ריבוי הסעיפים וההגדרות בתלוש השכר עושים לכם כאב ראש? TheMarker עושה לכם סדר בבלגן

אם גם אתם מסתפקים בהצצה זריזה אל שורת הברוטו והנטו של השכר שלכם - המדריך הבא יסביר לכם על מה אתם מקבלים כסף

עידו סולומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו סולומון

המחזה המוכר חוזר על עצמו מדי חודש: תלוש השכר נוחת ברכות בידנו, זוכה להצצה חטופה, רפרוף על שורות הברוטו, הנטו, (במצב רוח אופטימי במיוחד גם על שורת ימי החופשה), ומושלך בנונשלנטיות לערימת החשבונות הבלתי מפוענחים.

היינו מעדיפים לחשוב שהבחור הממושקף ממחלקת השכר, שפגשנו פעם בחטף בפינת הקפה, יודע מה הוא עושה , מאשר להיכנס לכל ההגדרות והסעיפים שממלאים את התלוש. אך כאן מדובר בסכומי כסף גדולים, שיש להם השלכות גם על עתידנו הכלכלי בתקופת הפנסיה. לכן יש לקחת אחריות.

תלוש השכר שונה בצורתו ממקום עבודה אחד למשנהו, ואולם במבנה התלוש יש אחידות שחוזרת על עצמה: נתונים אישיים; נתונים כלליים - ותק, נקודות זיכוי, חודשי עבודה בשנת המס; תשלומים ותוספות; וניכויים אישיים.

"תלוש השכר לעובד עשוי מורכב ומפורט", אומר רו"ח יורם שיפר ממשרד זיו שיפר ושו'ת, "בין אם מדובר בשירות המדינה ובין אם במגזר העסקי. קיימים הסדרים שונים ומגוונים לתנאי העסקת העובד, במישור של דיני העבודה הכללים, הסדרים קיבוציים וחוזים אישיים. לא תמיד הארגונים עצמם מתעדכנים ולעיתים קורות טעויות. יש כמה נתונים שרצוי לבדוק את דיוקם אחת לכמה חודשים. בדיקה פשוטה יחסית יכולה להניב תוצאות שששוות לעיתים כסף רב".

מה למשל?

רו"ח שיפר: "מתלושים רבים לא ניתן להסיק כמה ימי חופשה נצברו לטובת העובד, ומה מניין ימי הצבירה בכל חודש, שכן לכל חודש עבודה מתווסף החלק היחסי של ימי החופשה המגיעים לעובד עפ"י חוק.

בפעמים אחרות העובד אינו יודע בגין כמה ימי עבודה צבר את פרק ההבראה, ואם מספר הימים שקיבל תואם את הסכם העבודה האישי או הקיבוצי שעליו הוא חתום.

בעיה נוספת שקיימת בתלושי שכר רבים נובעת מהורדת ניכויים אישיים לטובת קופת גמל או לתוכנית פנסיה. פעמים רבות לא ברור מהתלוש עבור אלה רכיבי שכר מתבצעת ההורדה, והאם היא מתבצעת בהתאם להסדר עם המעסיק או להסכם הקיבוצי. התוצאה עלולה להיות פוגעת: אם המעסיק מפקיד בהתאם להכנסה קטנה ממה שסוכם מלכתחילה - יופרש סכום כסף נמוך יותר לקופות העובד. הנתון הזה בדרך כלל לא נמצא בתלוש".

איך יכול עובד עסוק ולא בקי בתחום לבדוק לעומק את הנתונים?

שיפר: "אני ממליץ לפנות אל חשב השכר במקום העבודה ולעבור על כל נתוני הבסיס. אם רוצים לקבל עוד מידע, ניתן גם לגשת לאגוד המקצועי אליו משויך העובד, ואם זה לא קיים ניתן תמיד לפנות להסתדרות העובדים".

סעיפי התלוש

שווי רכב - כדאי לוודא שסכום החיוב בגין שווי הרכב שניתן לכם ממקום עבודתכם תואם את סוג הרכב הצמוד אליכם. ישנם מקרים בהם מוחלף הרכב אבל גובה החיוב אינו מעודכן. ככלל, מוטב לבחון את הכדאיות הכלכלית בקבלת רכב צמוד, שכן לעיתים שיעור המס גבוה ואינו משתלם. האפשרות לוותר על קבלת רכב צמוד ולקבל תשלום אחזקת רכב חייבת להישקל בכובד ראש.

הפרשות עובד ומעביד לקופות גמל, פנסיה וקרנות - מוטב לבדוק אם הפרשות המעביד לקרנות נעשות בהתאם להסכם שנחתם עמו. יש לוודא כי יש התאמה בין שיעור הפרשת המעביד להפרשת העובד. הנתון אינו מופיע בדרך כלל בתלוש השכר וכדאי לברר זאת עם המעביד. ניתן לבדוק זאת גם באמצעות האישורים המגיעים מהקופות עצמן מפעם לפעם ישירות אל העובד בדואר.

נתונים על סכומים מצטברים - נתונים אלה מצטברים בכל חודש עבודה ומראים את סיכום הצבירה של התשלומים וניכויי החובה של העובד. נתון זה יכול לסייע בתיאום מס או בהחלטה אם לבצע עבודות נוספות, שכן מנתונים אלה ניתן ללמוד על המס אותו העובד הנ"ל יצטרך לשלם בהתייחס להכנסתו הנצברת מתחילת השנה.

תחילת עבודה - נתון זה משפיע על הוותק ועל צבירת הזכויות לפיצויים וזכויות אחרות על פי הסכם העבודה.

צבירת ותק - תאריך זה משפיע על התפקיד שכן לרוב הוא תלוי פז"מ. ישנה גם השפעה על תנאים נוספים הקשורים בהסכם העבודה.

לעיתים חלים אי דיוקים במידת התאמת הוותק לתקופות בהן נעדרים ממקום העבודה כגון: חופשה, מילואים או שרות צבאי. לעתים, חובה על המעסיק לראות בתקופות אלה כחלק מצבירת הוותק או מצבירות אחרות על פי הסכמי עבודה ספציפיים, אף על פי שהעובד אינו עובד בפועל.

ניכויי רשות - המעביד מנכה תשלומי מקדמות שקיבל העובד או הלוואות שעל העובד להחזיר.

חופשה - בדוק אם אתה מקבל בכל חודש את החלק היחסי של ימי החופשה המגיעים לך, על פי ההסכם שעליו חתמת. יש לבדוק את יתרת ימי החופשה המופיעים בתלוש, את הצבירה החודשית שמיתוספת אוטומטית בכל חודש, ואת הניצול הנכון של מכסת ימי הניצול שפוחתת בכל פעם שהעובד יוצא לחופשה.

ימי מחלה - נתון זה משתנה ממעביד למעביד. חוק ימי מחלה מאפשר צבירת של יום וחצי בגין כל חודש עבודה עד למקסימום של 30 ימי מחלה בתשלום. מעבר לכך יש לבצע ביטוח בקופות ייעודיות לעניין זה לרבות אובדן כושר עבודה.

ימי הבראה - הזכות לצבור ימי ההבראה קשורה לוותק ומתחילה להצטבר לאחר שהעובד משלים שנת עבודה. כמות הימים שמגיעים לעובד עולה על פי הוותק החל מחמישה ימים לעובד חדש (בגין כל שנה) עד עשרה ימים לשנה.

נקודות זיכוי - לנקודות הזיכוי משמעות כספית חשובה מבחינת שיעור המס המנוכה מהשכר. ככל שסכום נקודות הזיכוי גבוה יותר, כך גדלה ההנחה ממס שלה אתה זכאי. את נקודות הזיכוי קובע החוק, וכדאי לוודא אם אתה ממצה את זכויותיך החוקיות בהתאם לחוק.

career@themarker.com

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker