צה"ל זורק את הנכים שלו לביטוח הלאומי

המלצות ועדת ברודט מבוססות על ניסיונות בלתי נלאים לקצץ בתקציב אגף השיקום בכל דרך אפשרית - על גבם של אלה שמסרו את גופם ונפשם על מזבח המולדת

עומר יעבץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר יעבץ

כאשר הציג ראש הממשלה לשעבר, דוד בן גוריון, את חוק הנכים הוא הצהיר כי למדינת ישראל יש חוב מוסרי וערכי כלפי נכי צה"ל וכי במסגרת החוק לא תהיה אבחנה בין טוראי לבין קצין. החוק קבע שכל נכה צה"ל יקבל תגמול, שיקום וזכויות נוספות - אם נכותו נגרמה או הוחרפה עקב שירותו בצה"ל.

אולם לאחרונה החלו לנשב רוחות אחרות במחוזותינו, שהפכו כבר מזמן לרוח סערה המאיימת לכלות את מעמדו המוסרי של צה"ל ושל החברה הישראלית. לפי החלטת ממשלה מ-6 במאי מונתה ועדת ברודט, שבה ישבו כלכלנים כמו דוד ברודט וכן תא"ל משה ליפל, ראש אגף התקציבים במשרד הביטחו.

הוועדה המליצה, בין היתר, על שינוי חוק הנכים והעברת האוכלוסייה שלא נפגעה עקב פעילות מבצעית, לטיפול הביטוח הלאומי. כלומר, החוק יכלול מעתה ורטרואקטיווית, רק נכים "שנפגעו עקב פעילות בעלת אופי צבאי או ביטחוני, שבוצעה כדין".

כמו כן ממליצה הוועדה להשוות את הזכויות לביטוח הלאומי ולשלול זכויות לנכים שנקבעו להם פחות מ-40% נכות - ללא קשר לסיבת הפגיעה.

המלצות ועדת ברודט לא צמחו בחלל ריק, הן מבוססות על ניסיונות בלתי נלאים שנמשכים כבר כמה שנים, לקצץ בתקציב אגף השיקום בכל דרך אפשרית על גבם של אלה שמסרו את גופם ונפשם על מזבח המולדת.

ישראל מחויבת לשמור על מעמדם המוסרי והערכי של המשרתים בצה"ל, שאם לא כן יוסר הבסיס הקיומי של צה"ל כצבא העם - והוא יתפרק. האם ישלחו הורים את ילדיהם לשרת בצבא ביודעם שייזרקו למפתנו של הביטוח הלאומי, כאילו מר גורלו גרם לנכותו?

כמי שנפגע בפעילות קרבית, אני מתנגד לכוונת האוצר והממונה על התקציבים. אין להפריד בין דם לדם, אין להקל באחריותה של המדינה לאלה שנפגעו במהלך שירותם. לא יתכן שחייל או חיילת שנפגעו בדרך לבסיס הצבאי לא יוכרו כנכי צה"ל, לא ייתכן שמי שנפצע ייאלץ להוכיח כי הפעילות קרתה במסגרת הוראה כדין, ולא ייתכן שלא יפוצה חייל בגין נזק שנגרם לו בזמן שירותו הצבאי.

חוק הנכים מכיל כבר היום מנגנוני הגנה יעילים, המונעים הכרה מיידית בכל נזק ומחייבים את החייל התובע להוכיח כי פגיעתו אירעה בזמן השירות הצבאי ובעטיו.

הממשלה צריכה לחזור בה מכוונתה לשנות את החוק ולפגוע במוסד המקודש של נכי צה"ל. עליה להימנע מהפגיעה הבלתי הפיכה שתיגרם לצבא ולחברה הישראלית.

הכותב הוא עו"ד, נכה צה"ל, המתמחה בטיפול בנכי צה"ל ובנפגעי פעולות איבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker