דור ה-Y - הפוך ממה שחשבתם

נדרשנו להשליט מחדש סדר במציאות, ומה טוב יותר מחלוקה לקטגוריות מסודרות ומוגדרות שכולנו כל כך אוהבים?

אייל דורון
אייל דורון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסטיבל קוצ'לה בקליפורניה. כרטיסי האשראי נשלפים במהירות
אייל דורון
אייל דורון

קוראים להם "דור המסכים", המילניאלז, ואצלנו הם מוכרים לרוב כבני דור ה–Y. למעגל העבודה הצטרפו בני 20–53 ותיאוריה חדשה נולדה: העובדים הצעירים הם שונים מכל מה שהכרנו עד היום; הם עובדים אחרת ומגיעים עם ציפיות שונות לגבי איזון בין חיים לעבודה, הם מפונקים ולא נאמנים, ומדלגים במהירות בין עבודות. מנהלים בני 35–55 הוזהרו שלא להסתמך יותר על הניסיון האישי, וקיבלו חוברות הדרכה המפרטות את דרך ההתנהגות של דור העובדים החדש, כדי להתכונן לדור של כפויי טובה, אגואיסטים ועצלנים.

מחקרים רבים שהצטברו בינתיים משרטטים תמונה שונה לגמרי. מחקר המסכם ממצאים של 77 מחקרים שונים (זייבל ועמיתיו, 2010) מסיק כי אין כל הבדל בין הדורות בנוגע למוסר העבודה. מחקר של חברת הייעוץ CEB מ–2014 בחן לא פחות מ–90 עובדים אמריקאים, ומצא כי מבין הדורות, בני דור ה–Y הם דווקא התחרותיים ביותר. דו"ח של משרד העבודה האמריקאי מהשנה האחרונה מראה כי בניגוד לדעה הרווחת, בני הדור הצעיר אינם מדלגים בין עבודות יותר משעשו זאת בני דורות שקדמו להם, כשהיו בני גילם.

טענה עיקשת נוספת היא שבני דור ה–Y פחות מסופקים בעבודה. מחקרם של ד"ר קווסקי ועמיתיה ממכון המחקר "קנקסה" בארה"ב, בחן מידע שנאסף ממדגם של כ–115 אלף עובדים אמריקאים. המחקר מצא כי בהשוואה לעובדי דור ה–X, בני דור ה–Y מדווחים על סיפוק כללי ממקום העבודה ועל סיפוק מהביטחון בעבודה, מהתפתחות הקריירה ומההתקדמות.

הטענה הגורפת ביותר כלפי בני דור ה–Y היא שהם אינדיבידואליסטים המרוכזים בעצמם ופחות רתומים למערכת. אך האם באמת קשה להם לקבל מרות? ג'ניפר דיל ואלק לוונסון בחנו 25 אלף אנשים מ–22 מדינות, וקיבצו את ממצאיהם בספר "מה בני דור ה–Y רוצים ממקום העבודה" (2016). הם מצאו כי רוב ההכללות לגבי כישורי העבודה של דור ה–Y הן "במקרה הטוב לא עקביות, ובמקרה הרע — הרסניות". לדברי דיל ולוונסון, עקומת ההתנדבות של בני הדור הצעיר, כמו גם השתתפותם ביוזמות מימון המונים, נמצאות בעלייה מתמדת, והם מגלים רגישות מיוחדת לסביבה.

סקרים מקיפים גילו שבני דור ה–Y הם גם סובלניים יותר כלפי גזעים וקבוצות אתניות אחרות (National Chamber Foundation, 2012). סקר מ–2015 מצא כי ברכישת רכב הדבר החשוב ביותר עבור "בייבי בומרז" הוא שהמכונית יוצרה בארה"ב, בעוד שלבני דור ה–Y הפרמטר החשוב ביותר הוא "כלי רכב ידידותי לסביבה שכמעט אינו צורך דלק". סקר של נילסן מאותה שנה העלה גם הוא ממצאים דומים, ומצא גם כי באופן כללי בני דור ה–Y מוכנים לשלם יותר כסף עבור מוצרים שהם טובים לסביבה ולחברה.

מה כל זה מלמד אותנו? רוב העובדים שלי הם בני דור ה–Y. האם הם מקשה אחת? ודאי שלא. תמיד יש שיעור מסוים מתוכם שהוא רעב, יזמי, חרוץ ויצירתי, ולצדם סוג אחר לגמרי של אנשים. יש הסבר פסיכולוגי מתבקש לשאלה מדוע התמכרנו כל כך לחלוקה לדורות; כבני אדם אנחנו זקוקים מאוד לחלוקה ברורה, לארגון ולסדר. זה מעניק לנו תחושה של שליטה וביטחון. והנה, שברנו את הקירות ופתחנו את חללי העבודה, האינטרנט ביטל את ההבדלים הברורים בין העבודה לבית, הטכנולוגיה איפשרה לעסקים חדשים לצוץ ללא הבדל בין מומחים בעלי תארים לשחקנים חדשים לגמרי. נדרשנו להשליט מחדש סדר במציאות, ומה טוב יותר מחלוקה לקטגוריות מסודרות ומוגדרות שכולנו כל כך אוהבים?

אני מציע לבני כל הדורות לזכור שהדמיון רב על השונות. בואו נקום למעגל קבוצתי אנושי ומחזק. מי שצעיר יותר, שיקרא לכולם לבוא, הוא בטוח יסמס יותר מהר את ההודעה.

ד"ר דורון הוא מפתח וחוקר חשיבה יצירתית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker