אורלי ירקוני וחוה פרידמן-שפירא: אשת הביטוח שרצתה להיות שחקנית נגד המנכ"לית שפרשה מריקוד בלט

ירקוני היא מנכ"לית ביטוח ישיר; נתח השוק בתחום האלמנטרי - ביטוחי הרכב - לא צמחו מאז מינויה של ירקוני למנכ"לית ועד סוף 2006; AIG ישראל צומחת תחת ניהולה של פרידמן-שפירא, ואף עברה לרווחיות

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו


אורלי ירקוני: מנכ"לית ביטוח ישיר (איי.די.איי)

הצלחות התבלטה כמנהלת מקצועית מאוד בחברת הביטוח מגדל, על אף שלא הגיעה מתחום ביטוח החיים, שהוא ליבת העסקים של החברה. פתחה בהליך התייעלות בביטוח ישיר (איי.די.איי), ועל אף שהצהירה בראיון ל-TheMarker בתחילת 2006 כי ביטוח ישיר מעסיקה 1,000 עובדים ואין כוונה לקצץ במספר, כיום מונה החברה 850 עובדים.

כישלונות ביטוח ישיר (איי.די.איי) היא חלק מקבוצת ביטוח ישיר (החזקות פיננסיות). הקבוצה עוברת שינוי בשנים האחרונות וחודרת לשווקים שונים בעולם, כך שהפעילות בישראל הופכת בהדרגה למעין "סניף של הקבוצה". ליבת העסקים של ביטוח ישיר בתחום האלמנטרי היא ביטוחי הרכב - חובה ורכוש. נתח השוק בתחומים אלה לא צמח מאז מינויה של ירקוני למנכ"לית ועד סוף 2006.

בתחילת 2007, ולאחר מגמה של טיוב תיק הביטוח, החליטה ביטוח ישיר להגדיל את נתח השוק בתחום האלמנטרי והחריפה את מאמצי הפרסום ומלחמת המחירים. מוקדם להעריך את תוצאותיו של הצעד, אך בטווח הקצר הובילה מדיניות זו לירידת רווחים, ואחרי שנה מוצלחת ב-2006, הציגה החברה תוצאות לא טובות ברבעון הראשון של 2007.

בנוסף, עם כניסתה של ירקוני לתפקיד המנכ"ל, היא נאלצה להתמודד עם גל עזיבה של סמנכ"לים ומנהלים בחברה. ירקוני ביצעה מינויים חדשים רבים, וספק אם היום היא סבורה שכולם מתאימים.

אומרים עליה עניינית, רצינית, ומבינה בביטוח. מנהלת ריכוזית ואנליטית מאוד, שהחלטותיה מגובות במספרים. יש לה תדמית של מנהלת שמרנית, ולכן מלחמת המחירים שהיא מנהלת כעת לא מתאימה לדימוי שלה. ידועה כאדם עקבי מאוד, שמטפל בבעיות בשיטתיות.

אומרת על המתחרים תחרות ומתחרים מאתגרים ומובילים קדימה. חוה שפירא היא מתחרה ראויה.

עוד משהו אחת האהבות הגדולות של ירקוני היא בלט. היא רקדה באופן מקצועי עד גיל 25, אז נולד בנה הבכור. כשנציגי הרויאל אקדמי של לונדון הגיעו לישראל לבחינות, היא ניגשה אליהן ואף עברה אותן, אך בחרה להישאר בעולם המספרים.

גיל: 51

השכלה: תואר ראשון במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, לימודי אקטואריה באוניברסיטת חיפה.

מסלול התקדמות: ירקוני החלה את דרכה המקצועית בגיל מאוחר יחסית, 33, במחלקה הכלכלית של מגדל. היא התקדמה בתוך מגדל, דרך תפקידי ניהול שונים בהם מנהלת מחלקת אקטואריה ביטוח כללי, מנהלת מחלקת ביטוח משנה ואחראית על איחוד ישיר.

כמו כן כיהנה בתפקיד סמנכ"ל שיווק ומשנה למנכ"ל ביטוח כללי ובריאות. לפני שנתיים, לאחר 17 שנים במגדל, חצתה את הכביש, תרתי משמע, ועברה לכהן בתפקיד מנכ"לית ביטוח ישיר (איי.די.איי).

עלות שכר לשנת 2006: 1.6 מיליון שקל

מצב משפחתי: גרושה + 2, בן ובת

מגורים: כוכב יאיר

זמן פנוי: קריאה, מוסיקה, אמנות, מחול ותיאטרון

מספר עובדים: כ-850


חוה פרידמן-שפירא: מנכ"לית AIG ישראל

הצלחות AIG ישראל חגגה באחרונה עשר שנות פעילות. בשנותיה הראשונות עמדו בראש החברה מנכל"ים זרים, ברוס ווטרס ולאחר מכן אד שניידר. תחת ניהולם סבלה החברה מהוצאות גבוהות ומהפסדים, ולא הצליחה להתרומם ולהתאים עצמה לשוק הישראלי.

פרידמן החלה את תפקידה לאחר שההנהלה העולמית רצתה מנכ"ל מקומי. פרידמן אמנם כפופה למדיניות החברה העולמית, אך הצליחה להפוך את המגמה של קודמיה. תחת ניהולה, צומחת AIG ישראל לאט אך בעקביות, ואף עברה לרווחית.

בנוסף, החברה מפתחת פעילויות נוספות מעבר לתחום הרכב. למשל, באחרונה החלה בשיתוף פעולה עם לאומי קארד בתחום ביטוח הנסיעות לחו"ל. החברה פועלת בביטוח ישיר וכן באמצעות סוכנים.

כישלונות למרות הצמיחה, עדיין אין התאמה בין גודלה ויכולותיה של AIG, שהיא חברת הביטוח הגדולה בעולם, לנתח הפעילות של הסניף בישראל. עשר שנים מאז הקמתה, AIG ישראל תופסת 3% בלבד משוק הביטוח האלמנטרי, וכמעט שאינה פעילה בענף ביטוח החיים.

בנוסף, AIG העולמית היא אחד מששת הגופים הגדולים לניהול נכסים בעולם. למרות זאת, החברה לא נטלה חלק ברכישת קופות הגמל וקרנות הנאמנות בעקבות רפורמת בכר, ולא יצרה פעילות פיננסית משמעותית.

אומרים עליה יודעת להעביר מסרים. כמי שהגיעה לעולם הביטוח מעולם המשחק, היא עושה שימוש ביכולות התיאטרליות שלה. היא אסרטיווית, אבל יודעת לשמור על אווירה נעימה בארגון. מנהלת מעורבת שמכירה את העובדים שלה, מגבה את הצוות הניהולי ומובילה את החברה בצורה עקבית ונכונה.

בשוק תוהים מדוע AIG לא מתחילה להפיץ מוצרי ביטוח באינטרנט, לנוכח מהלך דומה של המתחרה ביטוח ישיר, וכוונתה של חברת ביטוח נוספת להיכנס לתחום. עם זאת מעריכים שאם ההפצה באינטרנט תצליח, AIG תשתמש גם היא בשיטה זו.

אומרת על המתחרים כל המתחרים בענף הם קשים. אורלי ירקוני היא אשת מקצוע ותיקה, שמכירה את התחום ונחושה בדעתה להילחם.

עוד משהו פרידמן רצתה להיות שחקנית תיאטרון בצעירותה, ולמדה במגמת משחק בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. התפקיד שהיתה בוחרת לגלם הוא מדיאה.

גיל: 53

השכלה: תואר ראשון בלימודי תקשורת בניו יורק ובלימודי תיאטרון באוניברסיטת תל אביב. תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת NYIT בניו יורק.

מסלול התקדמות: לאורך השנים התקדמה פרידמן מאחורי הקלעים של עולם הביטוח. היא התחילה כמזכירת מנכ"ל חברת בידרמן (לימים הכשרת הישוב) והמשיכה כחתמת. לאחר מכן ניהלה מחלקה בבידרמן. באמצע שנות ה-80 נסעה ללימודים בניו יורק, ועבדה ב-AIG כמנהלת תיקי לקוחות בינלאומיים.

כשחזרה לישראל התקשתה למצוא עבודה בסוכנויות הביטוח הגדולות ועבדה בחברת תוכנה שמספקת שירותים לחברות ביטוח. לפני כעשר שנים הצטרפה ל-AIG ישראל כחלק מצוות ההנהלה המייסד. כעבור חמש שנים קודמה לתפקיד מנכ"לית.

עלות שכר לשנת 2006 : 1.6 מיליון שקל

מצב משפחתי: נשואה + בת

מגורים: רעננה

זמן פנוי: ספורט ותיאטרון

מספר עובדים: 540

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker