות את תקציבן ואת סדרי העדיפות שבניהולן, יכולה לסייע לציבור רבות בלמידה יעילה יותר של אופן הפעולה ולקיים בקרה אזרחית מודעת ומוצלחת יותר על פעילותם של אישי ציבור וגורמים רשמיים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#