למה לעזוב "משרד עורכי דין עם כל הפינוקים"? - קריירה - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למה לעזוב "משרד עורכי דין עם כל הפינוקים"?

מה גורם לצעירים משכילים ואמביציוזיים לוותר על משכורות גבוהות במגזר העסקי - לטובת קריירה ארוכת שנים ברשות שוק ההון? ■ שישה עובדי הרשות מספרים על הסיפוק מהעבודה, הקושי להנגיש את תחום הביטוח לציבור, והרצון להשפיע על המדיניות הציבורית ■ "גם סטודנט יכול להשפיע כאן"

23תגובות
צעירי שוק ההון
דודו בכר

לדור הביניים של רשות שוק ההון, אותם אנשים שעשויים לעמוד בראשה יום אחד, יש כמה מאפיינים: הם משכילים — לכולם תואר ראשון ושני בכלכלה, בראיית חשבון או במשפטים; הם חדורי תחושת שליחות; ועל אף גילם הצעיר, הם עובדים ברשות לא מעט שנים. בניגוד לאצנים באגפים מסוימים של משרד האוצר, כאן מדובר ברצי מרתון.

בשיחה עם שישה מהמנהלים המובילים של דרג הביניים ברשות, הם מסבירים מה מניע חבורה צעירה לוותר על משכורות הרבה יותר גבוהות שבהן יכלו לזכות במגזר העסקי, וגם על לא מעט תנאים מפנקים. כשהם נשאלים אם זה נובע מכך שהם רוצים לחסות תחת מטריית הביטחון התעסוקתי של עובדי המדינה, הם עונים במקהלה: "כולנו בחוזים אישיים". כל השישה מצהירים שהם "לא מתכוננים לצאת לפנסיה כשהם ברשות", אבל אף אחד גם לא מחפש עבודה אחרת, מכיוון שהם מאוד מרוצים.

רק שניים מתוך ששת המרואיינים, ליאת שטרק ואלעד חבשוש, הגיעו מהשוק הפרטי. ארבעה הגיעו היישר מהאקדמיה. דודי גיחז, בוגר תוכנית עתידים, ניהל את מחלקת הפיקוח ומסיים בימים אלה את תפקידו. נועה קיסר היא בת 34 בלבד וכבר עובדת ברשות 11 שנה. שלי סבן ויואב יונש הם בני זוג. השניים נפגשו ברשות ושניהם מנהלי מחלקות: הוא מנהל את מחלקת ביטוחי הבריאות והיא מנהלת את מחלקת ביטוח החיים. סבן היא היחידה שאומרת בגלוי כי יום אחד תרצה לעמוד בראש הרשות.

"הגעתי דרך המלצה של חבר שעבד אתי במשרד רואי חשבון", מספר חבשוש, מנהל מחלקת המידע והדיווח, שעובד שבע שנים ברשות. "שמעתי שהרשות היא גוף ציבורי מתפתח, שיש בה חבר'ה צעירים וחומר אנושי טוב, ובעיקר היה בי הרצון לשנות ולהשפיע. נכון שהמשכורת שלי נמוכה יותר באופן יחסי, אבל העולם העסקי פחות קוסם לי, כי כאן התמורה לעבודה גדולה יותר. מכיוון שאין גורם יחיד שמשלם את שכרי, ואני לא תלוי בלקוחות מסוימים כמו במשרדי ראיית חשבון — הדבר מאפשר לקבל החלטות מקצועיות ונקיות לטובת הכלל".

שטרק, מנהלת מחלקת השירות והתיווך בביטוח, הגיעה ממשרד עורכי דין פרטי. "אידיאולוגיה אינה מלה גסה, וגם לא תחושת שליחות", היא אומרת. "עבדתי במשרד עורכי דין עם כל הפינוקים, אבל ברשות אתה קם בבוקר עם תחושה של עשייה למען הציבור. מדובר באנשים צעירים שיכולים לקדם מהלכים גדולים".

שש, עובדי רשות שוק ההון

ההשפעה על מדיניות ציבורית, שמשמעותה השפעה על חיי אנשים ואיתנותם הפיננסית, עולה שוב ושוב במהלך השיחה. "אפילו סטודנט יכול להשפיע", אומרת קיסר, מנהלת מחלקת הסוכנים. "התחלתי בתור סטודנטית במחלקת המידע והדיווח, ומיד גיליתי שכאן רוצים לשמוע את הקול של כל אחד". חבשוש מוסיף כי "רק אתמול דורית סלינגר, ראש הרשות, ביקשה מכל עובד לבוא עם רעיון לקבוצות דיון שאנחנו מקיימים. יש ציפייה מכולם להשתתף".

אבל איזו יכולת יש לכם כדרג ביניים לעשות שינויים דרמטיים, למשל בנושא פוליסת הסיעוד הקבוצתית, שהתבררה ככישלון כאשר מבוטחים בגיל פרישה רצו לחדש את הביטוח, אך הפרמיות הוקפצו?

שטרק: "זיהינו כשל שוק בתחום הביטוח הסיעודי הקבוצתי ואנחנו מטפלים בו. אנחנו אלה שמחפשים את הפתרונות — למשל, להצטרף לקופת חולים — אנחנו מציעים ביטוח אפשרי וארוך טווח. ככלל, אדם שמגיע לרשות שוק ההון צריך להגיע עם יוזמה. זה אחד הדברים שקוסמים ברשות — היכולת להיות יצירתי ולהסתכל על כל הרבדים".

במה בדיוק מתבטאת רמת ההשפעה שלכם?

שטרק: "בביטוח הסיעודי, לא אחת פונים אלינו מבוטחים שרוצים לקבל את תגמולי הביטוח ולא מקבלים. ואכן, פנתה אלינו אישה מבוגרת במצב בריאותי לא טוב, ולאורך בירור הפנייה, במהלך חודשיים־שלושה, הלכתי לישון עם הפנייה הזו וקמתי אתה בבוקר. בסוף התהליך התקשרתי ואמרתי לה שהיא תקבל את הכסף ותיהנה מהאיתנות הפיננסית המגיעה לה. לא רק שזה היה רגע משמח — אלא שהתהליך הזה הפך לטיוטת הוראות מחייבות, כך שהיתה לו השלכה ציבורית רחבה".

קיסר: "היה לקוח שסוכן ליווה אותו שנים ורצה להפעיל את הפוליסה. הסוכן אמר לו: 'אין בעיה, רק תשלם עוד'. הלקוח פנה אלי ושאל: 'על מה אני צריך לשלם?' באותם ימים לא היה לנו מענה, כי הדרישה היתה חוקית. בעקבות ההתערבות שלנו הדרישה הפכה לא חוקית. היום סוכן לא יכול לגבות גם עמלה וגם בקשה לתשלום נוסף".

סבן: "עובד סוציאלי פנה אלינו כשייצג ביוזמה פרטית 3,000 עובדי קבלן שהמעסיק שלהם הפריש לקרן עם דמי ניהול מקסימליים, והמעסיק לא הסכים להחליף קרן. אנחנו ביצענו כמה פעולות מול המעסיק, ואותם עובדים, לא רק שהצליחו להשתחרר מדמי הניהול הגבוהים — הם גם עברו לקרנות ברירת המחדל בתנאים מוזלים".

לסבן יש סיפור נוסף: "חברה התקשרה וסיפרה שלא נותנים לה לבחור קרן פנסיה בעבודה. בדקתי וראיתי שיש זכות בחירה בחוק, אבל מעשית לא נותנים לאנשים לבחור. השינוי שנעשה בתחום הזה כולל סנקציות למעסיקים ומלווה בקמפיין נרחב להעלאת מודעות".

העובדה שאתם לא יודעים בעצמכם מהם החסמים אינה כשל?

יונש: "אנחנו ניזונים לא מעט מפניות הציבור".

עדיין לא ברור למה אנשי הרשות לא ידעו על המתרחש עד לאותן פניות.

סבן: "כי זה שוק שיש בו פערי מידע עצומים, ולצערנו פנסיה וביטוח הם עולמות שלא מעניינים את רוב האנשים. אנחנו עובדים בשנים האחרונות על לא מעט כלים ידידותיים ועל קמפיינים שמטרתם לעורר מודעות. הוקמה, למשל, יחידה חדשה לחינוך פיננסי, אבל זה לא אתגר פשוט".

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

האתגרים הלא פשוטים מזמנים להם גם לא מעט רגעי תסכול — בעיקר כשאסור להם להתערב או כשלא קיימים עדיין כלים המאפשרים התערבות, וגם כאשר הם עובדים עבור הציבור שלא ממש יודע איך להשתמש בכלים.

יונש: "לפני כשנה וחצי הסתיימה הרפורמה בתחום ביטוחי הבריאות, שעבדנו עליה שלוש שנים. במסגרת הרפורמה שיפרנו את המוצרים והפכנו אותם לבני השוואה, כך שאנחנו מגדילים את כוח המבוטחים. כשאתה עובד על משהו כל כך הרבה זמן ורואה את המוצר המוגמר — יש סיפוק אדיר. מצד שני, זה מתסכל כשאתה יוצר כלים חשובים ומצפה שכל עם ישראל יתנפל, וזה לא קורה. החוסכים לא צובאים על הגדרות".

חבשוש מסכים: "יש לנו המון מחשבונים, ונכנסים לכל אחד כ–4,000 איש בחודש. אלה כלים שדורשים המון מאמץ וכסף, והשימוש לא מספיק. בכלים הישנים יש יותר שימוש, למשל בהר הכסף (מנוע לחיפוש חסכונות פנסיוניים, פוליסות לביטוח חיים וחשבונות בנק), אבל בכלים החדשים השימוש עדיין נמוך, ונדרשת עוד עבודה על מודעות הציבור".

פרק הזמן שבו עובדים אנשי הרשות במקום הוא ממושך יחסית לאגפים אחרים. קיסר מסבירה שזה בגלל הדינמיות המאפיינת את הרשות: "גדלתי במחלקה מסוימת, ניהלתי אותה, והחלפתי לתפקיד רוחב. מכיוון שכמעט אין נקודות השקה בין המחלקות, לוקח הרבה זמן ללמוד את המקצוע. רק אחרי שאתה מתמקצע ומגיע לשיא אישי כמו העברת רפורמה או שתיים, אפשר לעבור לתחומים חדשים לחלוטין בתוך הרשות בלי לצאת ממנה".

ממונה אחד אמר שהכי טוב להיות פה ארבע שנים ולזוז הלאה.

חבשוש: "הוא דיבר על תפקיד".

סבן: "הרשות היא מקום מאוד דינמי. אף אחד לא מתכנן להישאר עד הפנסיה באותו מקום או תפקיד".

כך מתמודדים עם איזי כהן

רשות שוק ההון הוקמה כגוף עצמאי בנובמבר 2016. עד אז היתה הרשות אגף במשרד האוצר. תפקיד הרשות הוא לפקח על תחום הביטוח בישראל, ובכלל זה גם על קרנות הפנסיה וקופות הגמל. המפקחת על הביטוח, סלינגר, נחשבת מפקחת אקטיבית מאוד, שלא מהססת להתעמת עם חברות הביטוח ועם חברי כנסת — מה שלא תמיד הופך אותה לפופולרית במיוחד.

אתם מדברים על רפורמות מול לקוחות שהם שועלים ותיקים. איך אנשים צעירים מתמודדים, למשל, עם אדם כמו איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח, והאיש שהמציא את ביטוח המנהלים?

גיחז: "המנהל שקיבל אותי לשיחת פתיחה אמר לי: 'רק בעוד שנה וחצי תבין כמה חסר לך כדי לשחות במקצוע'. עקומת הלמידה אדירה. אתה צריך הרבה כלים ויכולות כדי לשבת מול מנכ"ל דומיננטי שהמציא את המשחק, ולכן היכולת של הרשות להביא אנשים איכותיים כל כך חשובה. לשמחתנו, הביקוש אדיר. על כל תפקיד מתמודדים מסות של אנשים, ואתה בוחר את המתאימים ביותר. אז נכון שהמנכ"ל יודע לנהל חברת ביטוח טוב יותר ממני, אבל בסגמנטים שאני שולט בהם — אני יכול לאתגר אותו".

אתה מרגיש מולו שווה בין שווים?

"מטבע הדברים, יש תלונות כלפינו, אבל השיח מאוד ענייני, והדינמיקה חיובית. בכל המקומות שבהם אנחנו מאתגרים את החברה ואנחנו צודקים — אנחנו מקבלים אוזן קשבת ועשייה למען תיקון ליקויים".

יונש: "אנחנו צריכים לבוא עם ענווה מסוימת ומתוך ידיעה שלאנשים שיושבים מולנו יש ניסיון. עם זאת יש לנו יתרון בראייה הרוחבית, ביכולת לראות יותר מחברה אחת".

הלקוחות שלכם קשים.

קיסר: "זה נכון, אבל את לא מגיעה לרשות ואחרי שבוע יושבת מול איזי כהן. יש כאן תהליך ארוך של למידה. כשמגיעים לסיטואציה של אחד על אחד, את ברמת בשלות אחרת, ויודעת לנהל את השיח".

בואו נדבר על אגף התקציבים במשרד האוצר, האגף הנוצץ שאליו מופנים רוב הזרקורים.

סבן: "החברות הכי טובות שלי הן באגף התקציבים. הוא לא סתם נוצץ; יש שם אנשים טובים. ברור שיש לנו הרבה חיכוכים, אבל אין דם רע. בכל הממשקים — הטבות מס, פיצויי פיטורים, וכן הלאה — היתרון שלנו הוא המקצועיות. בלי לפגוע, היכולת של רפרנט באגף התקציבים להתמקצע בתחומים שלנו קטנה. אנחנו מושכים לכאן, הם מושכים לשם, ובסוף יש איזון. מתח הוא טבעי, ונכון שיהיה".

לא קורץ לכם לעבור לשם?

סבן: "העולם שלנו יותר מעניין ועמוק. בתקציבים אתה קצת צף למעלה, וכאשת מקצוע זה פחות קורץ לי. ברור שהם מקבלים כותרות כי הם מחזיקים את התקציב, אבל אנחנו מקבלים מספיק כותרות משלנו. ההשפעה שלנו על עתיד הצרכנים מדברת בעד עצמה".

יונש מוסיף: "בתחום הביטוח — לרשות יש סמכויות רחבות, ולאנשי אגף התקציבים אין יכולת להתערב. בסופו של דבר, השאלה איך מסתדרים אתם היא מאוד פרסונלית. עברתי כמה קולגות. היו כאלה שהסתדרו טוב יחד, והיו כאלה שפחות. ככלל, אנחנו גוף מקצועי. המושג 'נכון או לא נכון — דבר בביטחון', שלעתים שומעים בתקציבים, לא מתאים פה".

אתם גם עומדים בלא מעט לחצים, למשל מחברי כנסת כמו איציק שמולי, שפעיל מאוד בתחום שלכם ולא חוסך עלבונות.

שטרק: "לא נעים לשמוע, אבל האמונה בצדקת הדרך מסייעת להתמודד. כשאתה מאמין במה שאתה עושה אחרי שבחנת את כל ההשלכות — יותר קל להתמודד עם אמירות קשות. נכון, יותר קל לעשות דברים בשביל שימחאו כפיים, אבל יש החלטות שצריך להעביר".

למה אתם לא נלחמים בשיניים כדי לקדם סטטיסטיקה מדויקת ופרטנית שמאוד חסרה לכם? איפה הכשל כאן?

חבשוש: "פיתוח הכלים אצלנו קורה בקצב אטי. בגלל זה אנחנו מנסים להוציא את זה החוצה כמה שיותר. בקרוב יתקיים האקתון של חברות שמהן ננסה למשוך את הידע. ככלל, נדרשים יותר תקציבים לתחום הדיגיטלי והרבה יותר פעילות בתחום. כרגע למשל, אין ברשות מנמ"ר (מנהל מערכות מידע). מדובר בתפקיד חיוני".

יונש: "הנושא הזה נמצא מאוד בשיח של הרשות".

סבן: "בזכות דורית זה נכנס חזק למודעות שלנו. למשל בנושא חשבונות הפנדינג (חשבונות מעבר שחלק מהחסכונות נתקעים בהם) הבאנו את חברות הביטוח משנות ה–80 ל–2017. זו רפורמה מדהימה, אבל יש לה חבלי לידה".

עולם הפנסיה והביטוח הוא עולם מאוד גברי, ואילו באגף וברשות ההון כיהנו עד היום שתי מפקחות — ציפי סאמט ודורית סלינגר.

שטרק: "מטבע הדברים אנחנו לא חיים בוואקום. הקושי של נשים קיים בכל מקום. אבל דווקא ברשות המינוי לא נעשה על פי מגדר, ומי שראוי יקודם. כאישה אפשר לעבוד ולהתפתח כאן, וניתנים הכלים להתקדם. אני, למשל, התקבלתי לעבודה בהריון, וגם במחזור הגיוס האחרון התקבלה עובדת בהריון".

קיסר: "את המינוי שלי כמנהלת קיבלתי כשהייתי בחופשת לידה. ג'נדר הוא נון־אישיו. אין ברשות תקרת זכוכית, ואפשר ליצור את השילוב בין בית למשפחה. אני לא חושבת שנכנסתי אי פעם לדיון ומישהו הרים גבה".

כשהם נשאלים מה האופק המקצועי שלהם לעתיד, הם עונים תשובות כלליות. חבשוש רוצה להתקדם ולהמשיך להיות מסופק. גיחז מסביר ש"אי־אפשר להפריז בערך של הגנה על האזרח וזכויותיו. זה נשמע כמו קלישאה אבל זו שפה". יונש בא ממשפחה של מגדלי פרחים בערבה ומשתעשע ברעיון של חזרה לשם, "אבל אני מרגיש שהיום אני עושה משהו משמעותי, שונה ומעניין". קיסר ושטרק רוצות להישאר במגזר הציבורי, ורק סבן אומרת: "אשמח להיות הממונה על שוק ההון".

למה כדאי לסטודנטים לכלכלה או לראיית חשבון שסיימו עכשיו תואר להגיע דווקא לכאן?

גיחז: "אני לא מכיר הרבה תפקידים שבשלב כה מוקדם יש לך יכולת גדולה להשפיע בהם על האזרח".

חבשוש: "יש הזדמנות לגעת בהמון דברים ולהיות יצירתי ויוזם".

יונש: "יש פה סביבת עבודה צעירה ומרתקת. במסדרונות רואים פעילות, תכונה, חריצות".

קיסר: "מדובר במקום מגוון שאפשר לעסוק בו בהמון תחומים משיקים".

סבן: "אין פה תקרת זכוכית.יש התחשבות אדירה במשפחה".

ליאת: "אתה שליח ציבור. תבוא עם ענווה ועם היכולת להקשיב. אני אשמח לקרוא לנשים לבוא ולהצטרף — זה מקום מצוין להתפתח הלאה".

ח"כ שמולי מסר בתגובה: "אני מלא הערכה לחבר׳ה כל כך מוכשרים ואיכותיים שבוחרים לבוא ולשרת בשירות הציבורי. אבל יש ביקורת ציבורית גדולה ומוצדקת כלפי המדיניות שמוביל האגף, בעיקר בתחומי הסיעוד והבריאות, ששומרת על חברות הביטוח החזקות במקום על המבוטחים. עובדה היא שהמפקחת בעצמה בביקור האחרון שלה בכנסת מצאה לנכון להודות לי על חלק מהמאבקים והשינויים שהובלתי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#