מירב ארלוזורוב

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, פתח חזית חדשה: זו של ביטוח הסיעוד. ניסנקורן מאיים להשבית את המשק אם לא יימצא פתרון לביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, שבהוראת הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, יפסיקו להתקיים בסוף השנה.

הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים נרכשו על ידי קבוצות עובדים גדולות, של המעסיקים הגדולים במשק. מטבע הדברים הקבוצות הגדולות ביותר הן של המעסיקים במגזר הציבורי, שכולם מאוגדים בידי ההסתדרות וכולם זועמים על כך שסלינגר גזלה להם את חלופת הביטוח הטובה והזולה ביותר שהיתה קיימת.

מאבק ההסתדרות על הביטוח הסיעודי, לפיכך, הוא שוב מאבק של החזקים והמאורגנים, וקיים חשש כבד כי המאבק הזה בא על חשבון העובדים עצמם. חשד כזה עולה, למשל, בנוגע לאחת מקבוצות העובדים הגדולות ביותר במשק — התעשייה האווירית (תע"א), שמבטחת 47 אלף עובדים בביטוח סיעודי קבוצתי.

כלומר ביטחה, כי בספטמבר פג הביטוח הסיעודי הקבוצתי של עובדי תע"א, ולא חודש — אף שלוועד העובדים בארגון הוצעה הצעה אטרקטיבית למדי לביטוח חדש. את ההצעה העמידה חברת הראל. מדובר בהצעה לביטוח הקבוצתי מהסוג החדש — הסוג שרשות שוק ההון מאשרת להפעיל — והוא ביטוח לטווח ארוך.

להבדיל מהביטוח הקבוצתי הקיים, שניתן לביטול אחת לחמש שנים, הביטוח הקבוצתי החדש הוא לכל החיים, וחייב להיות מתומחר על ידי חברות הביטוח כביטוח לכל החיים. משמע, הוא הולך להיות יקר פי כמה מהביטוח הקבוצתי הקודם. מדובר באותו מודל תמחור של ביטוחי הסיעוד הפרטיים של חברות הביטוח, ביטוחי הפרט, שהם יקרים מאוד.

עם זאת, ועדי העובדים הגדולים נהנים מכוח המיקוח שלהם מול חברות הביטוח, ומכך שהם ניגשים למכרזים של חברות הביטוח בלי סוכן. ההערכה של רשות שוק ההון גרסה כי הוויתור על עמלת הסוכן, פלוס היתרונות לגודל, יכולים לאפשר לקבוצות עובדים גדולות לקבל את הביטוח הקבוצתי החדש בהנחה של כ–30% לעומת מחיר ביטוח פרטי הרגיל.

ואולם תע"א סירבה להצעה. חברת הביטוח הראל הציעה במכרז לקבל ביטוח קבוצתי בהנחה של 45% על מחיר הפרט. 47 אלף עובדי תע"א עמדו לקבל ביטוח סיעודי מובטח לכל החיים, במחיר מדהים. בהנחה של ביטוח של 5,000 שקל בחודש לחמש שנים, מדובר במחיר של כ–86 שקל בחודש לגבר בן 50 — מחיר נמוך מזה של קופת חולים כללית כיום (90 שקל), ולפי הערכת אתר אופק זהב, העוסק בהנגשת המידע לגבי ביטוחי סיעוד לציבור, מחצית המחיר שקופת חולים צפויה לעלות אליו עד 2030. להבדיל מקופות החולים, שהמחיר שלהן מתעדכן אחת לכמה שנים, ההצעה של חברת הראל קבועה לכל החיים.

הצעת ביטוח מעולה

קמפיין של ההסתדרות נגד ביטול הביטוח הסיעודי הקבוצתיצילום: עופר וקנין

מדוע ועד העובדים של תע"א בחר לוותר על הצעה שחייבים לחטוף בשתי ידיים? מכיוון שהיא אינה מובטחת. רשות שוק ההון מאפשרת לחברות הביטוח לייקר את מחיר הביטוח הקבוצתי החדש במשך עשר השנים הבאות. הייקור הוא עד למחיר הפרט המלא — 191 שקל בחודש לגבר בן 50. לכאורה, ההיתר הזה שומט את כל האטרקטיביות של הביטוח הקבוצתי החדש — מה הטעם לרכוש אותו אם המחיר יכול לעלות בעשור הקרוב עד ביטול מלוא ההנחה המובטחת? אלא שניתוח מעמיק ילמד שעדיין מדובר בהצעה מצוינת לעובדי תע"א.

בפועל, מדובר בהצעה חסרת סיכון מבחינת עובדי תע"א. במקרה הכי גרוע הם יגיעו לשלם את מחירי השוק הרגילים, בלי הנחה כלשהי. בכל מקרה מדובר יהיה במחירי הביטוח המלאים לפי גילאי העובדים כיום, כדי לא לחשוף את העובדים לסכנה של התייקרות הביטוח עם הגיל.

כך, אם עובד תע"א רוכש את הביטוח בגיל 50, ובגיל 60 הביטוח מתייקר למחיר המלא, הוא יצטרך בגיל 60 לשלם מחיר של ביטוח פרט, אבל מחיר שנגבה עבור גיל 50 — כלומר 191 שקל בחודש, במקום 333 שקל בחודש. הסיכון של הזמן החולף, כלומר, מוטל על חברת הביטוח — ולא על עובדי תע"א.

זאת ועוד, אין כל סיבה להניח שתע"א תייקר את מחיר הביטוח הקבוצתי למחיר הפרט המלא. כבר כיום יש לתע"א אפשרות לעבור לביטוח פרט רגיל, במקרה של ביטול הביטוח, בהנחה של 25% על מחירי הביטוח המלאים. ניתן להניח כי אם ועד עובדי תע"א היו מקיימים עתה משא ומתן קשוח עם הראל, ודורשים ממנה לקבל התחייבות למחיר קבוע לכל החיים, הם כנראה לא היו מצליחים להגיע להנחה של 45% על המחיר הרגיל — אבל הנחה של 30%–35% קבועה לכל החיים, נראית כאפשרות סבירה בהחלט. מדובר במחיר של כ–124–134 שקל לגבר בן 50 — מחיר הגבוה בשיעור מתון מקופת חולים כללית, ולהבדיל, זהו מחיר מובטח לכל החיים.

בקיצור, תע"א קיבלה הצעת ביטוח מעולה, שהיא יכלה גם לדון עליה ולהפוך אותה למובטחת. למרות זאת, ההצעה הזאת נדחתה על ידי ועד העובדים, שהותיר כרגע את 47 אלף עובדי תע"א בלי ביטוח סיעודי.

האם טובת עובדי תע"א עמדה לנגד עיני הוועד, בהחלטתו לדחות את ההצעה, או שמא טובתה של ההסתדרות — שצריכה כמה שיותר עובדים ממורמרים, בלי ביטוח סיעודי, כדי לקדם את הקמפיין שלה נגד החלטתה של סלינגר? האם יכול להיות ששיקולים פוליטיים של ההסתדרות הביאו לכך ש–47 אלף עובדי תע"א נותרו בלי ביטוח?

מוועד עובדי תע"א נמסר: "ההצעה הנוכחית של חברת הביטוח היא הצעה גרועה ויקרה המשרתת אך ורק את חברת הביטוח ורווחיה העתידיים, ולכן נדחתה על הסף. ועד עובדי תע"א לא יפקיר את הגמלאים והעובדים המבוגרים, ששילמו ממיטב כספם שנים רבות ומוצאים עצמם בימים אלה ללא ביטוח סיעודי. המתווה הנוכחי המוצע על ידי המפקחת לוקה בחסר בלשון המעטה, ומתעלם לחלוטין מהאוכלוסייה בסיכון הגבוה ביותר. נדגיש כי תמוה בענינו שמידע על משא ומתן מסחרי הידוע לרגולטור מתוקף תפקידו מודלף לתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker