עסקה באקדמיה: אונו תקים שלוחה במקום מכללת כרמל - ותפתח קמפוס ביישוב ערבי

במטרה לאפשר את סגירת מכללת כרמל, הקריה האקדמית אונו תקים שלוחה בחיפה, תמורת התחייבות להקים קמפוס ביישוב ערבי בצפון ■ שר החינוך: "מדובר באינטרס לאומי שיוצא כעת לפועל"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז האקדמי כרמל
טלי חרותי-סובר

החלטת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לסגור את המכללה האקדמית כרמל בחיפה, לאחר שלא עמדה בסטנדרטים אקדמיים או פיננסיים, הובילה לעסקה עם הקריה האקדמית אונו, בהובלתו של יו"ר מל"ג-ות"ת ושר החינוך נפתלי בנט.

בשלב ראשון המכללה החיפאית, בה לומדים היום עדיין כ-800 סטודנטים לתארים במשפטים ומינהל עסקים, תיסגר מיידית (המל"ג אסרה על כרמל לפתוח את שעריה לסטודנטים חדשים כבר בשנת הלימודים הקודמת). הסטודנטים הקיימים יהפכו לסטודנטים של הקריה האקדמית אונו ושם יסיימו את התואר. הלימודים ייפתחו במבנה הנוכחי של המכללה בחיפה, כאשר עד ינואר 2018 ידווחו אנשי אונו למל"ג היכן ימשיכו ללמד - במבנה של כרמל או במקום אחר. הסגל הנוכחי ימשיך בחלקו להיות מועסק על ידי האקדמית אונו, ועל פי צרכיה.

מודל זה יתקיים עד 2021, ובו זוכה אונו למעשה בשלוחה בחיפה. המל"ג אישרה לאונו לפתוח רישום לסטודנטים חדשים לקמפוס בחיפה לסמסטר שיתחיל בפברואר הקרוב לתארים ראשונים במשפטים, מינהל עסקים וחינוך וחברה, וכן לתואר שני במינהל עסקים. תואר ראשון בפרסום ותקשורת שיווקית ותואר שני ביהדות צפויים להיפתח באוקטובר 2018, בהתאם לאישור המל"ג.

בתמורה לכך התחייבה אונו לפתוח בתוך שנה וחצי מהיום קמפוס חדש ביישוב ערבי צפונית לחדרה. על פי החלטת מל"ג מהימים האחרונים, הקריה האקדמית אונו תגיש לאישורה במהלך השנה הקרובה את מגוון החוגים והתוכניות שהיא מעוניינת ללמד בקמפוס החדש. ב-2021 תיעצר כל פעילות חדשה בחיפה ותועבר לקמפוס החדש. עם זאת, סטודנטים שהחלו ללמוד בחיפה יוכלו לסיים את לימודיהם בה עד 2024.

אם כן, אונו מקבלת אפשרות לרשום אלפי סטודנטים שילמדו בחיפה בשמונה השנים הקרובות בשכר לימוד של עשרות אלפי שקלים בשנה, תמורת הבטחה להקים קמפוס ביישוב ערבי. במל"ג אומרים כי אם הבטחתה של אונו לא תתממש המתווה יתבטל, אך במקרה זה שוב יהיו בחיפה אלפי סטודנטים שידרשו לסיים את הלימודים שהחלו באישור המל"ג.

הקמפוס החדש יתווסף להליך מקביל שמקיימים המל"ג והות"ת, במסגרתו נבחנת האפשרות לפתיחת קמפוס אקדמי מתוקצב ביישוב ערבי בצפון הארץ. תהליך זה נמשך קרוב לשנתיים אך עדיין לא הגיע לסיום, בין היתר בשל הקושי למצוא מוסדות ערבים שיעמדו בתנאי המל"ג. אם אכן ייפתח קמפוס נוסף על ידי המל"ג (בשלב זה נבחנת הצעתה של המכללה להוראה אלקאסמי בבקעה אל גרביה) יהיו במגזר הערבי שני קמפוסים חדשים.

שר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט: "הקמת קמפוס אקדמי ביישוב ערבי זהו אינטרס לאומי שיוצא כעת לפועל. הבטחנו לקדם קמפוס אקדמי ביישוב ערבי ואנחנו מקיימים. הקמפוס החדש יאפשר לסטודנטים ללמוד בקרבת מגוריהם ולהשתלב בעתיד במשק הישראלי. בזכות מיזוגה של מכללת כרמל עם הקריה האקדמית אונו, הסטודנטים והסגל יכולים להיות רגועים ולהמשיך בשגרת הלימודים. אני רוצה להודות לקריה האקדמית אונו ולחברי המל"ג אשר נרתמו לאתגר הלאומי הכפול של הנגשת ההשכלה הגבוה בפריפריה הצפונית בכלל ולאוכלוסיה הערבית בפרט".

רנן הרטמן, מנכ"ל הקריה האקדמית אונו: "הקמת קמפוס חיפה של הקריה האקדמית אונו וכן קמפוס ערבי בצפון הארץ הן חלק מהתפיסה שלנו להיות אקדמיה נגישה ואקטיבית בשינוי פני החברה והשיח הרב-תרבותי בישראל. אנו מאמינים שפתיחת הקמפוסים תפתח את הגישה ללימודים אקדמיים לכל תושבי הצפון, ובתוכם למגזרים השונים החיים באזור. אין ספק שהמהלך יציב בפנינו אתגרים ומורכבויות, אך לצד זאת הוא מהווה נדבך נוסף בהיותנו המוסד האקדמי המשפיע ביותר מבחינה תרבותית וחברתית במדינת ישראל".

עם סגירת מכללת כרמל יהיה מספר המכללות האקדמיות בישראל 62. בכך נאמנה המל"ג לתפישתה כי יש לצמצם את מספר המכללות העצמאיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker