"כשחיים במלחמת קיום יומיומית, הדבר האחרון שעצמאים חושבים עליו זה פנסיה"

בעבור עשרות אלפי עצמאים בישראל, חוק פנסיה חובה שנכנס השנה לתוקף אינו רלוונטי ■ אם לא צברו בעצמם חיסכון או נכסים, הם נידונים לחיות מקצבה של 2,300 שקל בחודש ■ "אמשיך לעבוד עד שאיאלץ להפסיק", אומר אחד מהם ■ כתבה שלישית בסדרה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשיש עובד בחנות כלי בית, בסינגפור
טלי חרותי-סובר

בניגוד לשכירים, שנהנים מחוק פנסיה חובה מאז 2008 — מאות אלפי עצמאים בישראל כלל אינם יכולים לחשוב על יציאה לפנסיה. מתוך 429 אלף עצמאים, רק 58% הם בעלי הסדרי פנסיה — כך על פי נתונים שעיבד ד"ר רובי נתנזון בעבור ארגון העצמאים להב.

התיקון לחוק פנסיה חובה, שנכנס לתוקף בינואר, מחייב כל עצמאי להפריש לפנסיה 4.45%–12.55% על פי הכנסתו, כש–35% מוכרים במס. בעוד בעבור עצמאים צעירים מדובר בחוק מצוין שימנע עוני בזקנתם, בעבור המבוגרים הוא כבר אינו רלוונטי. גם החוק מכיר בכך, ומעל גיל 55 חובת ההפרשה על פי החוק החדש אינה קיימת.

אחד מהם הוא דניאל לנזיני (65), בעל חברת דן ארטס להפקת אירועים עסקיים, שהיה רוב חייו עצמאי, למעט חמש שנים שבהן עבד כשכיר. "אין לי פנסיה, כי בכל שנות עצמאותי לא חסכתי", הוא מספר. "אמנם יש לי נתח פנסיוני זעיר מתקופתי כשכיר, אבל לא אוכל להסתמך עליו בבוא היום".

כשהוא נשאל מה הוא מתכוון לעשות לעת זקנה הוא עונה: "שאלה טובה. יש לי קצת רזרבות, אבל ברור לי שאם אזדקק להן הן יספיקו לשנתיים־שלוש". הפתרון של לנזיני הוא להמשיך לעבוד: "אני עצמאי ולא מתכוון להפסיק לעבוד באופן יזום, אלא רק כשאיאלץ לעשות זאת, ואני מקווה שזה לא יקרה. כל עוד כוחי במותני, אמשיך לעבוד — גם כי אני נהנה, וגם כי אני לא יכול להסתמך על הפנסיה".

למה בעצם לא חסכת אף פעם?

"חשבתי על זה תמיד. כל אדם עם שכל והיגיון חושב על העתיד, אבל זה לא הניע אותי לצעד אופרטיבי שכולל חיסכון פנסיוני. הרבה שנים חייתי בהישרדות, ואם היה לי כסף מיותר השקעתי אותו בחזרה בעסק, ולא בחיסכון. אתה יודע, ובכל זאת מדחיק את המחשבה הזאת. אני חושב שרוב העצמאים פועלים ככה. בקונסטלציה הנוכחית, כשאתה עצמאי, אתה פועל בסביבה שאינה עוזרת לעצמאים — אלא רק פוגעת בהם. כשרוב העצמאים חיים במלחמת קיום יומיומית, הדבר האחרון שהם חושבים עליו זה הפנסיה".

השנה נכנס לתוקף חוק פנסיה חובה לעצמאים.

"למי שמתחיל עכשיו את דרכו זה חשוב. זה יקבע כלל שיחייב את העצמאים להביא בחשבון את עניין הפנסיה. הם לא יוכלו להתעלם מהעתיד כמו שאני עשיתי. אבל לאדם בגילי אני לא יודע כמה ההפרשה תהיה רלוונטית".

"גוזלים ממני כסף"

רבים מהעצמאים בני 55 ויותר יתמודדו, או כבר מתמודדים, עם משבר כלכלי בעת זקנה, אם לא דאגו לצבור חסכונות ונכסים. 21% מהעצמאים בישראל בני 60–64 אינם בעלי הסדר פנסיה, וכמוהם גם 41% מבני 64–75. מעל גיל 75 שיעור העצמאים חסרי הפנסיה הוא 26%. ואולם גם בגיל צעיר יותר, בקבוצת הגיל 55–59, שאינה כלולה בחוק פנסיה חובה המוגבל, 15 אלף איש, 29%, הם ללא הסדרי פנסיה.

ר' (68) הוא מורה לנהיגה ממרכז הארץ, שעובד כבר 40 שנה. בעבר היה שכיר בחברה גדולה. "סביר להניח שאמות עשר דקות אחרי שאפסיק לעבוד, כי אין ברירה, צריך להתפרנס", הוא אומר. "החלטתי להיהפך לעצמאי כי לא ריתי לחכות לוועד העובדים כדי להתקדם, אבל אז אף אחד לא דיבר על פנסיה".

בניגוד ללנזיני, ר' דווקא חשב על העתיד, וגם עשה. הוא קנה שתי דירות, שאותן הוא משכיר תמורת 8,000 שקל בחודש. "הבעיה עם החוק הקיים היא שאם יש לך פנסיה של 40 אלף שקל, אתה מקבל קצבת זקנה כבר בגיל 67, אבל אם יש לך שתי דירות שנותנות לך 8,000 שקל בחודש — אתה לא מקבל קצבת זקנה עד גיל 70", הוא מסביר. "יותר מזה, מכיוון שאני ממשיך לעבוד והשכר שלי גבוה מ–5,740 שקל — אני גם ממשיך לשלם ביטוח לאומי. הייתי אמור לקבל מהמדינה לפחות 1,500 שקל בחודש כקצבת זקנה. במקום זה לא רק שאני לא מקבל, אני עוד משלם 1,800 שקל לביטוח לאומי. הכסף הזה נגזל ממני, זה מגיע ל–50 אלף שקל בשלוש שנים לפחות".

למרות הכעס, ר' יודע שמצבו טוב יחסית לעצמאים אחרים בגילו. "מי שאין לו דירות או נכסים, יש לו בעיה רצינית. הוא חושב מה יקנה קודם — תרופות או לחם, ואני מכיר אנשים כאלה. אנחנו הפרה החולבת של המשק. אני משלם ביטוח לאומי 48 שנה, ולא אקבל אפילו חצי בחזרה".

קצבת זיקנה דיפרנציאלית

הפתרון לאפליית העצמאים המבוגרים לפי ר', הוא בהענקת קצבת זקנה דיפרנציאלית. "המבחן צריך להיות מבחן הכנסה", הוא אומר. "אם יש לך 20 אלף שקל נטו בחודש — לא תקבל, אבל אחרים יקבלו יותר. גם לא צריכה להיות הפרדה בין שכירים לעצמאים. מה זה משנה אם ההכנסות שלך מגיעות מפנסיה, מדירה או מעבודה?".

ג' בן ה–80, היה גם הוא עצמאי כל חייו. ברשותו שלוש דירות, שבאחת מהן הוא מתגורר, ושתיים אחרות הוא משכיר. ג' כועס על שר האוצר, משה כחלון, שניסה להעביר את חוק מס דירה שלישית. "הוא לא הבין שהחוק פוגע בעצמאים שדווקא חשבו על העתיד", הוא אומר. "זו הפנסיה שלי. אם החוק הזה יעבור — העתיד שלי ייפגע, ואני לא היחיד. האוצר חייב להתחשב בעצמאים שקנו נכסים לזקנתם, ולא לפגוע בנו".

הפתרונות: קצבת זקנה מגיל 67 גם לעצמאי עובד, חינוך פיננסי והעלאת קצבת הזקנה

רועי כהן, נשיא ארגון העצמאים להב, שהיה הרוח החיה שמאחורי חוק פנסיה חובה לעצמאים, מכיר באותה קבוצת עצמאים מבוגרים שהחוק כבר לא יעזור לה.

"ראשית, צריך להעלות את קצבאות הזקנה לכלל הקשישים בישראל, בין אם הם עצמאים ובין אם הם שכירים, והדבר הזה צריך לעלות ברמה הלאומית", הוא אומר. "במקביל, אנחנו פועלים להרחבת רשת הביטחון הסוציאלית בדיוק בעבור מי שלא ייהנו מאותו חוק. כך למשל, אני קורא לממשלה לקבוע בחוק שגם עצמאי שממשיך לעבוד אחרי גיל 67 כי אין לו ברירה, ומרוויח יותר מ–5,000 שקל בחודש, יהיה זכאי לקצבת זקנה, בעוד כיום הוא מתחיל לקבל אותה רק בגיל 70. מדובר בשלוש שנים שהן קריטיות לפעמים, ואין כל סיבה ששכיר שמרוויח הרבה יותר בעזרת הפנסיה שחסך, יקבל את קצבת הזקנה, בעוד עצמאי שיוצא לעבודה מכורח העובדה שאין לו פנסיה — יינזק.

"בנוסף, אנחנו מחדשים את הפעילות למען דמי אבטלה גם לעצמאים. לא יכול להיות שעצמאי בן 60 שלא יכול לעבוד יותר בעסק שלו לא יקבל דמי אבטלה. נכון שאיש לא מקבל דמי אבטלה אחרי גיל 67, אבל יש להעניק אותם למי שזקוק להם גם בשנים הקודמות ליציאה לפנסיה. סיוע לעצמאים לשוב למעגל העבודה, ולא פחות חשוב כדי למנוע זקנה בעוני. כמו כן, ראוי שהמדינה תציע חינוך פיננסי לעצמאים כבר מגיל צעיר, כדי שיידעו לכלכל את צעדיהם בתבונה בעבור העתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker