בצלאל סמוטריץ': "בטווח הארוך אין מנוס מהעלאת מס עבור ביטוח בריאות ממלכתי"

נציגי כלל סיעות הכנסת התכנסו היום כדי לקדם את הצעת חוק ביטוח סיעודי ממלכתי - הכוללת העלאת מסים. שר האוצר הביע התנגדות להעלאת מסים, אך נתן לטלי פלוסקוב מסיעת כולנו "אור ירוק להתקדם"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת העיתונאים, היום. מימין: אורי מקלב, רוברט אילטוב, קארין אלהרר, בצלאל סמוטריץ', איציק שמולי, יואב קיש, טלי פלוסקוב, דב חנין ומיכל רוזין
טלי חרותי-סובר

קבוצה גדולה של חברי כנסת מימין ומשמאל הגיעו היום (א') למסיבת עיתונאים סוערת בנושא חוק הביטוח הממלכתי שעלתה בימים האחרונים על הפרק. היוזם הוא ח"כ איציק שמולי (המחנ"צ) ביחד עם חברי הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה), יואב בן צור (ש"ס), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), קארין אלהרר (יש עתיד), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יואב קיש (ליכוד), טלי פלוסקוב (כולנו), דב חנין (הרשימה המשותפת) ומיכל רוזין (מרצ).

לדברי שמולי, חברי הכנסת התכנסו "כי אנחנו מרגישים שיש אבסורד במדינת ישראל - כשאדם במצב סיעודי הוא נותר לבד. בחלק גדול מהמקרים עזרה כמעט ולא מגיעה, ואם מגיעה היא לא מספיקה כדי לכסות מחצית מההוצאה. אנחנו מדברים על מצב שבו משפחה מוציאה מכיסה חצי מיליון שקל עבור סיעוד. הנסיבות מאפשרות חקיקה, אחרת כל הענף הסיעודי יתמוטט לנו על הראש. החוק הזה יעלה ב-19 בנובמבר בכנסת, והציפייה שלנו מהממשלה היא לתמוך בהצעה או לקדם הצעה דומה".

הצעת הח"כים מורכבת משלושה עקרונות:

1. הגדלת מעגל הזכאים - בניגוד למצב הנוכחי, שבו שתי פרקטיקות מדירות רבים ממעגל הזכאות: מבחני הכנסה ומבחני תלות.

2. הגדלה משמעותית של היקף הסיוע, בעיקר בקהילה.

3. יעילות גדולה יותר של התחום הסיעודי, ריכוז המענה והטיפול, תוך הפיכת קופות החולים ל"וואן סטופ שופ" בגלל היכרותן המוקדמת עם האדם הסיעודי.

מסיבת העיתונאים היוםצילום: עופר וקנין

לדבריו, הצטרפו כל חברי הכנסת שטענו כי הקטסטרופה בדרך, וזה הזמן לחוקק את החוק הקובע העלאת מס של 0.75% לכלל אזרחי ישראל.

בעוד ששמולי לא הזכיר את הקשר לפוליסות הסיעוד הקבוצתיות שתוקפן יפוג בסוף השנה, שאותן קנו העובדים החזקים במשק (ביניהם עובדי חברת חשמל, תעשייה אווירית ואחרים), הזכיר אותן ח"כ יואב קיש, שקשר בין הצעת החוק הזו ואותן פוליסות. לדברי קיש, הוא נגד הארכת הפוליסות הישנות, לכן נדרשת חקיקה מהירה של החוק הממלכתי, כאמור, בעזרת העלאת מסים.

ח"כ טלי פלוסקוב אמרה כי קיבלה משר האוצר, משה כחלון, המתנגד להעלאת מסים, אור ירוק להיות אחת מיוזמות החוק, במטרה לסייע לפתרון בעיית הסיעוד בישראל. לאחר שמדבריה השתמע כי השר תומך בהעלאת המס, הזדרזה פלוסקוב לתקן: "שר האוצר לא רצה להעמיס על שכבת הביניים עוד מסים. הוא מדבר על הורדת מסים והוא ימצא את הדרך לפתור את הבעיה. אכן קיבלתי אור ירוק להשתתף במסיבת העיתונאים במטרה שהמפלגה תשתתף בפתרון הבעיה. לא אמרתי שכחלון הסכים להעלאת מס. אמרתי שנמצא את המשאבים".

מול פלוסקוב אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' בדיוק את מה שקובע החוק: "לא יהיה מנוס מהעלאת מסים עבור ביטוח סיעוד ממלכתי. עם זאת, אין העלאה צודקת מזו. הסכום אמנם אוניברסלי, אבל בסופו של דבר החלשים יקבלו יותר".

ח"כ דב חנין טען כי "מה שקורה בתחום הסיעודי זו הפקרות שמובילה להפקרה. זו מציאות בלתי נסבלת שאי אפשר להמשיך לחיות איתה אפילו לא יום אחד. מדובר באבסורד כלכלי שיש לו מחיר אנושי עצום. מי שלא יכול לשלם – אין לו טיפול סיעודי. הנושא הזה חייב להיפתר".

ח"כ מיכל רוזין הדגישה את העניין המגדרי. "לא רק שנשים זקוקות יותר לסיעוד, בשל תוחלת חיים ארוכה יותר, על אף שהן יוצאות עניות יותר משוק העבודה, הן גם אלה שהופכות למטפלות, ברגע שהמשפחה היא זו שמטפלת בקשיש הסיעודי, ולא המדינה".

כל חברי הכנסת הזכירו גם יוזמות נוספות, הן זו של שר הבריאות, יעקב ליצמן, והן זו של שר הרווחה, חיים כץ, שמגישים כל אחד רפורמה משלו בנושא הביטוח הסיעודי.  ליצמן מציע העלאת מס הבריאות בחצי אחוז בעוד שכץ מציע 0.5%-0.7%. כאמור, הח"כים הם הנדיבים ביותר ומציעים העלאת מס אוניבריסלית בת 0.75% לכלל האזרחים.

על השאלה מדוע נדרש חוק כדי לטפל בבעיות המוכרות היום לכל מי שעסק בתחום, ענתה רוזין: "אנחנו מחוקקים, וזו הדרך שלנו לקדם דברים". כשנשאלו אם הגיוני שקופת החולים תדאג גם לעובד הזר ענתה ח"כ קארין אלהרר כי קופות החולים ימנו בעלי תפקיד מיוחדים שיהיו בקשר אישי עם כל קשיש, ויסייעו מול הביורוקרטיה.

ואילו על השאלה מדוע מדובר בהמצאה ישראלית, בעוד שבשאר המדינות אין צורך בחוק הדורש מיסוי נוסף כדי לטפל בבעיה קיימת, אם מדובר ברעיון כה חשוב, לא ניתנה תשובה.

המימון לתוכנית ליצמן לסיעוד ממלכתי  כוללת שתי הצעות חלופיות: יותר ממיליארד שקל בשנה שתיתן המדינה, או העלאת מס הבריאות בחצי אחוז לכל אזרח. אנשי ליצמן טוענים כי לא יעשה גם זה וגם זה. בניגוד לח"כים שמציעים להפוך את קופות החולים לאחראיות הבלעדיות על הטיפול בקשיש, הרי שליצמן מציע עוד תוספת תקציבית מכבידה: להקים רשות ממלשתית עצמאית, שתאגד את כלל הסמכויות. מדוע לא לעשות זאת תחת כנפי משרד הבריאות למשל, אלא להקים עוד רשות שתזדקק ליו"ר, מנכ"ל, דירקטוריון, עובדים וכדומה? על כך אין לליצמן תשובה.

בבסיס מציע ליצמן להכניס את כלל השירותים לסל הבריאות, כך שהכל יתוקצב באופן מלא, והאזרח לא יצטרך לשלם מכיסו. באוצר חושבים שמדובר בסכומי עתק, שהמדינה לא תוכל לעמוד בהם. בשבועות האחרונים נפגש שר הבריאות עם אנשי אגף תקציבים לשלוש פגישות שונות. בין האנשים שאותם פגש היו סגן שר האוצר, יצחק כהן, יאיר פינס, שהיה אחראי על תחום הרווחה ועזב בינתיים לרשות מקרקעי ישראל ואחרים. מטעם משרד הבריאות ישב בשיחות גם מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב.

שר הרווחה מבקש להמשיך את הביטוחים הסיעודיים שזכו לשם "הונאת ביטוח"

כץ ביקש מרה"מ, בנימין נתניהו, בפורום שרי הליכוד, שיפעל לדחיית ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בשנה, "על מנת למנוע מצב שבו מיליון אזרחים יוותרו ללא חלופה, אחרי ששילמו במשך שנים ממיטב כספם. הדחייה תאפשר הקמת ועדה שתתווה דרך להחלת ביטוח סיעודי ממלכתי".

כאמור, מדובר בפוליסות שנמכרו לעובדים החזקים במשק. בנגוד לטענת כץ כי מדובר ב"מיטב כספם", הרי שהפוליסות האלה היו זולות מאוד, ולכן גם הכיסוי היה מינימלי. ברשות שוק ההון הן נקראות בפשטות הונאת ביטוח. על אף הדברים האלה, מבקש כץ את הארכתן, כפי שהוארכו מאז 2011.

ממשרד הרווחה נמסר כי  "לאור בקשתו של כץ, ראש הממשלה הנחה את יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, להיפגש עם מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ד"ר אביגדור קפלן, ועם גורמי המקצוע באוצר, ולבחון את הפתרון המוצע".

במקביל, שוחח כץ עם ליצמן לטובת התכנסות להצעת חקיקה משותפת בנושא ביטוח הבריאות הממלכתי, שיכלול, כאמור, העלאות מסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker