מדוע מסרבת לשכת המהנדסים למנות אשה לדירקטוריון מכון התקנים?

החוק מחייב את שלושת הארגונים המרכיבים את דירקטוריון המכון למנות נציג ונציגה ■ איגוד לשכות המסחר בתל אביב והתאחדות התעשיינים ננזפו - ומינו נשים

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכון התקנים הישראלי
מכון התקנים הישראליצילום: משתמש הויקיפדיה It

האם מכון התקנים מפר את חוק שיווי זכויות האשה, ומפלה בין חברי הדירקטוריון? כך לפחות מלמד, לכאורה, מכתב ששלח בשבוע שעבר נשיא איגוד לשכות המסחר בת"א, אוריאל לין, לראש הרשות לקידום מעמד האשה במשרד לשוויון חברתי, אוה מדז'יבוז'.

"לאחר עשרות שנים של דיונים הועברה רפורמה חשובה מאין כמוה, הכוללת הענקת ייצוג הולם במכון התקנים", כתב לין למדז'יבוז'. במסגרת רפורמה זו, לשכות המסחר, התאחדות התעשיינים ולשכת המהנדסים והאדריכלים נדרשו למנות כל אחד שני נציגים או נציגות לוועד הפועל (הדירקטוריון) של מכון התקנים.

לאחר שמיניתי שני גברים", המשיך לין, "פנה אלי יו"ר המכון, אורי דורי, ואמר כי עלי למנות גבר אחד ואשה אחת. היכיתי על חטא ומיניתי (אשה)". ואמנם לין עשה זאת כבר בפברואר 2017. עם זאת, לדבריו, לדבריו שני הגופים האחרים מינו שני גברים, ולא נדרשו לשנות את אופן המינוי.

לין, כך מסתבר, אינו מעודכן. רק בשבוע שעבר, באיחור אופנתי בן שמונה חודשים ולאחר נזיפות חוזרות ונישנות מטעם היו"ר דורי, מינה נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, דירקטורית בשם נאוה סלע, מנהלת בתעשייה האווירית, לייצג את התאחדות התעשיינים.

עם זאת, לשכת המהנדסים והאדריכלים, עדיין עומדת במריה. "דורי פנה מיוזמתו, לפנים משורת הדין, מספר פעמים בכתב ובעל פה לשלושת הגופים השולחים נציגים לדירקטוריון המכון, וביקש מהם לדאוג לייצוג הולם ולמנות דירקטורית", אומרת דוברת מכון התקנים. "נכון להיום, רק איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים נענו לפנייה ושלחו לדירקטוריון אשה מטעמם, ואנו מברכים על כך.

"לשכת המהנדסים הבטיחה לפעול בקרוב, אך טרם מונתה אשה. יו"ר המכון פנה שוב בימים האחרונים בבקשה לפעול בהתאם להתחייבות, ואנו מקווים שמינוי אשה מטעמם יבוצע בהקדם. מכון התקנים פעל, פועל וימשיך לפעול על מנת לקדם ייצוג הולם לנשים ולמגזרים נוספים בדירקטוריון, ובכל התפקידים האחרים במכון".

לשכת המהנדסים והאדריכלים סירבה להגיב לידיעה.

מהמשרד לשוויון חברתי נמסר: "פנייתו של ח"כ לשעבר לין הועברה לטיפול במסגרת המעקב השוטף של הרשות לקידום מעמד האשה, האחראי על ייצוג מגדרי בגופים רשמיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker