המועמד לסמנכ"ל הביטוח הלאומי: פעיל ליכוד ודירקטור בחברה בת של התעשייה האווירית

כך החליטה ועדת המכרזים של הביטוח הלאומי בראשות המנכ"ל בפועל ואיש התעשייה האווירית לשעבר רמי גראור ■ אנשי הארגון שהגישו מועמדות לתפקיד נידחו

ביטוח לאומי
ביטוח לאומיצילום: אליהו הרשקוביץ

ריכאד חיר אלדין, לשעבר ראש מועצת חורפיש ומי שהתמודד על מקום ברשימת הליכוד בפריימריז 2008, הוא האיש שנבחר על ידי ועדת המכרזים של הביטוח הלאומי כמועמד הסופי לתפקיד סמנכ"ל הלוגיסטיקה של הארגון. בראש הוועדה ישב המנכ"ל בפועל, רמי גראור, איש התעשייה האווירית לשעבר. כיום מכהן אלדין כדירקטור באלתא, חברה בת של התעשייה האווירית.

את החותמת האחרונה למינוי יצטרך להעניק שר העבודה והרווחה חיים כץ, שאף הוא איש התעשייה האווירית לשעבר. כפי שנחשף ב-TheMarke, המוסד לביטוח לאומי מתמלא בהדרגה באנשי תעשייה אווירית, הממונים לתפקידים שונים בארגון.

למכרז החיצוני ניגשו 22 מועמדים - כמה מתוכם אנשי הביטוח הלאומי - אך חיר אלדין הוא זה שנבחר. בימים אלה הוא אמור להיבדק על ידי ועדת גילאור לבחינת מינויים בכירים, כצעד אחרון לקראת המינוי.

בשיחה אתו אישר חיר אלדין כי הוא חבר בדירקטוריון אלתא, אך טען כי אינו מכיר את המנכ"ל או את השר. הוא גם טען כי אינו פעיל ליכוד, אף כי, כאמור, ביקש להיבחר בפריימריז 2008 תחת הסיסמה "הח"כ הנחוש שלך לכנסת" - כפי שאפשר לראות בסרטונים שונים שפירסם. אלדין סירב להגיב לשאלות נוספות שהוצגו לו. את ההחלטה הסופית לגבי מועמדותו של אלדין קיבל שר העבודה והרווחה חיים כץ, שסירב אף הוא להגיב לשאלות בנושא.

בביטוח הלאומי הורמו לא מעט גבות בנוגע לבחירה, ולההעדפה למנות אדם מבחוץ על פני אנשים שעובדים בביטוח הלאומי ומכירים היטב את הארגון. "מדובר בשערוריה", אומר גורם המכיר היטב את הנושא. "במקום לקדם אנשים מתוך הביטוח הלאומי מביאים אדם מבחוץ, ועוד דירקטור בחברת הבת של התעשייה האווירית. מדובר בשיטה ידועה של רמי גראור, המכהן כממלא מקום אך מתנהג כאילו קיבל את התפקיד במינוי קבע".

את תפקיד המנכ"ל הקבוע לביטוח הלאומי שומר השר כץ מאז 17 בינואר למנכ"ל קק"ל לשעבר, מאיר שפיגלר. המינוי נעצר בוועדת גילאור בשל בדיקת היועץ המשפטי לממשלה, שלאחרונה הודיע כי אין מניעה להמשיך בתהליך הבחינה בענין שפיגלר, אף כי הורה לוועדה להיות זהירה בהחלטתה. למרות העיכוב הניכר, מתעקש השר כץ שדווקא שפיגלר הוא שימונה לתפקיד. עד לקבלת ההחלטה, ממלא את התפקיד גראור - שהגיע לביטוח הלאומי כדי לאייש את משרת סמנכ"ל משאבי האנוש רק ארבעה חודשים לפני שמונה לתפקיד המנכ"ל בפועל.

מביטוח הלאומי נמסר: "המועמד המדובר התמודד במכרז פומבי שבו התחרו 22 מועמדים. לאחר שעבר את וועדת הסינון הועבר שמו - יחד עם שמותיהם של שלושה מועמדים נוספים - לוועדת המינויים של מועצת הביטוח הלאומי. וועדת המינויים, לאחר שראיינה ועמדה על כישוריהם של ארבעת המועמדים, המליצה לשר העבודה והרווחה על המועמד המדובר כבעל הכישורים הטובים ביותר למלא את המשרה. לאחר שהשר ריאיין את המועמד ואישר אותו, הועבר המינוי לבחינת וועדת גילאור, הבודקת מינויים בכירים בשירות הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker