פרסום ראשון |

כץ דורש: למנות בהקדם את מאיר שפיגלר למנכ"ל הביטוח הלאומי

שר הרווחה לוועדת המינויים: "שפיגלר שירת את הציבור מאז שנת 2001 בשלל תפקידים ציבוריים רמי דרג, במקצועיות ובממלכתיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כץ

שר הרווחה חיים כץ שיגר אתמול (ג') מכתב אל "ועדת המינויים" לבכירים בשירות הציבורי, בראשות השופטת בדימוס בלהה גיל-אור, שבו שב וביקש לאשר בימים הקרובים את מינויו של מאיר שפיגלר כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי.

כץ המליץ על מינויו כבר לפני 9 חודשים, אבל כפי שנחשף ב-TheMarker ועדת גיל-אור פנתה לפני שבועיים לכץ, והציעה לו לשקול אם רצונו להמשיך בהליכי המינוי או להמליץ על מועמד אחר לנוכח העיכוב במינוי.

בתחילת 2017 הורה היועץ המשפטי לממשלה לעכב את המינוי בעקבות דו"ח מבקר המדינה על קק"ל, בעת ששפיגלר היה המנכ"ל. לפני כחודשיים הודיע היועמ"ש כי ניתן להמשיך בהליכי המינוי.

כץ כתב כי "אין לי כל כוונה להמליץ על מועמד חלופי ובהמשך להערכתך הנכונה שהתהליך המתמשך יותר מדי- אבקשך לכנס את הועדה שבראשותך בימים הקרובים ולאשר את שפיגלר לתפקיד". הועדה אמורה להתכנס ב-7 בנובמבר 2017.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

עוד ציין כי "בחלוף 9 חודשים ויותר מאז החלטת ועדת האיתור, שמצאה את שפיגלר ראוי בצורה בולטת מעל שאר המועמדים לבחור בו לתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אציין בהדגשת יתר כי שפיגלר שירת את הציבור מאז שנת 2001, בשלל תפקידים ציבוריים רמי דרג, במקצועיות, ובממלכתיות ראויות לשבח. שמו יצא לפניו כמקצוען, ביצועיסט ממדרגה ראשונה, מקבל החלטות , נושא באחריות מלאה למעשיו ובתמצית משרת ציבור במלוא מובן המילה.

"שפיגלר הופיע בפני ועדת האיתור בראשות פרופ' גמזו ובפני ועדה נוספת שמנתה 3 נציגים שנבחרו על ידי מועצת הביטוח הלאומי. שתי הועדות, כל אחת בנפרד בחרו בו כמועמד הראוי והמתאים ביותר לכהן בתפקיד שבנידון.

"מרגע זה הותר שמו למסע של השמצות חסרות רסן, שקיבלו ביטוי עמים רבות באמצעי התקשורת. כמשנה זהירות הנחיתי את ועדת התור ולאחר מכן את הוועדה המייעצת של הביטוח הלאומי, לבחון בשנית את התאמתמו של שפיגלר למשרת המנכ"ל, בהתייחס לתוכן דו"ח במקר המדינה וממצאיו (על קק"ל-צ"ז) שפורסמו ברבים. הוצאה היתה  מבחינתן נותרה על כנה, ולפיה שפיגלר הינו המועמד המתאים ביותר לכהן בתפקיד".

"בסמוך להעברת המלצות הוועדה בשנית, החלו להעלות שוב טענות בדבר "ממצאים חמורים" בהתנהלותו, העתידים להתפרסם בדו"ח נוסף של מבקר המדינה  הנוגע לשיתוף פעולה בין קק"ל לבין פארק אריאל שרון, בדיקה שלדברי שפיגלר החלה במהלך אוגוסט 2015 ונכון להיום אין ולו טיוטת דו"ח בנושא. מעבר לפגיעה החמורה במוסד לביטוח לאוי ובשמו הטוב של שפיגלר, כתוצאה מהתמשכות ההליכים - חוששני כי אני עד לקריסת אבני וערכי היסוד של המערכת  הציבורית. שמו של אדם הפך הפקר, דינו נחרץ , הפור נפל ואין מושיע. שפיגלר נבדק שתי וערב במשך חודשים רבים על ידי כל הגורמים המוסמכים ונמצא שלא נפל פגם כלשהו בטוהר מידותיו".

כץ הדגיש כי "אני מאמין ששפיגלר הינו המועמד המתאים והראוי ביותר לתפקיד ולכן על הוועדה בראשותך, לסיים לאלתר את בחינת מועמדותו ואישורו לתפקיד ויפה שעה אחת קודם. גם במקרה שבו הייתי, וזה לא המקרה, מוכן להסתפק במועמד חלופי היו חולפים חודשים רבים מאוד להשלמת ההליך והמוסד לביטוח לאומי היה נפגע. במהלך התקופה התקיימו שיחות ביני לבין מבקר המדינה שהשיב לי באופן חד משמעתי, ששפיגלר ראוי להיות מנכ"ל הביטוח הלאומי".

כץ הוסיף כי "דעת המבקר על תפקודו של שפיגלר קיבלה ביטוי בעת ישיבתה של הוועדה לענייני בקורת המדינה מה-23 בינואר 2017 כאשר אמר "אני חושב שגם אם נעשו תיקונים במהלך הביקורת, יושב פה שפיגלר שהיה מ-2013 מנכ"ל קק"ל, שהחל בעבודה שאנחנו ציפינו שהיתה צריכה להיעשות כבר שנים רבות קודם לכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker