כך נעלמו המנכ"ל ויו"ר ארגון נכי צה"ל מרשימת מקבלי השכר הגבוה

בארגון נכי צה"ל מקבלים היו"ר והמנכ"ל את השכר הגבוה ביותר, אלא שבעקבות פיצול שנעשה באחרונה בשכרם השניים נעדרים מדו"חות חמשת מקבלי השכר הגבוה ■ ארגון נכי צה"ל: "פעלנו על פי הוראות רשם העמותות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל ארגון נכי צה"ל, חיים רונן
מנכ"ל ארגון נכי צה"ל, חיים רונןצילום: ליאור מזרחי

עיון בדו"חות חמשת מקבלי השכר הגבוה ל-2016 , שהגיש באחרונה ארגון נכי צה"ל, מעלה את השאלה לאן נעלמו שתי המשכורות הגבוהות ביותר בארגון: זו של המנכ"ל חיים רונן וזו של היו"ר חיים בר. על פי דו"ח 2015 הסתכם שכרו של חיים רונן ב-666 אלף שקל ושל בר ב-737 אלף שקל, נוסף על הפנסיה התקציבית ממנה נהנים שניהם לאחר שירותם הצבאי. שכרם של השניים עורר לא מעט תרעומת על רקע הגרעונות הגדולים עליהם מדווח הארגון מאז 2011, וכן תוכנית ההבראה עליה הכריז, הכוללת העלאה עתידית של מחיר המנוי לבתי הלוחם עבור נכי צה"ל וקיצוץ במספר החוגים.

בפרוטוקול ישיבת הוועד הארצי שהתקיימה ב-6 בינואר 2016 התייחס המנכ"ל חיים רונן לביקורת רשם העמותות בארגון, שקבעה כי יש לפצל את הדיונים בוועדות הארגון לדיונים שנוגעים לארגון עצמו ולדיונים שנוגעים לקרן נכי צה"ל, שאוספת תרומות לארגון ומהווה עמותת בת שלו. עוד אמר אז רונן כי "נדרש לבצע פיצול גם לגבי שכרם של מספר בעלי תפקידים - יו"ר, מנכ"ל ומבקר הארגון. הביקורת מטעם רשם העמותות העירה שאת שכרו של מנכ"ל הארגון יש לפצל, כך שיקבל שכר גם מהארגון וגם מהקרן". בהמשך לדברים האלה השכר אכן פוצל - 70% מהארגון ו-30% מהקרן.

ברשם העמותות טוענים אחרת: "רשם העמותות לא דרש לפצל את המשכורות בין העמותה והקרן. הרשם ערך ביקורת עומק בקרן נכסי צה"ל. במסגרת ביקורת העומק הרשם דרש לפתוח תיק ניכויים נפרד לקרן נכי צה"ל (אשר עד לאותו יום עובדיו דיווחו בתיק הניכויים של ארגון נכי צה"ל) על מנת שלא יהיה ערבוב בין עובדי הקרן ועובדי הארגון, והעמותה פעלה בהתאם".

חמשת מקבלי השכר הגבוה (לפי עלות שכר) ב-2016 בארגון נכי צה"ל

שי דוברין, מנהל בית הלוחם בחיפה: 514 אלף שקל + 46 אלף שקל אחזקת רכב.

אורן אקרמן, מנהל מחוז באר שבע: 513 אלף שקל + 106 אלף שקל אחזקת רכב

עזר נעים, יו"ר מחוז ירושלים: 504 אלף שקל + 13 אלף אחזקת רכב

רפי כהן צמח, יו"ר מחוז חיפה: 500 אלף שקל + 94 אלף שקל אחזקת רכב

מוטי רבינוביץ', מנהל כספים: 500 אלף שקל + 49 אלף שקל אחזקת רכב

 

חמשת מקבלי השכר הגבוה (לפי עלות שכר) ב-2016 בקרן נכי צה"ל

ורד רוט, מנהלת אגודת הידידים: 354 אלף שקל + 63 אלף שקל אחזקת רכב

אורה סידנר, עוזרת למנהל קרן נכי צה"ל: 282 אלף שקל

שלמה בציא, מנהל הקרן עד פברואר 2016: 246 אלף שקל + 10,000 שקל אחזקת רכב

משה שמאי, מנהל הקרן:  219 אלף שקל + 31 אלף שקל אחזקת רכב

רות בניטה, עובדת בקרן: 214 אלף שקל

לאחר פיצול השכר הוגשו לרשם העמותות דו"חות חמשת מקבלי השכר הגבוה בקרן ובארגון. בניגוד לדו"ח הכספי של השתיים, המוגש באופן מאוחד, הרי שבחוק אין דרישה להגיש גם את חמשת מקבלי השכר באופן מאוחד - וכך הוגשו שני דו"חות נפרדים.

רשם העמותות אמר בתגובה כי "העמותה נדרשה להגיש דו"ח כספי מאוחד שכן קרן נכי צה"ל הוקמה על ידי הארגון וישנה שליטה מלאה של הארגון בקרן. דו"ח חמשת מקבלי השכר מוגש לגבי כל עמותה בנפרד, ואין דרישה בחוק להצגת השכר המאוחד. נציין כי במסגרת נוסח מוצע לתיקון לתקנות העמותות אשר הוגש לכנסת וטרם נדון, נכללת חובה לפרט בדו"ח המילולי את השכר או הגמול ליו"ר ולמנכ"ל ככל שאינם נכללים בדו"ח חמשת מקבלי השכר הגבוה בעמותה".

לשאלת TheMarker האם לרשם העמותות ידוע מה שכרם של השניים נכון ל-2016 ענה כי אינו יודע. בנוסף, TheMarker פנה לארגון בבקשה לקבל נתונים בדבר עלות שכרם של היו"ר והמנכ"ל ל-2016, אך הארגון סירב למסור אותם. בארגון הדגישו כי "פיצול שכר עובדי הארגון והקרן לא הביא לכל שינוי ברכיבי השכר והשכר הכולל בשתי העמותות יחד נותר זהה בהיקפו כפי שהיה לפני הפיצול. שכר היו"ר והמנכ"ל ידוע וגלוי ודווח לגורמים המוסמכים בארגון".

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל
חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"לצילום: ליאור מזרחי

כפי שנחשף ב-TheMarker, במהלך 2015 הודיע משרד הביטחון לארגון נכי צה"ל כי יעצור תמיכה בסף חצי מליון שקל בשל חריגות בשכרו של חיים רונן בסך 101 אלף שקל. רונן השיב את הכסף והתמיכות שוחררו. 

מעיון בדו"חות הנפרדים עולה כי שכרם של ראשי המחוזות ומנהלי בתי לוחם הוא הגבוה בארגון ונע סביב חצי מיליון שקל בשנה, וזאת לצד אחזקת רכב גבוהה, שיכולה להגיע לתוספת של 106 אלף שקל בשנה.

מארגון נכי צה"ל נמסר כי "במהלך הביקורת הועברה לעמותה הנחיה לקיים את ישיבות הקרן בנפרד מישיבות עמותת ארגון נכי צה"ל וכן להפריד את בעלי התפקידים ועובדי הארגון מאלו של הקרן ולדווח על עובדי כל עמותה בתיק ניכויים נפרד. הנחיה זו בוצעה כלשונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker